Ontvlucht de Nederlandse kou: voor zo'n 3600 euro zitje al drie h Niet alleen pensionado's, ook veel mensen die nog even moeten doorwerken verruilen de Nederlandse winter maar al te graag voor een warmer en zonniger oord. Hoe regel je zo'n overwintering en wat kost het? 24 DIRK KRIJGSMAN I oorwerken, vakantie of onbetaald verlof? Je wilt graag in de winter I S de zon opzoeken, maar hoe? Ben je in loondienst en neem je onbetaald verlof, dan kun je vaak ge makkelijker een langere periode de hort op. Maar dat heeft ook grote fi nanciële gevolgen. Je hebt dan geen inkomsten, bouwt in die periode waarschijnlijk geen pensioen op en je mist een deel van een eventuele jaar lijkse winstuitkering. Uiteraard heeft doorwerken de minste impact op je financiële situa tie. Dat is vooral voor veel zzp'ers en internetondernemers goed te doen. In diverse sectoren (ict, communica tie, design, muziek, coaching, online marketing) hebben ze aan een laptop en (geregeld) een goede wifiverbin- ding genoeg om waar ook ter wereld hun werk te doen. Hoeveel ze werken en wat ze doen, kunnen deze 'digi tale nomaden' in hoge mate zelf bepalen. Voor mensen in loondienst is de combinatie van werken en verlofda gen opnemen een mooie compromis. Voor de werkgever is het fijn dat er geen stuwmeer aan opgebouwde verlofdagen ontstaat en de werkne mer kan tijdens z'n workation lekker van de zon en z'n nieuwe omgeving genieten. Uit recent onderzoek blijkt dat 38 procent van de ondervraagde Nederlanders binnen afzienbare tijd een workation overweegt, al zal zeker niet iedereen dat in daden omzetten. Regels die gelden als je een uitkering hebt Overwinteren met een uitkering is lastig. Bij de meeste werkeloosheids- en arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen krijg je maximaal twintig vakan tiedagen per jaar. Neem je toch meer dagen op, dan krijg je geen uitkering meer maar heb je nog wel sollicitatie plicht. Drie maanden op reis met een 'De zon gaat om vijf uur 's middags onder, dan is zo'n busje toch best krap om in te leven AOW-uitkering is geen probleem. Mensen die geen volledige AOW hebben opgebouwd, hebben recht op een aanvullende inkomensvoorzie ning ouderen (AIO). Het recht op die AIO vervalt als je langer dan drie maanden in het buitenland verblijft. Visum en vaccinaties Binnen Europa heb je geen last van visum- en inentingskosten. Data- analist Anne Rummenie (29) en haar partner wilden graag iets exotischers, maar binnen dezelfde tijdzone. Ze kwamen uit in Kaapstad. ,,Met toestemming van onze werkgevers werken we de helft van onze tweeënhalve maand in Zuid-Afrika online. Dan is een tijdsverschil van één uur goed te overzien. Voor de andere helft nemen we verlofdagen op en gaan we op avontuur in onder andere het Krugerpark.'' Ze blijven binnen de termijn van negentig dagen, waardoor ze geen visum nodig hebben. Inentingen wel. Voor vaccinaties tegen hepatitis A en dtp, malariatabletten en een insec- tenwerend middel ben je al snel 130 euro kwijt, inclusief een medisch consult. Als je aanvullende verzekering het niet vergoedt, kun je iets besparen door de goedkoopste aanbieder te zoeken. Bij een eerste scan van ggdreisvaccinaties.nl en reisprik.nl was de laatste 16 euro voordeliger. Regel je inentingen op tijd. Vier tot zes weken van tevoren is meestal vol doende. Op nederlandwereldwijd.nl vind je bij de reischecklist per land informatie over visum en vaccinatie en het laatste reisadvies van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Check je verzekeringen Voor zowel thuis als onderweg zijn verzekeringen belangrijk. Van welke zonnige exotische cocktail je ook geniet, jij wilt je in het buitenland geen zorgen maken over je spulletjes thuis. De meeste opstal- en inboedel verzekeringen hebben een beperkte dekking wanneer de woning niet bewoond wordt (leegstand). Bij de ene geldt die beperking al vanaf dag één en bij de andere pas na negentig dagen. Regel vooraf een dekkende opstal- en inboedelverzekering voor je overwinteringsperiode, om ach teraf financiële teleurstelling te voor komen. Speciale aandacht vergt de reisverze kering. Bij de meeste verzekeraars ben je gedekt voor maximaal 45 da gen achter elkaar. Als je meer aaneen gesloten dagen weg bent, werkt dat uiteraard door in de premie, net als keuzes in het dekkingsgebied, het eigen risico en de maximumvergoe ding. Maandelijkse premies variëren van 5,95 tot 18,14 euro. Op de site van de Consumentenbond vind je een handige reisverzekeringvergelijker. Corona heeft belangrijke gevolgen voor de dekking. Volgens een onder zoek van vergelijker MoneyView uit april dit jaar biedt een derde van de verzekeraars geen dekking in landen met code oranje. Dan ga je dus onver zekerd op reis, met alle bijbehorende financiële risico's. Woning verhuren Met het tijdelijk verhuren van je woning kun je de kosten van je over wintering een beetje compenseren. Bovendien past er dan meteen iemand op je huis. Voor de tijdelijke verhuur moet je officieel toestem ming vragen aan je hypotheekver strekker, maar dat zullen niet veel mensen doen. Als je je woning huurt, dan moet onderhuur wel mogen. Dat luistert nauwer, omdat illegale onderhuur je zo je huis en/of bepaalde uitkeringen kan kosten. Huurwoning of eigen woning: de belastingdienst wil over 70 procent van de huurinkomsten een graantje meepikken, op te geven bij de rest van je inkomsten in box 1. Wel mag je eerst de gemaakte kosten aftrekken: denk aan het gas- en elektriciteits verbruik van de huurder, de schoon maakkosten en de advertentiekosten. Het gebruik van een kortdurend huurcontract is aan te raden, zodat je in de lente zonder problemen naar je woning kan terugkeren. De reis: vliegen, rijden of je laten rijden Rummenie en haar partner pakten het vliegtuig naar Kaapstad. Een retourticket met één tussenstop was 240 euro per persoon goedkoper dan een directe vlucht. Wil Visser (62) en Eveline Koekkoek (54) pakken de auto naar Alicante, Spanje. ,,Het is fijn om onze eigen auto voor de deur te hebben. Het scheelt een auto hu ren en gezien alle coronaperikelen kunnen we naar huis wanneer we dat willen'', zegt Koekkoek. Rimke Pepers (50), dansdocent, gaat vanafjanuari sowieso zes weken op pad. Haar opties houdt ze nog even open: met het vliegtuig naar Goa, India, of met haar camperbusje naar Spanje of Portugal. Met een bus naar het zuiden kan ook, maar dat is ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO OVERWINTEREN ONDER DE ZON JlOIC cstSt - WIL VISSER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72