rëï 'm r 4 Het vierde kabinet-Rutte moest vernieuwing uitstralen. De zoektocht naar nieuwe ministers begon daarom al vroeg. Het vinden van vrouwen had prioriteit. KABINET-RUTTE IV Minister voor Rechtsbescherming Minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Van de twintig ministers die vandaag op het bordes van paleis Noordeinde staan zijn er veertien nieuwelingen. Slechts zes ministers van de oude ploeg gaan door, drie van hen zijn po litiek leider. Voorafgaand aan de formatie zeiden alle vier de partijen nog dat het moei lijk zou worden om voldoende ge schikte kandidaten te vinden. De be dreigingen aan het adres van politici, het hoge afbreukrisico en de lange werkweken schrikken veel mensen af om naar Den Haag te komen. Maar dat blijkt mee te vallen, vertellen de talen tenscouts nu. Twee redenen liggen ten grondslag aan de stevige veranderingen. Het nieuwe kabinet moet niet ogen als een doorstartkabinet. En bij alle vier de partijen is er het besef dat er wat op het spel staat door de lage vertrou- wenscijfers voor politiek Den Haag. Nieuwe gezichten moeten helpen die cijfers op te krikken. Zo wordt de basis voor de nieuwe VVD-bewindsliedenploeg al gelegd in de zomer van 2018, ver voor de corona- pandemie. In het mediterrane buiten verblijf van Ben Verwaayen zijn dit keer de top van de senaatsfractie, de Tweede Kamerfractie, de partijvoor zitter en Mark Rutte bijeen. Ze brain stormen in het Zuid-Franse Goult over een groslijst van toptalenten voor de eerstvolgende Tweede Kamerverkie zingen, die van 2021. Die namen wor den getest in confrontaties met de gure buitenwereld. Ze moeten geloofwaar dig overeind blijven in gesprek met vernietigende columnisten, met ceo's die de politiek helemaal niets vinden en met mensen die een groot wan trouwen tegen de overheid koesteren. Degenen die dat overleven, komen op de lijst van mogelijke bewindslie den. In de top acht van de kandidaten lijst voor de verkiezingen van 2021 staan zes vrouwen. ,,Niet omdat ze vrouw waren, maar omdat ze de bes ten waren'', zegt een ingewijde. Die lijn wordt vandaag zichtbaar doorge trokken naar het bordes. Oud kunstje VVD uitgewerkt Bij de grootste regeringspartij VVD is dan ook flink huisgehouden. Dat kon ook omdat Rutte door zijn vertrouwe- lingen heen was. Het oude kunstje leek uitgewerkt. De liberalen zetten nu drie mannelijke en vijf vrouwelijke ministers op het bordes. Van de drie staatssecretarissen zijn er twee man en een vrouw. ,,We houden niet van een genderbalans, daarom hebben we nu meer vrouwelijke bewindslieden dan mannelijke'', grapt een liberaal met een stalen gezicht. Het is een correctie op drie kabinet ten overwegend mannelijke vertrou welingen die Rutte eerder aanzocht. C Hoog afbreukrisico, lange werkweken en bedreigingen schrikken kandidaten niet af naar Den Haag te komen En ook op het jaren 50-imago dat de partij gaat aankleven als Rutte in 2017 bij de presentatie van zijn derde kabi net zegt: ,,Het gaat om het vinden van de beste mensen.'' Zo verklaarde hij dat de VVD slechts één vrouwelijke minister wist te vinden, Cora van Nieuwenhuizen. Passen bij ChristenUnie In het najaar van 2020 slaat Christen Unie-leider Gert Jan Segers aan het denken over mogelijke bewindslieden, met Carola Schouten en de partijvoor zitter. Segers polst ook mensen, met meerdere slagen om de arm. Hij weet echt niet of er geregeerd gaat worden. Zo polst hij Maarten van Ooijen, van wie Segers ooit de mentor was in een leiderschapsproject. En ook Gronings gedeputeerde Henk Staghouwer, die zijn rug recht houdt in confrontaties met boze boeren. Voor Segers moeten de posten ver band houden met het kloppend hart van de ChristenUnie. Met weer een landbouwminister is er een relatie met de schepping en de natuur, de strijd tegen armoede krijgt een CU-minis- ter. En ook het staatssecretariaat voor Jeugd en Preventie past bij het partij profiel. Extern werven voor D66 Meteen bij het aantreden van Sigrid Kaag in de zomer van 2020 pakt ze het personeelsbeleid op. Twee externe bu reaus worden aan het werk gezet om goede mensen te vinden. En intern is Frank van der Endt van de Talenten commissie doende, samen met onder anderen Gerard Schouw en de partij voorzitter. Na de Tweede Kamerverkiezingen voert Kaag intensieve gesprekken met mogelijke kandidaten. Voor elke post heeft D66 drie kandidaten, zo meldt een ingewijde. Vooral de laatste maan den zijn het D66-partijleider Sigrid Kaag en medeonderhandelaar Rob Jet ten geweest die zich intensief buigen over de negen bewindslieden. Een belangrijke rol bij de keuzes speelt dat D66 zich schatplichtig voelt r*- Minister van Economi sche Zaken en Klimaat MAANDAG 10 JANUARI 2022 GO tg* Mark Rutte Premier en minister van Algemene Zaken Wopke Hoekstra Vicepremier en minister van Buitenlandse Zaken Sigrid Kaag Vicepremier en minister van Financiën Dilan Yesilgöz Minister van Justitie en Veiligheid Franc Weerwind Hanke Bruins Slot Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Hugo de Jonge Zoektocht naar nieuwe ministers duurde jaren Jan Hoedeman Den Haag Kajsa Ollongren Minister van Defensie Mark Harbers Minister van Infrastruc tuur en Waterstaat Micky Adriaansens Rob Jetten Minister voor Klimaat en Energie Henk Staghouwer Minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit Christianne van der Wal Minister van Natuur en Stikstof Karien van Gennip Minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4