I I 5 Minister voor Primair en Voortgezet Onderwijs Sigrid Kaag test positief en staat niet op bordes aan de belofte voor een nieuwe politiek- bestuurlijke cultuur. Dat moet zeker zichtbaar worden in de afvaardiging naar het nieuwe kabinet. Maar liefst drie nieuwelingen zonder enige politieke er varing worden ingezet. Dijkgraaf en Kuipers Zo komt Gunay Uslu via Rob Jetten in het vizier van Kaag. Verrassend zijn ook de keuzes voor Robbert Dijkgraaf als Onderwijsminister en Ernst Kuipers als VWS-minister. Bij de PvdA dachten ze dat Kuipers van hen was, maar dat bleek een misrekening. Uslu is van niemand en moet nog even gauw D66-lid wor den. Kaag leert Dijkgraaf beter kennen als hij in 2019, een jaar na Kaag, de Abel Herzberglezing houdt. Daar fulmineert hij tegen nepnieuws en kennis die on der vuur ligt. Het verhaal moet haar hebben aangesproken. Na de lezing ver voegt Kaag zich in de kamer waar Dijk graaf zich met zijn familie terugtrekt. Pas de laatste maanden zijn de gesprek ken van Kaag met Kuipers en Dijkgraaf geïntensiveerd. Geen gedoe meer bij CDA Voor het eerst zijn onder de CDA-be- windslieden evenveel mannen als vrou wen. Dat is een moderniteit die Wopke Hoekstra wenst. Meteen na de verkie zingen heeft hij tegen zijn scouts gezegd dat hij zo'n balans wil. In het besef dat mannen meteen ja zeggen, moet er meer tijd worden geïnvesteerd in het vinden van vrouwen, zo luidt de dienst opdracht. Een grote rol daarin speelt Caroline Goedvolk. Ze is headhunter en zat samen met Hoekstra in het bestuur van hun studentenvereniging. En de te ruggetreden partijvoorzitter Marnix van Rij, die met hem in de Eerste Kamer zat. Hoekstra vond dat ze de 'Haagse hitte' moesten aankunnen, maar wilde bo venal een stabiele club bewindslieden. Na het gedoe in de afgelopen paar jaren, waarin heisa rond personen domineer de, moest er geen ruis rond de bewinds personen komen. Daarom oogt het aan tredende zestal als degelijk. Carola Schouten Ernst Kuipers Ernst Kuipers is vanaf vandaag de politieke baas van een door corona uitgewoond zorgsysteem. En dan moet het echte werk nog beginnen. Over de erfenis van De Jonge en de monsterklus van Kuipers. Hij heeft er zin in, de nieuwe minister van Volksgezondheid namens D66. Erasmus-baas en coronaboegbeeld Ernst Kuipers maakte er nooit een geheim van dat Volksgezondheid best wel wat bewindspersonen met praktijkervaring kan gebrui ken. Iemand zoals hijzelf. Een 'witte jas' die de weg weet in het zorgdoolhof. ,,We moeten ons echt gaan inzetten om de kwaliteit en toegankelijkheid van de zorg te behouden'', zei Kuipers vorige week monter na zijn bezoek aan formateur Mark Rutte. Het wordt een monsterklus. Privé, omdat Kuipers meer nog dan als beddenbaas kop van Jut zal worden. De politiepost voor de deur van Hugo de Jonge is een beroerd voorteken. Maar ook politiek-inhoudelijk is de erfenis van De Jonge weinig florissant. Twee jaar lang kwam de bewindsman amper aan grote wijzigingen toe, al preek te De Jonge jaarlijks minder marktwerking en meer cen trale aansturing. Terwijl actie nodig is. Door corona is de hele zorg- keten - van huisarts tot ver pleeghuis en ic - uitgewoond. Voor de lange termijn staan be sparingen en strengere selec ties op de rol. Dure ingrepen worden niet meer standaard vergoed, lastige operaties moe ten op minder plekken worden uitgevoerd, is de filosofie. Maar bovenaan het over drachtsdossier staat toch echt de corona-aanpak. De eerste werkweek is meteen een sprong in het diepe voor Kui pers, met donderdag Catshuis- overleg en vrijdag een besluit en een persconferentie over de verlenging of versoepeling van de lockdown. Dit wordt een coronaweek oude stijl, maar daarna komt de aanpak in een nieuwe fase. Ambtenaren en Kamerleden broeden al weken op een andere werkwijze rond advisering, besluitvorming en het debat. Moet het OMT-advies niet al meteen openbaar worden na expertoverleg? En moet er niet een alternatief gevonden wor den voor het duet tussen de premier en de coronaminister bij de persconferentie? En is het wel nodig dat de coronaminister geregeld een hele vergaderdag in de Tweede (of Eerste) Kamer doorbrengt? Zelfs de informele Catshuis- sessies moeten verdwijnen, vinden adviseurs. Als het land moet leren leven met corona, is de gedachte, moeten de beslis sers op het Binnenhof dat ook. Besluitvorming in panieksfeer