Zeven diëten getest Ontvlucht die winter Wil je positiever denken, stoppen met nagelbijten of meer sporten? Om een goed voornemen vol te houden, moet je je bewust zijn van vast geroeste patronen, zegt psycholoog Najla Edriouch. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Je wilt een avondje samen op pad, maar ja, de kinderen... Psycholoog Louis Tavecchio vertelt je vier gouden regels voor het vinden van een goede oppas. c pagina 26 Televisiemaker Teun van de Keuken wilde 5 kilo kwijt en besloot zeven diëten te proberen. Hoe voelde hij zich toen hij vegan at en hoeveel viel hij af van een sapkuur? c pagina 22 Het klinkt zalig: weg uit de grijze Nederlandse winter en een paar maanden werken of zelfs relaxen in een warm land. We zetten op een rijtje wat je daar allemaal voor moet regelen en wat het je kost. c pagina 24 ,,Je kunt je leven elke dag van het jaar anders willen invullen. Of het nu i januari, 1 april of 1 september is. Denk niet dat je alleen aan het begin van het nieuwe jaar goede voornemens moet hebben of dat je die binnen een maand moet zien te behalen. Het gaat vaak mis bij mensen die van het ene op het andere moment besluiten te willen stoppen of juist te willen beginnen met iets. Het is veel logischer om dit geleidelijk te doen.'' ,,Het is vooral belangrijk dat je niet al te grote veranderingen in één keer wilt uit voeren. Doe het stap voor stap. Een gewoonte is iets wat je doet zonder erbij na te denken. Het is vaak een onderdeel van je dagelijkse routine. De truc is om je gedrag net zo lang te veranderen tot je er niet meer over hoeft na te denken. In het begin is het belangrijk om je heel bewust te zijn van alles wat je doet, zodat je niet in oude gebruiken vervalt. Reminders kunnen helpen: koop een armbandje, zet een inspirerende quote op je telefoonscherm of een foto op je bureau. Telkens als je ernaar kijkt, word je herinnerd aan je doel. Maak daarnaast gebruik van je vaste routines om nieuwe gewoontes aan te leren.'' ,,Velen zullen 's ochtends opstaan, dou chen, kleding aandoen, koffie drinken en de krant lezen zonder erbij stil te staan. Als jij als goed voornemen hebt om meer water te drinken, dan kun je bij die kop koffie direct een glas water pakken. Het is veel gemakkelijker een nieuwe c Maak je doel helder c Volg andere beginners c Spreek het uit 3 TIPS gewoonte toe te voegen aan een routine die al is ingesleten.'' En als je van een routine af wilt? ,,Als je bijvoorbeeld wilt stoppen met nagelbijten, dan kun je, als je jezelf erop betrapt, turven op welke momenten en waar je dit doet. Automatisch gedrag is in je brein vaak gekoppeld aan omge vingsfactoren. Onbewust kan het zo zijn dat het uitzicht vanuit je bureaustoel aanzet tot nagelbijten. Je hebt die nei ging zodra jij daar zit. Door erbij stil te staan, krijg je inzicht in een vastgeroest patroon. Daar begint het bij. Zodra jij iets niet meer op de automatische piloot doet, kun je nieuw gedrag aanleren.'' ,,Zie het als een experiment. Kijk als het even tegenzit waarom het niet lukt, wat er al wel goed gaat en wat je moet aan passen. Zo blijf je scherp en zie je het niet als falen. Strafje jezelf af, dan is de kans groter dat je opgeeft. Het inslijpen van nieuwe gewoontes kost tijd.'' ,,De 2i dagentheorie is een fabel: zolang zou het duren nieuw gedrag aan te leren. Het verschilt per gewoonte en per per soon. Zodra je merkt dat je je nieuwe gewoonte op de automatische piloot uit voert, is het gelukt je goede voornemen vol te houden.'' GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 'Een goed voornemen kun je inslijpen' MAYEE MACCO Wanneer kun je het beste beginnen met goede voornemens? Hoe houd je een goed voornemen vol? Waarom dat? Je doel moet Smart zijn: Specifiek, Meetbaar, Acceptabel, Realistisch en Tijdsgebonden. Zo wordt het voor jezelf duidelijk en controleerbaar. Kijk op sociale media vooral niet te veel naar mensen die veel verder zijn in het behalen van hetzelfde doel. Volg liever iemand die ook net is begonnen en die laat zien dat het niet allemaal vanzelf gaat. Wil je stoppen met elke dag dat koekje bij je kop thee op het werk, dan kan een collega je helpen. Hij of zij kan je erop wijzen als je van het pad af raakt. Spreek wel af hoe iemand dat kan zeggen, om frustratie te voorkomen. Is het erg als het even niet lukt? Hoeveel tijd dan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 69