Teun van de Keuken gaat op dieet en onderzoekt wat wel en niet Televisiemaker Teun van de Keuken volgde zeven diëten om te kijken welke het best werkte. 'De meest mysterieuze was wel goed voor mijn humeur.' 22 ot je 30ste kun je eten wat je wilt. Maakt allemaal niks uit, weet televisie maker Teun van de Keu ken uit eigen ervaring. ,,En opeens denk je: waar komt deze extra vetlaag vandaan?'' 5 kilo moest er van hemzelf af. Waar anderen boeken schrijven om een dieet te promoten, wilde Van de Keuken diëten onderzoeken. Zijn conclusie: alle diëten werken en uiteindelijk werkt geen enkel dieet. ,,5 kilo kwijtraken is niet zo moei lijk, zorgen dat die 5 kilo eraf blijft wel. Geen enkel dieet is zo aantrek kelijk dat je het altijd wilt blijven doen. En dan beloven de meeste diëten ook nog gemak, maar je moet zo veel bijhouden dat dat onzin is.'' Deze zeven diëten beschreef Teun van de Keuken in zijn boek Dit is geen dieetboek. Schijf van Vijf 'Ik kwam alleen maar aan' ,,Het is een dagtaak om je te houden aan de Schijf van Vijf. Je moet alles onmogelijk nauwkeurig bijhouden en dan zegt de app aan het einde van de dag: je hebt te weinig gege ten. Aanvankelijk kwam ik met het advies van het Voedingscentrum alleen maar aan. Ze zeggen dat een man 2500 kilocalorieën per dag moet eten, maar het grappige is: dat geldt alleen als je ongezond eet. Met een zak chips kom je daar wel aan, maar niet met volkorenpasta en groente. Met mijn diëtist kwam ik tot de conclusie dat ik voldoende heb aan 2000 kilocalorieën per dag." Keto Magisch en loodzwaar ,,Ik vond het ketogeen dieet ma gisch. Omdat ik vrijwel geen kool hydraten at, schakelde mijn lichaam over op vetverbranding. Het was alsof ik alles intenser waarnam. Bij andere diëten kun je best een keer de mist ingaan, dat kan hier niet. Als je bijvoorbeeld brood eet, raak je uit 'ketose' en moet je opnieuw begin nen. Brood miste ik zo erg, dat ik op een gegeven moment met een weegschaal heb uitgerekend dat ik een stukje brood van 7 gram mocht eten. Ik heb van elke kruimel geno ten. Bij dit dieet vlogen de kilo's eraf. Mensen zeiden zelfs: 'Teun, 'Ik ben opgevoed in een milieu waar je als man niet gespierd wilde worden' wat zie je er slecht uit.' Ik voelde me futloos en bleef chagrijnig. Dit dieet is zo loodzwaar, dat je het niet lang volhoudt.'' Sportdieet Enorme snoepdrang ,,Ik ben opgevoed in een milieu waarin je als man niet gespierd wilde worden. Je hoorde niet met het lichaam bezig te zijn; het was een vehikel om je eeuwig denkende geest te dragen. Hoewel blijkt dat ik toch wel ijdel ben en iets gespierd zijn toch leuk vind. Sporten lukte op zich wel, maar ik ging me te buiten aan snoep en koek. Dat kwam ook omdat ik dit dieet in de eerste lock- down deed. Als ik dan had gesnoept, dacht ik: nu maakt het niets meer uit, want ik heb toch al gefaald. De psycholoog die ik sprak, vertelde dat verveling een belangrijke impuls is voor slecht eten. Stationskiosken met gevulde koeken zijn voor mij levensgevaarlijk. Zeker aan het einde van een werkdag, als mijn brein te moe is om te protesteren. Maar net zo snel als je je motivatie kwijt kunt raken, kun je die terugkrijgen. Zeker met hulp van ingekochte motivatie: een personal trainer.'' Vegan Je moet wel goed opletten ,,Toen ik op sociale media bekend maakte dat ik een vegan dieet ging proberen, zeiden mensen: 'Wat goed!' Later schreef ik dat ik me er niet goed bij voelde en waren die zelfde mensen teleurgesteld. Vegan eten is niet echt een dieet, maar ik wilde weten wat dit eetpatroon met me zou doen. En juist omdat het geen dieet is, vroeg ik me af: zou ik het langer kunnen volhouden? Vegetarisch eten ging me redelijk goed af, maar veganistisch eten vond ik toch wel lastig. Ik werd er futloos van en bloedonderzoeken wezen uit dat ik een tekort had aan bepaalde voedingsstoffen. Natuur lijk: je kunt gezond vegan leven. Dat betekent dat je er een rekensom op moet loslaten om voldoende vita mine B12, ijzer en eiwitten binnen te krijgen.'' Intermittent fasting Zonder ontbijt doe je dit al ,,Stel dat je bent opgevoed met het idee dat het ontbijt de belangrijkste maaltijd van de dag is en je jezelf met tegenzin zit vol te proppen. Ik ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO Kilo's lichter maar wel futloos TIJN ELFERINK - TEUN VAN DE KEUKEN Uiteindelijk werkt geen enkel dieet op de lange termijn, volgens Van de Keuken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70