Wijze lessen van die oude stoïcijnen Beleggers Triodos zitten vastgeketend Nederlanders shoppen in Antwerpen 15 II AAN HET WERK Thijs Launspach Wat nou als het helemaal misgaat? Als ik wat ik heb voorbereid niet goed over kan brengen? Als ik niet uit mijn woorden kan komen? Ik had laatst weer een nacht waarin ik lag te malen over werk. Mijn lichaam was toe aan rust, maar mijn brein was bezig met die belangrijke presentatie van de volgende ochtend. En met elk uur dat verstreek werden de ramp scenario's erger: wat als iedereen na een kwartier al is afgehaakt? Met dit soort nachtelijke piekersessies is het natuurlijk de vraag ofje wakker ligt om dat je aan het piekeren bent, of dat je aan het piekeren bent omdat je wakker ligt. Hoe dan ook: wakker en aan het piekeren was ik, en dat was bepaald een onwenselijke situatie. En dus begon ik maar te doen wat in dat soort hachelijke omstandigheden meestal helpt: denken aan filosofen uit het oude Griekenland en Rome. De stoïcijnen - onder wie Seneca, Epictetus en keizer-filosoof Marcus Aurelius - hielden zich tweeduizend jaar geleden al bezig met hoe je sterk blijft in je hoofd. De filosofen drukten mensen op het hart vooral onderscheid te maken tussen de dingen waar je wél controle over hebt, en de dingen waarover je dat niet hebt. Het geheim van geluk en innerlijke rust, stelden zij, is je be zig houden met het eerste, en wegblij ven bij het tweede. Je concentreren op wat binnen je eigen invloedssfeer ligt (in mijn geval: mijn voorbereiding) en de dingen die je niét kunt beïnvloeden (of mensen mijn verhaal wel interes sant zouden vinden, bijvoorbeeld) vooral links laten liggen. De stoïcijnen hadden mijn nachtelijk getob trouwens geen probleem gevonden: volgens hen is het nuttig om van tevoren te beden ken wat er mis zou kunnen gaan, zodat je daarop voorbereid bent. Je kunt er immers vergif op innemen dat niet alles volgens plan gaat, en dan kun je maar beter een plan B hebben. Piekeren is dus niet altijd slecht - als het maar met mate is, en je er ook weer mee kunt ophouden. Relativeren, dat konden die stoïcijnen ook al zo goed. Zo schreef Marcus Aurelius ooit, in zijn keizerlijke tent bij het slagveld: 'Wanneer u zich bovenmatig aan iets ergert of u ongelukkig voelt, bedenk dan hoe kort stondig een mensenleven is en besef dat wij allemaal na een korte tijd languit in de armen van de dood liggen.' Een waarheid als een koe, woorden om bij te leven. Maar of ik na deze gedachte nog in slaap kom, dat is de vraag. Je kunter vergif op innemen dat niet alles volgens plan gaat Olie duurder door onrust ECB: Inflatie stijgt verder De inflatiever wachting van de Europese Cen trale Bank (ECB) moet worden bijge steld. Dat stelt de Duitse be stuurder Isabel Schnabel. Het overschakelen op groene ener gie zorgt er vol gens haar voor dat de geldont waarding de ko mende tijd stijgt. Het rommelt bij de kleine duurzame Triodos Bank. De certificaathouders van de bank zijn boos omdat ze al jaren hun stukken niet te gelde kunnen maken. Ondertussen daalt de waarde van hun 'aandeel' in de bank met tientallen procenten. Dat leidt tot schrijnende situaties. Boze aandeelhouders die aansturen op een overname van het bedrijf, omdat de koers van het aandeel on deruitgaat. Zulke taferelen ver wacht je bij grote beursgenoteerde ondernemingen, niet bij de ideolo gisch gedreven bank Triodos. En toch is dit aan de hand bij de duur zaamste bank van Nederland. Evert Versluis hoort dagelijks de verhalen van de certificaathouders die in financiële problemen zijn ge komen. ,,Het zijn echt dramatische verhalen. Mensen kunnen geen huis kopen omdat ze het geld dat in de certificaten zit niet vrij kunnen maken. Anderen hadden geld in Triodos belegd voor hun pensioen. Maar nu kunnen ze al twee jaar niet bij die pensioencentjes.'' Hij richtte daarom twee maan den geleden Triodom.nl op. Daar kunnen gedupeerde certificaathou ders zich verenigen om samen met de bank tot een oplossing te komen. ,,Inmiddels hebben zich ruim ze