H TIIS 13 c Uitlaatklep tegen coronaregels in Duitsland eindigt nogal eens in agressie JweekdealC Ook in de eerste week van dit jaar gingen in Duitsland duizenden mensen de straat op, tijdens 'wandelingen' tegen het coronabeleid. Door inmenging van rechts-extremisten en relschoppers ontaarden die geregeld in geweld. Grote menigtes verzamelden zich afgelopen woensdagavond in de Duitse deelstaat Beieren om te pro testeren tegen het coronabeleid. Ditmaal waren het drie verschil lende groepen, verspreid over het historische centrum van München, de hoofdstad van Beieren. Op de Marienplatz, waar demonstreren niet was toegestaan, ging een capu chon dragende man flink tekeer te gen een politieagent. De gemoede ren liepen zo hoog op dat agen ten wapenstokken en pepperspray besloten in te zetten om het plein schoon te vegen. Op de Theresien- wiese en de Odeonsplatz, waar wél gedemonstreerd mocht worden, hielden de betogers een overwe gend vreedzaam protest. De tegenstanders van het gefrag menteerde coronabeleid in Duits land, waar deelstaten sinds het ver trek van Angela Merkel als bonds kanselier meer regie hebben, laten ook in 2022 onverminderd hun stem horen. Alleen al in de zuide lijke deelstaat Thüringen gingen volgens de politie na de jaarwisse ling 17.000 mensen de straat op. Afgelopen weekend was het op veel plaatsen in Duitsland weer onrus tig. Zo waren in de noordelijke ha venstad Hamburg naar schatting 13.700 demonstranten op de been. 'Weg met maskers', 'Liefde in plaats van angst' en 'Vrede, vrijheid en geen dictatuur' zijn terugke rende teksten op spandoeken bij deze betogingen, die al ruim ander half jaar door heel het land plaats vinden. Gemeenschappelijk doel van de demonstranten: onder het juk van de Corona-Diktatur van daan komen. Kleurrijke mix Wie deze mensen precies zijn is voor een buitenstaander op het eer ste gezicht lastig te zeggen, erkent Hans Vorlander, hoogleraar politi cologie aan de Universiteit Dres den. ,,Een kleurrijke mix van ver schillende groeperingen, van hard vochtige corona-ontkenners tot felle antivaxers en gematigde mid denklassers. Maar tot dit gezelschap behoren ook vaak rechts-extremis- tische groepen zoals Freie Sachsen, de Beierse Reichsbürgerbewegung en de links-ecologische Antroposo- fen uit Baden-Württemberg." Daarnaast doet ook de rechts-po- pulistische politieke partij Alterna tive für Deutschland mee. ,,AfD neemt een ambivalente plek in. Enerzijds proberen ze zich openlijk te distantiëren van rechts-radica- len, anderzijds willen ze graag mensen mobiliseren en de controle houden bij een coronaprotest.'' Het recept van deze Spazier- gange (wandelingen) is inmid dels beproefd: via sociale media of berichtendienst Telegram zoveel mogelijk mensen spontaan de Mannen zitten alleen thuis en zoeken een soort kameraadschap in deze tijd straat opsturen om te protesteren tegen onder andere de verplichte 2G-regel in bioscoop, sportschool en café. Sinds zaterdag moeten be zoekers overigens ook een nega tieve testuitslag meebrengen. Te genstanders zien in deze maatre gel een verkapte vaccinatiedwang. Vorige week maandag uitten zo'n tweehonderd betogers hun on vrede in de stad Leipzig. Maar deze 'Corona-Demo' heeft daar weinig indruk gemaakt. ,,Er waren wat idi oten tegen de lockdown aan het protesteren en wat idioten op hun beurt tegen deze lui. Daar kwam dan een relletje uit voort'', zegt een blonde twintiger terwijl hij sigaret tenrook uitblaast. Even verderop laat een winkelier weten zich weinig van de demon straties aan te trekken. ,,Ze spelen zich nu vooral afin de randgemeen ten rondom Leipzig. Als hier iets gebeurt, is dat op Augustusplatz.'' Het brandschone plein is een paar dagen later echter uitgestorven. Drie patrouillerende agenten bele ven een rustige avond. ,,We ver wachten geen demonstraties van avond, al weet je het nooit.'' Gespannen Hoe anders was de situatie afgelo pen november, toen er onverwacht 20.000 betogers naar het stadsplein kwamen. De plotselinge hoge op komst zorgde voor zowel een gezel lige als gespannen sfeer, de oproer politie was snel ter plekke en ver richte enkele arrestaties. ,,De kroe- gen en restaurants zijn gesloten voor ongevaccineerden. Er is geen gemeenschappelijke viering van het leven meer. Mannen zitten al leen thuis en zoeken een soort ka meraadschap in deze tijd. De avondwandelingen zijn dan een hoogtepunt'', verklaart Vorlander de opkomst. Dat er soms agressie en geweld is, kan de hoogleraar wel verklaren. ,,De voetbalstadions zijn dicht voor publiek, veel hooligans beslui ten in de stad het randje op te zoe ken.'' Maar hoewel ook neonazi's zich openlijk in de protestmarsen mengen, ziet Vorlander geen direct verband tussen de coronaprotesten en geweldsuitspattingen. ,,We zien hetzelfde als tijdens de vluchtelin- gencrisis in 2015.'' In de Oost-Duitse deelstaat Sak sen ligt de vaccinatiegraad onge veer 10 procent lager dan het lande lijke gemiddelde. Vorlander: ,,Men- sen hier laten zich niet graag voor schrijven hoe ze zich moeten ge dragen. Het wantrouwen tegenover de overheid is hier diep geworteld. Maar het is ook cultureel: veel men sen kijken naar elkaar om binnen de gemeenschap, en regelen het zelf wel.'' SPECIAAL VOOR JOU VANAF Start vandaag nog met de vrolijkste typecursus Kruip in de huid van een verslaggever van de Duckstadkrant, doe games en Leer ondertussen op spelenderwijs blind typen. Jouw kind zal dankzij de vrolijke typecursus DuckTypen binnen no-time uitgroeien tot een expert. En natuurlijk krijgt hij of zij hulp van Donald Duck en zijn bekende vrienden! Profiteer nu op pzc.nl/weekdeals PC MAANDAG 10 JANUARI 2022 De ene na de andere wandeling als protest Guy Hoeks Leipzig Betogers en politie staan tegenover elkaar in de Duitse stad Magdeburg. foto dpa/paul zinken - Hans Vorlander, politicoloog 0 ACTIE LOOPT T/M 16 JANUARI 2022 Keuze uit 3 verschillende pakketten Ontvang een diploma na afronding Ook geschikt voor kinderen met dyslexie Gebruik de kortingscode WEEKDEAL KORTINGSCODE: WEEKDEAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13