'Nieuwe' Camellia's bloeien prachtig en geuren ook nog 23 werkt EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA zou zeggen: stop ermee, het scheelt je zo 500 kilocalorieën. Als je nou na het avondeten niets meer eet en je het ontbijt 's ochtends overslaat, dan ben je al een heel eind.'' Sapkuur Zonde van de moeite ,,De andere diëten heb ik een maand gedaan, dit een week. In die week ben ik 3 kilo afgevallen, maar een week later zaten die er gewoon weer aan. Ik kreeg zo weinig voedings stoffen binnen, dat ik het een won der vind dat ik niet ben flauwgeval len. Er zijn allerlei pseudoweten- schappelijke verklaringen dat het goed is om je darmen af en toe rust te gunnen, maar schoonmaken kan je lichaam uitstekend zelf en je valt er dus ook niet van af. Dat maakt dit het meest onzinnige dieet van alle maal.'' Punten tellen Dieet vol geheimen ,,Ik kreeg 21 punten per dag. Vis, groente, en eieren zijn nul punten en cappuccino twee. Daarnaast kreeg ik dertig punten die ik vrij over de week mocht verdelen. Toen dacht ik: ha, ik heb je! Door eieren, zalm en groente te eten, kon ik naar McDonald's. Ik heb het bedrijf ach ter dit dieet gebeld om te vragen waar ze hun punten op baseren. 'Ik weet het zelf ook niet precies. Dat is het geheim van dit dieet. Als u naar McDonald's kunt gaan, is dat prima', zeiden ze. Ik ben er helaas niet achter geko men hoe het zit en daarmee is dit het meest mysterieuze dieet van al lemaal. Ik ben er niet van afgevallen, maar elke dag zalm en makreel was wel goed voor mijn humeur.'' Goede voornemens? Nou nee. Hoe het daarmee gaat, weten we zo lang zamerhand wel. Als we tot Driekoningen volhar den, is dat al lang. Het probleem is: onze goede voornemens zijn veel te ambitieus en daardoor onhaalbaar. We zouden wijzer moeten zijn door kleinere en haalbaardere doelen te kiezen. Hier is mijn haalbare goede voornemen voor dit jaar: aardiger schrijven over de Camellia. Niet dat ik in het verleden gelogen heb. Het klopt allemaal: het grach tengroene blad stemt niet bepaald vrolijk, zeker niet als het overdekt is met roetdauw - die plakkerige zwarte aanslag. De bloemen zijn vaak protserig, zeker als ze gevuld zijn als theerozen en veel te groot zijn voor het struikje waaraan ze prijken. En vaker wel dan niet wor den die bloemen ook nog eens bedorven door een nachtvorst. De struiken zijn massief en eerder een sta-in-de-weg dan dat ze bijdragen aan de compositie van de tuin. Allemaal waar, en toch: welke struik staat er - als de vorst geen roet in het eten gooit - midden in de winter zo uitbundig in bloei als de Camellia? Nu is de Camellia van nu niet meer dezelfde struik als die van twin tig jaar geleden. Dat hebben we te danken aan William Ackerman, een Amerikaanse onderzoeker en kweker die in 2013 overleed. In de jaren 70 en 80 kende de VS, net als ons land, een serie strenge winters. Veel Camellia's vroren dood. Ackerman nam zich voor om door kruising nieuwe Ca mellia's te krijgen die tot 20 graden vorst kon den weerstaan. Door winterharde soorten te kruisen met de be staande variëteiten, cre- eerde hij een nieuwe groep van hybriden. Dat die niet alleen vorstbestendig waren, maar soms ook nog geurende bloemen had den aan eleganter ge- vormde struiken, was mooi meege nomen. Die nieuwe variëteiten sijpe len langzaamaan de markt op. Een voorbeeld van zo'n relatieve nieuwigheid is 'Yuletide', genoemd naar het heidense joelfeest waarop de kerk het kerstfeest heeft geënt. En de naam klopt: 'Yuletide' bloeit van december tot februari en is dan - zolang het niet te hard vriest - over laden met knalrode bloemen met in het midden een grote bos gele meel draden. 'Winter's Toughie' is licht roze met een donkerder hart en bloeit van november tot januari. De bloemen geuren, maar de geur komt pas los als je een paar takken in een vaas in de warmte van de huiskamer brengt. 'Jerry Hill' heeft gevulde lilaroze bloemen en een opgaande groeiwijze. Je zou er een heel exclu sieve haag van kun nen planten. De laatste tijd wer ken kwekers hard om een winter harde Camellia sinensis te selecte ren. Camellia sinen- sis is de theestruik. De meest winter harde theestruiken kunnen maar liefst tot 10 graden vorst hebben. Misschien iets voor op een balkon? Je zou je eigen groene thee kunnen oogsten. Want hoewel fer menteren de grote mode is, lijkt de pro ductie van zwarte (gefer- menteerdejthee mij wat al te hoog gegrepen. GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 I M Teun van de Keuken Dit is geen dieetboek (22,99 euro, uitgeve rij J.M. Meulenhoff) Camellia 'Yuletide' Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71