Hoe zorgje dat de nieuwe babysitter een blijvertje is? Na weken thuiszitten, snakken veel ouders naar tijd voor zichzelf. Zoek daarom nu alvast een goede oppas, zodat je straks met een gerust hart de deur uit kunt. Psycholoog Louis Tavecchio is expert op het gebied van kinderopvang en gezinsopvoeding. Dit zijn zijn vier gouden regels. Waar vind je een oppas? 26 Laat je kind rustig wennen „Zorg dat je kind de oppas al voor de eerste oppasavond ontmoet. Neem de tijd om gezellig met elkaar te praten. Kijk hoe je kind op hem of haar reageert en of de oppas zelf makkelijk contact maakt. Vooral voor kinderen die nieuwe gezichten spannend vinden, is het heel belangrijk dat ze zich veilig voelen. Een geschikte oppas moet iemand zijn waar ze niet bang voor zijn. Die angst kan al ontstaan doordat iemand erg luidruchtig is of grapjes maakt die het kind niet be grijpt. Dan is het geen goede match. Klikt het wel, dan kun je nog eens afspreken. Geef de oppas zo'n tweede keer alvast een 'Steeds hetzelfde gezicht zien, geeft kinderen een gevoel van veiligheid' aantal taken die normaal gesproken door de ouders worden gedaan, zoals voorle zen. Voor een kind voelt dat heel ver trouwd. Daardoor wennen ze sneller aan die ander.'' 2 Zorg voor vaste gezichten ,,Ik ben een groot voorstander van één of twee vaste oppassen. Dan is het ook de moeite waard om meer tijd te steken in de kennismaking. Steeds het zelfde gezicht zien, geeft kinderen een gevoel van veiligheid, blijkt uit het onder zoek dat ik heb gedaan. Iedere keer een ander gezicht kan, vooral voor wat angsti gere kinderen, zorgen voor onrust.'' 3 Bereid de kinderen goed voor ,,Soms komt een oppas als de kin deren al in bed liggen. Het domste wat je dan kunt doen, is niets zeggen. Stel je voor dat je zoon of dochter een nare droom heeft, het bed uitkomt en in de woonkamer iemand anders ziet zitten? Dat voelt heel onveilig. Beter is het om het gewoon aan je kind te vertellen. Ook als er vanwege een noodsituatie opeens een onbekende oppas komt. Vertel je kind zijn of haar naam en benoem een paar uiterlijke kenmerken. Dan is de schrik niet zo groot als ze die avond wakker wor den en hun bed uitkomen.'' 4 Blijf bereikbaar ,,Vooral wanneer je een jonge oppas inschakelt, is het belangrijk dat je bereikbaar blijft. Zorg dat je gebeld kan worden als een kind bijvoorbeeld blijft huilen of gevallen is. Als je naar een theatervoorstelling gaat, controleer dan of het trilsignaal van je telefoon aan staat. Of vraag een van de buren of een bekende in de buurt om achterwacht te zijn, zodat de oppas hem of haar kan bellen in nood. Tegelijk hoefje niet alles dicht te timme ren. In de meeste gevallen gaat het oppas sen gewoon goed. Dus laat het los zodra je het huis verlaat en geniet van je avond uit.'' ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO ILLUSTRATIE FLOS VINGERHOETS OPPAS GEZOCHT! RIANNE VAN DER MOLEN - LOUIS TAVECCHIO, UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Geen leuke nichtjes, neefjes of buurkinderen die op willen passen? Geen nood, het vinden van een geschikte oppas is de laatste jaren steeds makkelijker geworden. Op Marktplaats bieden tal van mensen zich aan. Nadeel daar van is dat je niet precies weet wie je in huis haalt en dus zelf de screening moet doen. Volg daarin je gevoel en vraag - als je dat prettig vindt, het is niet verplicht - een Verklaring Omtrent het Gedrag. Organisaties zoals Nanny Nina en Charly Cares, die actief zijn in veel grote steden, doen die screening voor je. Zij koppelen je zelfs last minute aan iemand uit jouw buurt. Van al die verschillende mensen kun je online een stukje tekst lezen en de beoordelingen van andere ouders zien. Oppas regelen via die organisa ties is wel duurder dan een buurmeisje. Je betaalt namelijk niet alleen voor de oppas, maar ook enkele euro's per afspraak aan de bedrijven (voor bemiddeling en verzekering). Bij Sitly werkt het iets anders. Daar betaal je als ouder een bedrag (vanaf €9,95) per maand. Met dat abonnement kun je door de meer dan 29.000 profielen scrollen. Je kunt oppassen vinden in jouw buurt en direct hun prijs en de reviews die ze van andere ouders kregen zien. Je kunt zelf contact leggen en de screening doen. Wat kost dat? De prijzen voor een oppas va riëren nogal en zijn vaak afhankelijk van leeftijd en ervaring. Een scholier kost volgens het Nibud ongeveer €3,25 tot €5,40 per uur. Dit bedrag loopt op als de oppas ouder wordt. Voor sommige extra's, zoals koken voor een gezin of hulp bij het huiswerk, is het slim om apart afspraken te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 74