Aantal merels keldert en niemand weet hoe dat komt 7 De merel is uitgeroepen tot Vogel van het Jaar 2022 en dat is niet zonder reden; er zijn er steeds minder van. Hoe een succesverhaal een zorgenkindje werd. „Naar Frankrijk en Spanje. Nog steeds. Bosmerels hebben ook iets langere vleu gels zodat ze verder kunnen vliegen.'' Van Beusekom kan er uren over uit weiden. Neem dat ochtendlijke merelge- fluit; dat heeft alles te maken met hun grote ogen. Omdat merels verhoudings gewijs zulke grote ogen hebben, kunnen ze er 's ochtends vroeg op uit om in het schemer al hun kostje bij elkaar te schar relen. En voor het zover is, zingen de mannetjes een halfuur uit volle borst om hun territorium af te bakenen. Let maar op: de mannetjesmerel fluit het vroegst van allemaal. Van Beusekom herhaalt het udeli-du- duuuu uit zijn eigen tuin. „Wist je dat er allemaal dialecten bestaan? Een merel bij mij fluit een ander deuntje dan een me rel in Friesland of Limburg. Een mens hoort amper het verschil, een merel wel. Die weet zo feilloos of er nieuwkomer in de buurt is.'' Hij hoopt van harte dat de merel niet de spreeuw achternagaat. De aantallen van die vogels zijn in dertig jaar met zo'n 70 procent gekelderd. Bij de spreeuw is de vermoedelijke oorzaak ontdekt; een schreeuwend tekort aan emelten, de lar ven van de langpootmug, lijkt deze vogel de das om te doen. Een tuinleven zonder merels - Van Beusekom en zijn vogelvrienden moeten er niet aan denken. ,,Hoe schraal wordt je omgeving dan? Ik vind dat vogels net zoveel recht hebben als mensen om te be staan. Ik zou ze tenminste echt gaan missen.'' de hand is, dan wil je weten wat. Vogels zijn een belangrijke graadmeter voor de staat van onze natuur.'' Turven Deelnemers aan de Tuinvogeltelling worden aangespoord dit jaar extra goed op de merels te letten en via een aparte merel- en bessentelling op sovon.nl/nl/ content/jaar-van-de-merel kan iedereen het jaar rond turven hoeveel merels hij ziet, waar ze zitten en wat ze eten. De evolutie van de merel is eigenlijk razendsnel verlopen. In een paar decen nia kreeg de schuwe bosmerel er met de stadsmerel feitelijk een broertje bij. De stadsmerel trekt niet, de bosmerel wel. Ruud van Beusekom van de Vogelbescherming kan het ochtenddeuntje moeiteloos nadoen. ,,Udeli-du- duuuu!'' En dat is nou precies waarom merels zo geliefd zijn. „Iedereen kent ze. En iedereen houdt van hun ge fluit.'' Toch is er alle reden om 's lands bekendste tuinvogel dit jaar in het volle licht te zetten, want de aantallen hollen achteruit en niemand weet hoe dat komt. Daarom is de merel in 2022 uitgeroepen tot Vogel van het Jaar. Eerst even over die populariteit. Tegen woordig weten we niet beter, maar een eeuw geleden was het nog best bijzonder om in Nederland een merel te zien. De Turdus merula is van oorsprong een schuwe bosvogel die helemaal niet van mensen houdt. Zo kennen ze hem in oostelijk Europa en Rusland nog steeds. In West-Europa ontdekten de merels de stad. Van lieverlee schudden de vogels de schroom van zich af en vestigden ze zich in stedelijke gebieden. Een kwestie van evolutieleer en natuurlijke selectie; de brutaalsten leverden hier het sterkste nageslacht. Na een jarenlange stijging werd in 2010 de top bereikt qua aantallen broed- paartjes in Nederland; zo'n 1,1 miljoen. ,,De merel was echt één groot succesver haal.'' Daarna is een angstige daling inge zet, sinds 2016 zelfs met 30 procent. Dat kwam deels door de uitbraak van het usutuvirus, een van oorsprong Afrikaans vogelvirus dat vele duizenden slachtof fers maakte, maar dat virus is al lang en breed op zijn retour. „Misschien komt het wel door onze lange droge zo mers'', filosofeert Van Beuse kom. ,,Dan kunnen ze moei lijker mieren zoeken en wormpjes vinden in de bo dem. Dat kan. Maar het kan ook door gif komen. Of door dat er te weinig geschikt groen is in de buurt. Of door een te kort aan insecten. We weten het echt niet. En als er met een ge wone, geliefde tuinvogel iets aan Misschien komt het door droge zomers, of gif, of te weinig groen, we weten het niet '164 doden bij rellen in Kazachstan' 'Vliegverbod boven Windsor Castle' Wintersportcentra België geopend GO MAANDAG 10 JANUARI 2022 Vroegste zanger legt het loodje Saskia van Westhreenen Zeist G In 2010 waren er 1,1 miljoen broed- paartjes. Sindsdien gaat het slechter met de merel. FOTO GETTY IMAGES - Ruud van Beusekom, Vogelbescherming :'-5 CABfï ■:i£ws rum 1793114 i '799192.Q 3@fm.sCaWt( ALMATY Volgens de autoriteiten in Ka zachstan zijn er in de afgelo pen week van onlusten en pro testen 164 doden gevallen. Ruim honderd doden vielen in de grootste stad Almaty. In het Centraal-Aziatische land braken grootschalige rellen uit nadat de regering de brand stofprijzen had verhoogd. Bij de rellen zijn meer dan 2200 gewonden gevallen, ruim 5000 mensen zijn gearresteerd. Pre sident Kassym-Jomart Tokajev stelt dat hij de toestand weer onder controle heeft, mede dankzij Russische militaire hulp. WINDSOR De Britse autoriteiten willen een vliegverbod instellen boven Windsor Castle, waar koningin Elizabeth vaak verblijft. De be veiliging van het paleis wordt op nieuw tegen het licht gehouden. Dat gebeurt nadat eind vorig jaar een 19-jarige man met een kruisboog was opgepakt bij het kasteel. De politie heeft een aanvraag in gediend voor een no-flyzone bo ven het kasteel in het Engelse Windsor, op nog geen 10 kilome ter van de drukke vliegveld Heathrow Airport. Het vliegver bod tot 760 meter hoogte moet nog wel worden goedgekeurd. EUPEN In het oosten van België zijn gisteren zeker zeven winter sportcentra geopend na de sneeuwval van de afgelopen dagen. De sneeuw zou er een week kunnen liggen als gevolg van het verwachte koude en droge weer in de streek. Het gaat om de deels Duitstalige streek Oostkantons waar ook het hoogste punt van België ligt (Signaal van Botrange, 694 meter), circa 45 kilometer ten zuidoosten van Maastricht. Dankzij de ongeveer 27 centi meter sneeuw kan er wel al ge- langlaufd worden, maar is skiën nog moeilijk. CAPITÓLIO Minstens zeven mensen zijn om het leven gekomen en nog eens negen mensen zwaargewond geraakt door de instorting van een rotswand langs een groot stuwmeer in Brazilië. Er zijn nog drie vermisten. De slachtoffers zaten in bootjes die door het vallende gesteente werden bedolven. Het ongeluk gebeurde zaterdag in de staat Minas Gerais, ruim 300 kilometer van Rio de Janeiro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7