cq Ons 'gave land' op de divan bij de Belgische psychiater Denys 8 Een gaaf land, dat is Nederland volgens premier Mark Rutte. Heeft hij nog gelijk? Deze krant roept de hulp in van psychiater, filosoof en Belg Damiaan Denys om die vraag te beantwoorden. Rond de jaar wisseling schrijven onze verslag gevers verhalen over grote en kleine gebeurte nissen in het afgelopen en komende nieuws- jaar. Vandaag het slot: Damiaan Denys 'We reageren agressief op lijden, accepteren niet dat het soms tegenzit in het leven' ven over degenen die 'om het hardst roepen hoe onwijs gaaf ons landje toch wel niet is'. Die hebben de no dige lessen te leren als het gaat om medemenselijkheid, betrouwbaar heid, openheid en effectief bestuur. Dixit Sigrid Kaag, tijdens een lezing deze zomer. Kalm deed ze haar ver haal, een goed verstaander meende te horen hoe premier Rutte in een paar zinnen werd gefileerd. Even later was er ophef. Wat vond Rutte hier nou van? Hij hield het af gelopen jaren hardnekkig vol: Ne derland is een gaaf land, maar liet zich nu niet verleiden tot een dis cussie. 'Ik ga er niet op in.' Kaag evenmin: die beweerde, terwijl ze wegliep van de microfoons, dat 'zo veel mensen' Nederland gaaf vin den. Dus hoe zit het nou? Misschien kan alleen iemand 'van buiten' onze scheidsrechter zijn. Een Belg, filo soof en psychiater bovendien, dat is hoogleraar Damiaan Denys. Hij streek neer in Amsterdam, houdt zich bezig met zaken zoals angst, maar ook geluk. En nu met die ene vraag. ,,Het is natuurlijk verdacht dat Rutte dit zo uitspreekt. Dat hij blijk baar moet benoemen dat Nederland gaaf is. Het is net zoiets als normaal doen, daar heeft Rutte het ook vaak over. Maar als het daarover gaat, is er meestal sprake van gedrag dat we als abnormaal zien." Denys weet nog, hoe vroeger in België, in heel de wereld trouwens, werd gekeken naar Nederland. ,,Dat had écht een voortrekkersrol. Of het nu ging om omgaan met seksuali teit, drugs of mentaal welbevinden, Nederland was progressief, vooruit strevend. En dat past in een lange traditie. Niet voor niets vluchtten mensen in de zeventiende eeuw er heen, om aan vervolging te ont snappen, om vrij te kunnen den ken." Maar waar de lutheranen en calvi nisten van toen Nederland vooruit hielpen, wordt nu gesproken over immigranten als profiteurs en geluks zoekers. Als er over drugs wordt ge sproken, gaat het al snel over de li quidatie van mis daadverslaggever en vertrouwens persoon Peter R. de Vries. En die rosse buurten van ons bleken ook al geen idylle, toen bleek dat ook daar werd gehandeld in mensen en dat er pooiers waren die vrouwen uitbuiten. De toeslagenaffaire liet zien hoe gewone burgers vermalen konden worden, in de strijd tegen fraude. En het kabinet dat daarvoor verantwoordelijk is, moet nu het vertrouwen herstellen. En dan is er nog corona. Je zou er depressief van worden. Maar dat hóéft niet, zegt Denys. Want het is ook een optie om ons erbij neer te leggen dat het leven soms tegenzit. ,,Maar dat is niet wat we nu doen. We reageren agressief op lijden, accepteren het niet meer. Daarom accepteren we ook het vi rus niet, we zijn ermee in oorlog en 'Het is natuurlijk verdachtdat Rutte blijkbaar moet benoemen dat Nederland gaaf is' willen de pijn niet uitzitten. Dan zouden we toegeven dat we ziek worden en sterven - het idee alleen al. Tegenwoordig heeft ieder mens er recht op ten minste 85 jaar oud te worden. ,,Dat we niet accepteren dat het tegenzit, zie je ook in de geestelijke gezondheidszorg. Er is volop aan dacht voor gevoelens van ongemak en licht lijden. Dat willen we niet, dus moet alles worden behandeld. Het systeem om het te behandelen, raakt daardoor verstopt. Zo ontstaat een wachtlijst met daarop 90.000 mensen. En voor de mensen die worste len met complexe psychische proble matiek ontbreken geschikte plek ken, terwijl zij de hulp het hardst nodig hebben." Nederland zou, kortom, al een stuk gaver lijken als we omarmen dat perfect nu eenmaal niet bestaat. ,,Ik denk inderdaad dat in Neder land processen van langdurige af kalving zijn. De uitholling van de gezondheidszorg, het onderwijs, er zijn grote problemen op de woning markt. Dat voelen veel mensen, ook al sluiten die zich veelal af voor de negativiteit die zulke complexe pro blemen met zich meebrengen. Kort durende, acute problemen, daar willen we ons nog wel mee bezig houden. Een schietpartij, een tor nado, daarvoor is massale interesse. Maar die andere problemen zijn er intussen wel." Toch is Nederland voor sommi gen ook wél gaaf, beseft ook Denys. ,,Er is enorme sprake van polarisa tie, van tegenstellingen: arm en rijk, man en vrouw. De recente discussie over ongelijkheid in het onderwijs heeft me verrast, want het was toch al bekend dat mensen met geld zich beter onderwijs kunnen veroorlo ven? Dat geldt ook in de gezond heidszorg. En ik zie de ongelijkheid ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO 'Nederland heeft obsessie om alles te willen reguleren' Carla van der Wal cq 8 s Heeft Rutte gelijk? Tegelijkertijd is er toch ook wel iets aan de hand, bijvoorbeeld in ons onderwijs, dat achteruitgaat, de jeugdzorg die totaal verstopt zit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8