9 moet worden, om actie te onderne men." ,,Veel landen in de Westerse wereld hebben te maken met dezelfde uit dagingen als Nederland. Maar ik vind het typisch Nederlands dat er een obsessie is voor controle, met regels en administratie om proble men te lijf te gaan. In feite zit vooral wantrouwen in het systeem inge bouwd. Maar dat levert niet altijd het juiste op - de toeslagenaffaire is daar een goed voorbeeld van. In het dagelijks leven is ook te zien hoe professio nals in bijvoorbeeld de zorg alle regels waarmee ze te ma ken hebben als een vorm van pesterij zien, een last die zorgt voor stress en burn outs, waardoor ze zelfs uit het vak stap pen. Wat gebeurt er als we gaan handelen vanuit vertrouwen, in plaats van wan trouwen? Dat je tegen al die zorg professionals zegt: Ik vertrouw je. Dat er dan ook verkeerde dingen kunnen gebeuren, dat accepteer ik." ,,Niet helemaal. Maar ik denk dat er in België wel meer improvisatieta lent is. Je kon dat goed zien nadat bij het muziekfestival Pukkelpop een aantal jaar geleden een aantal tenten door slecht weer werden omverge blazen. In de Vlaamse pers was na tuurlijk aandacht voor het drama. In Nederland ontstond al snel een dis cussie over wie de tenten had opge- zet, of er controle was, een schul dige aangewezen kon worden. Er werd gesproken over een commissie om dat te onderzoeken. In België kwam dat niet zo aan bod." ,,Nee. Ik geloof dat Nederland weer het land kan worden waarnaar ge keken wordt, door het buitenland. We staan voor grote uitdagingen, maar Nederland heeft in het verle den laten zien daar raad mee te weten. Neem de drei gende personeelste- 'Nederland is korten. In vroeger tijden werd een een patiënt die in een roes verkeert. Een die snel wakker moet worden, om actie te ondernemen' woonwijk ge bouwd, om werk nemers aan te trekken. Om ons heen zijn in de wereld ook nu voorbeelden te zien, waarbij fors wordt geïnvesteerd om te veranderen. In Parijs worden door de burgemeester groenstroken aan elkaar verbonden, waardoor auto's veel moeilijker de stad in komen. Het dwingt tot be weging. In Amsterdam zie je onder Femke Halsema ook de wil om te veranderen. In heel Nederland kan er werk van worden gemaakt, om weer progressief te worden, om iets te doen aan de ongelijkheid die is ontstaan tussen mensen. De vraag is of we bereid zijn die voortrek kersrol weer te pakken en daarin te investeren. Je zou daarover kunnen nadenken." Lachend: ,,Ook al zou dat hier misschien al snel weer een commis sie worden." ,,Dat het gaat om een redelijk ge zonde patiënt, die in een roes ver keert. Een patiënt die snel wakker zelf dagelijks in mijn mailbox. Ik krijg berichten van wanhopige mensen die zeggen: help, mijn dochter ligt in bed, ze kan nergens terecht, wat kan ik doen? Ik beant woord die mailtjes en probeer die mensen verder te helpen. Maar wat gebeurt met de mensen die niet as sertief genoeg zijn om zulke berich ten te sturen, om verder te zoeken?" ,,Nee, Nederland staat op de vierde plek als rijkste land. Economisch ge zien zeg je: waar hebben we het over. Vanuit dat oogpunt is het ge weeklaag verwaarloosbaar." GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 ▲I Filosoof en psychiater Damiaan Denys: „Vanuit economisch oogpunt is al het gewee klaag verwaar loosbaar.'' FOTO DINGENA MOL De gedupeerden van de toeslagenaffaire werden slachtoffer van het wantrouwen dat in het systeem is ingebouwd, betoogt Denys. foto anp Als het drugsbeleid van Nederland ter sprake komt, gaat het tegenwoordig al snel over de liquidatie van misdaadverslagge ver en vertrouwenspersoon Peter R. de Vries. foto anp Wat voor actie? Is dat in België, waar u bent gebo ren en getogen, anders? Is Nederland dan niet allang vast gelopen in regeldrift, is het tij noch te keren? Maar we wonen toch niet Jemen, waar kinderen sterven van honger, Dus als Nederland een patiënt was, die hier bij u op de divan lag, wat zou dan uw diagnose zijn? waar een leven niets waard is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9