'Een zusje was Miss Holland, het andere werkte bij Dior. Ik was sproet met jengelhout' - Hardy. Mijn hele leven kom ik overal te laat, maar ik was altijd op tijd op zangles.' Haar zusjes waren heel mooi. Rechte tanden, dikke wimpers, lange benen. 'Mijn jongere zus was Miss Holland, mijn grote zus werkte bij Dior in Brussel. Ik was sproet met het jengelhout, volgens de buurman. Niet erg, ik wist mijn aandacht wel te krijgen. Ik deed altijd al mensen na, in alle talen en accenten. Ik trad op bij Joodse avonden. Ik had geen idee wat ik zong, repeteerde uren op een liedje, tot het perfect klonk.' Ze ging naar de MMS, de middel bare meisjesschool. Dan kon ze nog vóór haar zeventiende zangeres zijn, en vanaf haar 22ste moeder worden. Trouwen. En daarna een serieus beroep uit oefenen als journalist of dieren arts. Dat ze geen zangeres maar comédienne werd, was toeval. Ze ontmoette de Utrechtse caba retiers Hennie Oliemuller en Herman Berkien. 'Die vroegen: kun je niet wat meer met grap pen?' Sinds haar hit Lenie uit de Takkestraat uit 1982, Tineke was toen 28, zijn al haar voor stellingen uitverkocht. De theaterwereld is nauwelijks veranderd in de afgelopen veertig jaar, zegt ze. 'Alles moet wel sneller, scherper. En vroeger had ik een sketch over een Marokkaanse gastarbeider, dat zou nu niet meer kunnen.' Ook het publiek is nog altijd hetzelfde. Zoals de klant koning was voor haar ouders, leeft Tineke Schouten voor haar fans. Bij drie was ze getuige op hun huwelijk. Mensen die van kinds af aan, dertig jaar lang, naar al haar shows kwamen. 'Ik houd oprecht van mijn fans. Ik heb een trouwe schare. Ik vind het bijzonder dat mensen voor mij de deur uit komen, 35 euro betalen voor een kaartje. Die mogen zich nooit bekocht voelen.' 'Als het er niet meer uitziet zeg ik: berg mij maar op. Maar ik voel me nog fit, ik voel dat ik het kan. Ik kan het allemaal nog onthouden. Bij mijn eerste try-out verstapte ik me en verdraaide mijn knie. Je moet gewoon even rust hebben, zei de huisarts. Rust. Ik sta op het podium en loop met de honden; dat soort kwalen moet niet blijven hangen. Ik zal er wel een keer bij neervallen, denk ik. En dan hoop ik dat dat niet op het podium is.' 18 Ik vermoed zomaar dat je niet meer wilt stoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 98