'Helaas snappen we nog heel veel niet van chronische klachten coronapatiënten' 10 Minder coronapatiënten opgenomen in ziekenhuizen, wel meer besmettingen Het aantal coronapatiënten in enten opgenomen, zaterdag de ziekenhuizen neemt licht af. Er lagen gisteren exact 1470 coronapatiënten in de Neder landse ziekenhuizen, 11 minder dan de zaterdag ervoor, blijkt uit cijfers van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS). Van de 1470 patiënten lagen er gisteren 397 op een intensive care, tegenover 405 op zaterdag. Op de verpleegafdelingen lagen 1073 coronapatienten, dat waren er 3 minder dan afgelo pen vrijdag. Op de ic's werden gisteren 13 nieuwe coronapati- waren dat er 16. Op de ver- pleegafdelingen werden 107 nieuwe patiënten opgenomen, tegenover 149 op zaterdag. Het aantal nieuwe corona besmettingen neemt sinds vorige week juist toe. Of deze hoge aantallen coronagevallen ook tot nieuwe ziekenhuisop names zullen leiden, is nog afwachten. Het duurt meestal ongeveer twee weken voor een toename van het aantal besmet tingen terug te zien is in de ziekenhuiscijfers. Coronaprotest in Brussel Omikronvariant nu ook in China Haken en ogen aan vaccinatieplicht 16 coronadoden in New South Wales Longcovidpatiënten voelen zich nog steeds niet serieus genomen. Heb geduld, hoe moeilijk dat ook is, zegt emeritus hoogleraar Henriëtte van der Horst. aterdag publiceerde deze krant dagboek fragmen tenvan de Utrechtse Jettie Rozemond (foto rechts), die al sinds maart 2020 thuis zit met zware klachten na een coronabesmet ting. Haar verhaal leidde tot vele honderden reacties. Veel lotgenoten herkennen zich in het verhaal, en beklagen zich over het gebrek aan erkenning van hun ziekte. Volgens wereldgezondheidsor ganisatie WHO houdt naar schatting 10 tot 20 procent lang durige klachten na een corona besmetting. Bij veel mensen zijn die redelijk licht en gaan ze na een paar maanden weer over, bij anderen zijn ze levensontwrich- tend en houden ze nu al bijna twee jaar aan. Henriëtte van der Horst is emeritus hoogleraar huisarts geneeskunde. Ze begrijpt goed dat mensen die ziek thuiszitten duidelijkheid willen. ,,Het is ontzettend vervelend als je veel klachten hebt, en niet weet hoe je beter moet worden. Maar het rottige is ook dat die hele pande- mie nieuw voor ons is, voorheen kenden we zoiets alleen uit sciencefictionfilms. Als we een oplossing zouden hebben, pasten we die wel toe." Van der Horst zit in een com missie van de Gezondheidsraad, die binnenkort advies uitbrengt over hoe de gezondheidszorg om moet gaan met het groeiende le ger longcovidpatiënten. Dat be staat inmiddels uit tienduizen den of misschien wel meer dan honderdduizend mensen. Om direct iets recht te zetten: Van der Horst vindt de term long covid voor ons niet de juiste. Ze spreekt liever over het post- covidsyndroom. ,,Bij long covid denk je bij ons snel aan een aan doening aan de longen, terwijl het klachtenbeeld veel breder is." Om patiënten goed te kunnen helpen, moet eerst duidelijk zijn welke klachten precies bij het postcovidsyndroom horen, en of die klachten ook echt het gevolg zijn van corona, aldus Van der Horst. ,,We kennen meer ziektes waarbij mensen chronische klachten houden, zoals de ziekte van Lyme en Qjkoorts en soms ook bij griep. De vraag is of de reactie nu bij corona specifiek met corona te maken heeft, of dat het een algemene reactie is van het lichaam op een doorgemaakte ziekte." ,,Dat snap ik. Maar toch is het be langrijk om dat te weten. Als de klachten algemeen zijn, vergelijk baar met die van andere patiënt- groepen, kan een algemene therapie werken. Maar als de klachten specifiek voor corona zijn, kunnen we mogelijk een specifieke behandeling ontwik kelen." ,,Aan zo'n richtlijn wordt ge werkt, op basis van bestaande Mensen hebben soms het gevoel niet serieus genomen te worden, dat leidt tot frustratie wetenschappelijke inzichten. In richtlijnenland is dat heel snel overigens, normaal duurt het veel langer. Maar erg veel is nog onduidelijk. Onderzoeken laten verschillende resultaten zien. In de ene studie heeft 80 procent van de patiënten last van ver moeidheid, in de andere 40 procent. Dat is nogal een verschil. Daarom is het goed dat er in Ne derland nu groot on derzoek naarlange- termijnklachten loopt, met een controlegroep. Dat helpt om het patroon van de klach ten beter te zien." ,,Artsen zijn opgeleid om niet zomaar op de