venhonderd certificaathouders bij ons aangesloten. Die vertegen woordigen een kapitaal van ruim 50 miljoen euro.'' Voor de oorsprong van het pro bleem moet een stap terug in de tijd gedaan worden. Triodos onder scheidde zich altijd van andere banken door de focus op duur zaamheid. Rendement was nodig, maar de maatschappelijke missie stond (en staat) centraal. Het was van belang dat de bank zelfstandig bleef. Beleggers konden daarom geen aandelen kopen, maar certificaten van aandelen, die maar heel beperkt stemrecht opleveren. De beleggers konden alleen van de bank certificaten kopen en aan de bank verkopen. Dat ging tegen een vastgestelde prijs. Eind vorig jaar had Triodos Bank 43.500 certi ficaathouders die gezamenlijk 1,2 miljard euro aan de bank hadden betaald. Op de certificaten wordt ook maar een beperkt dividend uitge keerd. ,,Dat is allemaal geen pro bleem'', zegt Versluis. „Beleggers in Triodos doen dat uit idealisme. Vandaar dat ze ook genoegen ne men met een beperkt rendement.'' Die loyaliteit wordt nu zwaar op de proef gesteld. Aan het begin van de coronapandemie wilden veel certificaathouders van hun stukken af. Triodos Bank kon die stukken niet kopen. Dat zou het eigen ver mogen van de bank te veel aantas ten en dat mag niet van toezicht houder De Nederlandsche Bank. Certificaathouders kunnen nu al twee jaar lang niet van hun stukken af. Hun geld zit vast bij Triodos. Het ziet er niet naar uit dat er snel weer gehandeld kan worden. Triodos wil een nieuw handels platform opzetten waar beleggers zonder tussenkomst van de bank 5 YD ft certificaten kunnen aan- en verko pen. Dan kan er weer gehandeld worden. Maar het duurt een jaar tot anderhalf j aar voor dat platform ac tiefis, zegt de bank. Beleggers kun nen dus nog zeker een jaar niet bij hun geld. Een deel ervan zijn ze vrijwel zeker kwijt. Triodos waar schuwt dat de waarde van de certi ficaten wel 30 tot 45 procent minder waard kan zijn tegen de tijd dat het handelsplatform van start gaat. Overname Beleggers moeten dus lijdzaam toe zien hoe hun vastzittende vermo gen met de dag minder waard wordt. „Beleggers dachten dat Trio dos een risicoloze spaarpot was. Dat is dus niet zo'', ziet Versluis. Ook de VEB, de belangenbehartiger van beleggers, heeft kritiek. ,,Bij een hoog risico hoort normaal een hoog rendement'', zegt Joost Schmets. ,,Maar hier hebben beleggers een hoog risico en laag rendement.'' Schmets vindt dat Triodos in ie der geval de schrijnende gevallen moet helpen. Daar kijkt de bank ook naar, zegt een woordvoerder. ,,Dit is een heel vervelende situatie. Maar we zijn gebonden aan de re gels. We hebben nog 14 miljoen euro die we kunnen besteden aan de inkoop van certificaten. We gaan kijken hoe we beleggers kunnen helpen die dringend liquiditeit no dig hebben.'' Versluis wil dat de bank wordt overgenomen of anders staatssteun aanvraagt. ASN Bank is de ge droomde kandidaat. Maar Triodos Bank wil zelfstandig blijven. De strijd is nog niet over, waar schuwt Versluis. Hij hoopt zoveel certificaathouders achter zich te krijgen dat ze de bank kunnen dwingen om te fuseren of zich over te laten nemen. „Desnoods via juri dische procedures.'' GO MAANDAG 10 JANUARI 2022 Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). kgti$RT AL. /IATY ALMATY De onrust in Ka- zachstan leidt tot een stijging van de olieprij zen. In de afge lopen week ste gen de olieprij zen met circa 5 procent en op vrijdag brak de prijs van Bren- tolie door de grens van 83 dollar per vat. Kenners vrezen dat de distribu tie van olie spaak loopt. FRANKFURT Grote drukte zaterdag in de winkelstraten in Antwerpen, waar Nederianders massaai inkopen deden bij winkels die in ons land gesloten zijn. Winkeliersorganisatie INretail rekent erop dat het nieuwe kabinet de lockdown vanaf vrijdag opheft. ,,Heus, er kan veel zonder risico's.'' foto mischa keemink Peet Vogels Zeist G Evert Versluis, oprichter van Triodom.nl. FOTO MARJAN VAN GRIMBERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15