is dan passé. De Jonge beklaag de zich al over de werkwijze, maar het is aan zijn opvolger Alle argumenten wegen en het algemeen belang vooropstellen. Dat zal Ernst doen Kuipers om werkelijk een nieuwe weg in te slaan. Ook inhoudelijk moet de D66'er aan de bak met het co ronavirus: de netelige 2G-dis- cussie zal naar verwachting eind januari ontvlammen in het parlement. Voorganger De Jonge deed wat voorwerk, pro beerde de geesten rijp te ma ken voor het beleid waarbij al leen nog gevaccineerden en ge nezen personen welkom zijn. Een gespreid politiek bedje is dat niet: met de omikronvari- ant - waartegen vaccinaties minder effectief zijn - neemt argwaan over de werking van het coronatoegangsbewijs toe. Een politieke meerderheid is niet gegarandeerd, met voor alsnog vooral VVD en D66 voor, en een twijfelend CDA (samen 72 van de 150 zetels). ,,Ik vraag me serieus af waar de Kamermeerderheid vandaan moet komen'', zegt opposi tie-Kamerlid Fleur Agema van de PVV. ,,Wij waren altijd al tegen, ik hoop dat van uitstel nu ook afstel komt.'' En Kuipers hoeft niet lang te zoeken naar de spreekwoorde lijke lijken in de kast bij VWS. Via WOB-verzoeken, media- publicaties en onafhankelijke evaluaties komen veel blun ders en inschattingsfouten al snel aan bod. In februari komt de Onderzoeksraad voor Vei ligheid (OVV) met een eerste rapport over de corona-aanpak, de parlementaire enquête over de corona-aanpak volgt later. Ondertussen moet de minis ter proberen de blik op de toe komst te houden. Niemand wil nog een winter zoals deze. De ic-capaciteit moet flexibel en structureel omhoog, en coro- nazorg moet liefst geclusterd worden in een aantal hospita len in Nederland. Niet te doen Maar daar loopt minister Kui pers al snel tegen het probleem aan waar ziekenhuisbaas Kui pers in december nog voor waarschuwde: ,,Als je nu vraagt aan ziekenhuizen om coronazorg te centraliseren, is het niet te doen'', zei Kuipers in een briefing in de Tweede Kamer. ,,Bij het Erasmus MC zou ik ook zeggen: ik wil best even oefenen, maar niet nu.'' De brandweer kan geen oefe ningen doen als de vlammen nog uit het dak slaan, was de boodschap. In Kuipers' hoofd zal het va ker botsen tussen de dokter die hij was en de politiek leider die hij is, denkt D66-senator en ic-hoofd Peter van der Voort (UMCG). ,,Maar dat hoort bij het vak: alle argumenten we gen en het algemeen belang vooropstellen. Dat zal Ernst ook doen.'' Een coalitiebron hoopt vooral dat Kuipers snel ler problemen van de zorg- werkvloer oplost: ,,Bij De Jonge moesten we soms lang aan dringen als we signalen kregen van ziekenhuizen, verpleeg huizen of huisartsen.'' Voor het draagvlak onder zorgpersoneel kan het helpen dat het kabinet-Rutte IV voor het eerst sinds Els Borst weer een arts aan het roer heeft, denkt Van der Voort. ,,Ik merk dat veel dokters om me heen het fijn vinden dat iemand met aantoonbaar inhoudelijke ken nis het ministerie gaat leiden. Er heerst echt een positieve grondhouding.'' GO MAANDAG 10 JANUARI 2022 Robbert Dijkgraaf Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Dennis Wiersma Liesje Schreinemacher Minister voor Buiten landse Handel en Ont wikkelingssamenwerking D66-leider Sigrid Kaag is positief getest op corona. Daardoor zal ze vandaag niet fysiek bij de beëdi ging van het nieuwe kabi net zijn, laat ze weten op Twitter. Kaag wordt, omdat ze in quarantaine zit, digitaal beëdigd tot minister van Financiën. Ze zal aanslui tend niet op het bordes van Paleis Noordeinde staan voor de traditionele bordesscène. De D66'er voelt zich naar eigen zeg gen goed. ,,Het is een iets andere start dan ik had gehoopt, maar ik ga vol energie aan de slag.'' Kaag zit in quarantaine omdat iemand in haar 'zeer nabije omgeving' be smet bleek. ,,Mijn quaran taine zal dus helaas nog wat langer duren.'' Voor zover bekend is ze niet in de buurt geweest van an dere nieuwe ministers. - ANP Sigrid Kaag doet vandaag online mee. FOTO BART MAAT Minister voor Armoede beleid, Participatie en Pensioenen, vicepremier Minister van Volks gezondheid, Welzijn en Sport Conny Helder Minister voor Langdu rige Zorg en Sport Kuipers wacht monsterklus met onzekere afloop Niels Klaassen Den Haag Ernst Kuipers is vanaf vandaag minister van Volks gezondheid. FOTO ANP - Peter van der Voort, ic-baas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5