resultaten van een of twee onderzoeken af te gaan. Die wachten bij voorkeur tot er voldoende onderzoek en een be- handelrichtlijn is. Een dokter zal niet snel op basis van slechts één onderzoek een behandeling star ten, die wacht op meer zekerheid over de effectiviteit en de bijwer kingen." Als we een oplossing voor post covid zouden hebben, pasten we die wel toe ,,Ja. Chronisch ziek zijn heeft ontzettend veel effect op iemands leven. Mensen hebben soms het gevoel niet serieus genomen te worden, dat leidt tot frustratie. Maar die frustratie heeft de dokter net zo goed, omdat die niet de vinger achter de klachten kan krijgen. Het vervelende is dat patiënten en artsen soms tegen over elkaar komen te staan. De patiënt wil dat er een oorzaak voor de klachten gevonden wordt en alles proberen om beter te worden, de dokter kan die oorzaak niet vinden en dus ook geen specifieke therapie geven." ,,Dat klopt. Een substantieel deel van de bevolking heeft klachten waarvan we niet goed snappen hoe die veroorzaakt worden. Er zijn aanwijzingen dat ontregeling van het autonome zenuwstelsel een rol speelt, en het immuun systeem. Maar hoewel we steeds meer weten over het menselijk lichaam, ziekte en gezondheid, is er ook nog veel dat we niet weten, zeker als het gaat om langdurige lichamelijke klachten. Er valt nog veel te onderzoeken." „Sowieso denk ik dat veel patiën ten op langere termijn weer beter worden, dat zien we in de prak tijk. Daarnaast is er echt veel on derzoek. Dat leidt niet meteen tot een oplossing, maar er wordt wel serieus aan gewerkt. Snel gaat het niet, maar dat kan ook niet.'' MAANDAG 10 JANUARI 2022 GO ZEIST - ANP AMSTERDAM De actiegroepen Studenten voor Open Onderwijs en De Bo- venwijsbond demonstreerden gisteren op de Dam in Amster dam tegen de coronamaatregelen. foto anp BRUSSEL Duizenden mensen zijn giste ren in Brussel de straat opge gaan om hun onvrede duidelijk te maken over het Belgische coronabeleid. Het ging volgens omroep VRT naar schatting om zo'n 2000 tot 3000 betogers. De organisatoren noemden de actie 'Samen voor Vrijheid'. Ze benadrukten dat het om een vreedzaam protest ging. De demonstranten stelden dat overheidsmaatregelen leiden tot verdeeldheid in de samen leving. Ook zouden 'tweede rangsburgers' ontstaan. PEKING China laat in aanloop naar de Olympische Spelen in hoog tempo de hele bevolking van de stad Tianjin testen op het coronavirus. De circa 15 mil joen inwoners tellende metro pool ligt in de buurt van hoofd stad Peking, waar het internati onale sportevenement vol gende maand wordt gehouden. In Tianjin zijn volgens Chinese media zeker twee personen besmet met de omikronvariant van het coronavirus. Die variant had in China nog geen voet aan de grond gekregen. BERLIJN Het gaat de nieuwe Duitse bondskanselier Olaf Scholz (SPD) niet meer lukken om in maart een algemene vaccina tieplicht in te voeren. Dat zeg gen bronnen rond zijn rege ringscoalitie tegen de krant Der Tagesspiegel. De sociaal democraat Scholz heeft zich uitgesproken voor een vacci natieplicht om te zorgen dat meer Duitsers zich laten inen ten tegen het coronavirus. Daar is nieuwe regelgeving voor nodig en dat schiet tot dusverre niet erg op. SYDNEY De dichtstbevolkte staat van Australië, New South Wales, heeft zaterdag een recordaan tal van 16 coronadoden gere gistreerd. Nooit eerder stierven zoveel mensen aan Covid-19 in de staat waar een derde van de 25 miljoen Australiërs woont. In de op een na groot ste staat Victoria waren 44.155 nieuwe coronagevallen en 4 doden. Volgens de Australi sche televisiezender ABC gaat het land vandaag door de grens van 1 miljoen besmettin gen heen. Sander van Mersbergen Utrecht Is dat echt de vraag? Patiënten zitten al maanden of zelfs meer dan een jaar thuis. Die willen gewoon beter worden. Snapt u patiënten die klagen dat er nog geen behandelrichtlijn is? - Henriëtte van der Horst Patiënten hebben soms het ge voel dat ze meer van hun ziekte weten dan hun huis- of bedrijfs arts. - Henriëtte van der Horst, emeritus hoogleraar Begrijpt u dat dat voor patiënten frustrerend is? De verhalen lijken veel op die van andere groepen met chronische klachten, zoals lyme en ver moeidheidsziekte ME. Dat klinkt alsof een snelle oplos sing nog ver weg is. Is er iets waar al die patiënten op kunnen bouwen, richting de toekomst? G Henriëtte van der Horst. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10