Betaalbare exemplaren met mooie vlekken, strepen of stippen Kamerplanten met bijzondere bonte bladeren zijn razend populair. En soms zelfs zo zeldzaam, dat er flinke bedragen voor neergeteld worden. Toch kun je ook met een kleiner budget leuke planten met opvallend blad vinden. 27 Stippen en witte nerven Houd je het graag vrolijk, ga dan voor bladeren met noppen en stippen. De begoniafamilie is daarin kampioen. De 'polkadof stip- penbegonia (Begonia macu- lata) blijft populair. Voor 10 a 15 euro heb je al een mooie plant. Bij begonia's is het wel zoeken naar het gietritme. Voel altijd eerst met je vin ger in de potgrond en geef pas water wanneer die droog aanvoelt. Gaan de blaadjes han gen, dan is het ook tijd voor een gietbeurt. Geef begonia's nooit water op het blad en haal het reste rende water in het schaaltje na een half uur weg, zodat ze niet gaan rot ten. Benevel niet op het blad, daar krijgen ze schimmel van. Je hebt niet altijd witte vlekken of strepen nodig om op te vallen. Som mige planten stelen de show met prachtig geaderd blad. De ader- plant (Anthurium clariner vium) doet veel harten snel ler slaan met zijn fluwelige, diepgroene bladeren en fijne, symmetrische witte nerven. Je betaalt er 20 euro of meer voor, maar het is dan ook een zeldzaamheid. Het is er eentje voor mensen met groene vingers, want de aderplant heeft een hoge lucht vochtigheid nodig om zijn fasci nerende blad zo mooi te houden. II oe groter het blad en hoe meer wit, hoe zeldzamer en duurder een bonte kamerplant wordt. Voor een volwassen Monstera deliciosa variegata of Monstera deli- ciosa 'Thai Constellation' tel je al gauw 500 euro of meer neer. Die vind je dan ook niet zomaar in ieder tuin centrum. Monstera deliciosa 'Thai Constella tion' is het meest gewild, vanwege zijn stabiele bladtekening: elk nieuw blad heeft gegarandeerd roomwitte vlekken en strepen op de stengel. Monstera deliciosa variegata maakt soms bladeren aan die volledig groen zijn. Hij heeft grotere vlekken en een enkele keer een volledig wit blad. Bonte planten vragen meer aan dacht en extra verzorging. Zo heeft een gevlekte Monstera meer licht nodig dan een exemplaar dat hele maal groen is, maar geen direct zon licht. Hoe meer wit in het blad, hoe fragieler. Dat witte deel bevat geen chlorofyl, waardoor de plant geen energie kan opnemen uit licht via fotosynthese. Dat zorgt ervoor dat zo'n plant trager groeit én moeilijker te vermeerderen is. Het wit is ook gevoeliger voor beschadigingen en er komen sneller bruine vlekken op. Raak bonte bladeren daarom zo wei nig mogelijk aan tijdens het verzor gen. En zet ze niet op de tocht. Bont én betaalbaar Gelukkig zijn er ook mooie bonte planten die betaalbaarder zijn. Voor 15 euro koop je al een populaire Phi- lodendron 'Birkin', met donkergroen blad vol sierlijke, langgerekte witte strepen. Jonge bladeren komen vaak volledig wit tevoorschijn. Wees zui nig met water geven, doorgaans is één keer per week voldoende. Duw altijd eerst met je vinger in de pot grond en geef pas water wanneer die droog aanvoelt. Laat ook geen water in het schaaltje staan. Zet hem op een plek met genoeg licht, maar zonder direct zonlicht. Krijgt de plant niet genoeg licht, dan worden die mooie witte strepen don kergroen en dat wil je niet. De Philo- dendron 'Birkin' groeit snel, maar heeft tussen maart en september elke twee weken plantenvoeding nodig. 's 'De Anthurium clarinervium doet veel harten sneller slaan met zijn fluwelige, diepgroene bladeren en symmetrische nerven' Lichtroze streepjes Voor 10 a 15 euro koop je de mooie Dieffenbachia 'Sublime', met volop roomwitte vlekken op zijn blad. Ook het groen telt allerlei scha keringen, van heel licht tot donker. Deze Dieffenbachia stelt weinig eisen: één keer per week water en een plek met veel licht, uit de directe zon. 's Winters benevel je hem af en toe. Wil je veel bont blad voor weinig geld? Voor een paar euro kun je al een kleine Schefïlera 'Carnaval' kopen, die snel uitgroeien tot flinke planten. Zet ze tussen je andere groene planten en je plan- tenhoek krijgt meteen een bonte uit straling. Calathea ornata heeft heel fijne en elegante lichtroze streepjes op zijn donkere, glimmende blad. Calathea's zijn niet altijd makkelijk in onder houd, maar deze is dat gelukkig wél. Hij houdt van licht vochtige potgrond (maar: laat geen water in het schaaltje staan) en een hoge luchtvochtigheid. Benevel hem in de win ter elke week. Regenwa ter is het geheim voor een gelukkige Calathea en houd hem zeker uit de zon. Schrik niet als je de bladeren opeens hoort rit selen: veel Calathea's brengen 's avonds hun bladeren omhoog, om ze 's ochtends weer open te vou wen. Reken op zo'n 90 euro voor een prachtig exemplaar van ruim een meter hoog. Winters last van een droge huiskamer? Benevel hem dan. Verpot hem ook elk jaar. GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Monstera 'Thai Constellation', vanaf €269,95 bij orchideeen-shop.nl Maak het bont met kamerplanten LAURENCE MACHIELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75