Groenten over? De Melkkan is er blij mee c Catclub Zeeland vreest voor clubgebouw door zandafslag 4 Golven omspoelen bij hoog water de palen van het clubhuis van Catclub Zeeland op het Vrouwenpolderse strand. Zandafslag is daar dramatisch. Hoe lang houdt het gebouw het nog? Annemarie Zevenbergen Vrouwenpolder f H H et is zorgelijk', I proef je duidelijk I uit de woorden I van diverse be I stuursleden van Catclub Zeeland. Hun clubhuis Zee op het Noordzeestrand in Vrouwenpolder, nabij overgang de Zandput, verkeert in de gevaren zone door de zandafslag. De cata maranclub verloor daar eind jaren negentig het eerste clubgebouw ook al. Dat viel ten prooi aan de golven tijdens een februaristorm. De vrees om ook dit gebouw te verliezen, groeit. Bestuurssecretaris Jan van Gor- sel is samen met Arno van Houwe- lingen, coördinator van locatie Vrouwenpolder, eind vorige week een dag in touw geweest om het clubgebouw te zekeren. ,,We heb ben spanbanden rond de palen ge spannen zodat het een meer com pacte en stevige doos wordt. Ban den zoals je gebruikt voor de dak koffer op je auto, maar dan vijftig keer dikker en sterker. Bij hoog water spoelen de golven rond de palen en daar zit heel veel kracht achter.'' Het was erg spannend ,,Zeker afgelopen week, met die harde wind en springtij, was het erg spannend. De strandtrap bij overgang is trouwens ook deels weggespoeld. Die trap verdween al eerder, werd toen een paar meter verder opnieuw aangelegd en is nu weer weg. Ik vrees voor een storm met springtij erbij. Er moet echt meer gebeuren dan alleen zand opspuiten. Dat is water naar de zee dragen. De afgelopen jaren zijn zo'n dertig tot veertig meter duin verdwenen. Dat zie je aan de res ten van het afgebroken strandpa viljoen van de Zandput verderop op het strand. Dat lag tegen de duinen aan. Ze laten Natura 2000-gebied gewoon in zee weg spoelen.'' Voorzitter Piet Hendrix beaamt dat de situatie ernstig is. ,,Ja, het is nu behoorlijk dramatisch. Toen we het clubhuis bouwden, stond het nog tot het bordes in het zand. Al dat zand is weg. We houden de vinger aan de pols. Twee jaar gele den hebben we de fundering al verstevigd, maar we hopen echt dat er in ieder geval snel zand op gespoten wordt.'' Rijkswaterstaat liet afgelopen week weten dat dit jaar opnieuw zand wordt opgespoten tussen Breezand en het Banjaardstrand. Of de grote zandsuppletie voor of na de zomerperiode komt, is nog niet duidelijk. Kees Krijger houdt zijn hart vast. Hij was in 1985 oprichter van de Catclub. Als erelid voelt hij zich Het is nu link, heel link - Kees Krijger, oprichter en oud-voorzitter Catclub nog nauw betrokken bij het wel en wee ervan. ,,Ik ga daar regelmatig wandelen. Ik hou de weerberich- ten in de gaten en als die er niet goed uitzien, ga ik even kijken. Het is nu link, heel link.'' Hij pakt de 'Windfinder' erbij en bekijkt de voorspellingen voor de komende week. ,,Tot 17 januari lijkt het redelijk, met een niet al te sterke aflandige wind uit het zuid westen. Maar een noordwester storm met springtij kan het einde kan zijn voor het gebouw.'' Krijger herinnert zich het eerste clubhuis op het strand, gebouwd door de leden zelf. ,,We hadden ie mand die werkte voor een bouw maatschappij. Hij zorgde voor een goede bouwtekening en materia len. Dan is het wel heel zuur als dat in de golven verdwijnt. Je kunt je ook niet verzekeren daarvoor. Ik hoop echt dat we het nog redden de komende tijd. Ik voel ook heel erg mee met die paviljoenhouder aan het Banjaardstrand. Voor hem is het zijn broodwinning." Krijger verwijst naar de exploitant van Strandpaviljoen de Banjaard, die een deel van het Noord-Beve- landse strand zag verdwijnen afge lopen week. Van Gorsel tot slot: ,,We hebben in het verleden zelf wel zand aan gevoerd. Dat kost je duizenden eu ro's en het spoelt zo weer weg. Dat is zinloos. Maar zo lang het zo is, kunnen we hier ook geen boten meer leggen. Die spoelen dus ook weg. We zijn nu afhankelijk van anderen.'' Kijk op de site bij /video HULST Koken met verse groenten en fruit als tussendoortje. Het lijkt de normaalste zaak van de we reld, maar dat is voor veel men sen niet zo, zegt Alex Egger- mont van de Melkkan. Daar gaat de stichting dit jaar wat aan doen. De stichting uit Hulst helpt men sen die aan en onder de armoede grens leven en vooral de kinderen uit die gezinnen. De Melkkan werkt al jaren samen met diverse fondsen, lokaal en landelijk, om ervoor te zorgen dat gezinnen en kinderen de spullen krijgen die ze nodig hebben op school en thuis. Ook worden er regelmatig activiteiten voor de le- den gehouden. ,,Maar de fondsen stellen bijna nooit geld beschikbaar om eten van te kopen." En daar zit het probleem, zegt Alex Eggermont. De Melkkan heeft namelijk ook zo'n twintig leden met een kleine beurs die niet in aanmerking komen voor de Voed- selbank. ,,Daar zijn gezinnen, al leenstaanden en ouderen bij." Zij krijgen via de Melkkan wat er gedo neerd wordt door particulieren en bedrijven, maar dat gaat vaak om zoetigheid. ,,Zóveel snoep. Dat is heel leuk voor de kinderen maar dat houdt een keer op. Daar kun je een gezin niet van laten eten." De Melk kan is dankbaar voor alle giften, maar hoopt dat er ook bedrijven en particulieren zijn die verse produc ten willen sponsoren of doneren. Kroppen sla uit moestuin De stichting streeft ernaar om eens per maand een pakket met groen ten en fruit rond te gaan brengen en een vast moment te kiezen dat par ticulieren ook iets kunnen done ren. ,,Als iemand bijvoorbeeld tien kroppen sla over heeft uit de moes tuin." Afhankelijk van de corona maatregelen, hoopt de Melkkan vanaf woensdagmiddag 19 januari weer open te gaan in het gebouw aan de Tabakstraat. - Sophie Stockman Jan van Gorsel bij het clubhuis van Catclub Zeeland dat bij de bouw ervan nog tot het bordes in het zand stond. Nu spoelen met hoogwa ter de golven rond de palen. Linksachter de restanten van het paviljoen van de Zandput, dat ooit tegen de duinen aanstond. foto lex de meester MAANDAG 10 JANUARI 2022 VL 'Situatie behoorlijk dramatisch' FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 47