serieuze valkuil Wat zegt de wetenschap y vaii Nederland Waarom kopen we steeds loten als de winkans toch zo klein is? Eureka! Stress zorgt voor blessures Wiskundig gezien is het geen handige keuze constateren en vragen stellen. Van der Kolk geeft ook 'tips voor een ge zonde meethouding'. Zijn eerste is: meet met mate, meet niet teveel en meet niet te weinig. De auteur be roept zich daarbij op de statisticus Hans Rosling: Zonder cijfers kun je de wereld niet begrijpen, maar met cijfers alleen ook niet.' Maar ook an dere tips zijn het overdenken waard. Van 'houd rekening met de context', 'verlies het doel niet uit het oog' tot 'zie cijfers als startpunt, niet als eind punt'. Bij die laatste tip wijst Van der Kolk erop dat meetsystemen ook net als gereedschap zijn. ,,In de handen van een vaardige timmerman levert een hamer andere 'resultaten' op dan wanneer iemand met twee linker handen het gereedschap hanteert'', aldus de hoofddocent. Als het gereed schap in goede handen is, kunnen 'cijfers helpen om een situatie beter te begrijpen, maar ze zijn zelden zo duidelijk dat na het zien ervan een verder gesprek, verdere verkenning of verdieping niet nodig is'. Bovendien moeten we onszelf volgens hem blij ven voorhouden dat niet alles wat er toe toe doet is uit te drukken is in een getal, in een kosten-batenanalyse. ,,Het feit dat iets maar lastig is te me ten of kwantificeren, betekent niet dat het niet waardevol is! En tegelijk: als iets wél meetbaar is, betekent dat nog niet dat dat er per se toe doet.'' Het is een van de conclusies die De Meetmaatschappij tot zo'n waardevol boek waardevol maakt. Berend van der Kolk: De Meet maatschappij. Waarom we alles me ten en wat dat met ons doet. Uitgeverij Business Contact De meet- maatschappij De kans is groot dat je weer hebt misgegrepen bij de oudejaarstrekking van de verschillende loterijen. Hoe groot is eigenlijk de kans dat je ooit nog wint? SHANE BERGVIK Laten we beginnen met de grote klapper: de jackpot. Hoe groot is de kans dat jij die ene hoofdprijs mee naar huis neemt? Dat hangt af van hoeveel mensen er meedoen, of beter gezegd: hoeveel loten er verkocht worden. In het geval van de oudejaarstrekking van de Staatsloterij waren dat er in 2020 zo'n 7 miljoen. De kans om de hoofdprijs te winnen is dan ook 1 op 7 miljoen. Je moet dus wel heel veel geluk hebben om die binnen te slepen. Op 'kleinere' prijzen rond de 1 miljoen maak je meer kans, maar nog steeds ongeveer 1 op 2,5 miljoen. Ter vergelijking: In Nederland is de kans dat je door bliksem geraakt wordt 1 op 3 mil joen. De kans dat je een parel in een oester vindt is 1 op 15.000. En de kans dat jij in drie pogingen de juiste pincode van iemand anders raadt is 1 op 3333. Hoe zit het dan met de nog klei nere prijzen, zoals honderd euro of een nieuw lot? ,,De kans daarop is natuurlijk groter. Maar dit is vooral ook een truc om mensen jaarlijks mee te laten spelen. Immers, als de loterijen meer prijzen weggeven dan mensen loten kopen, zouden ze niet meer bestaan'', zegt eco noom Kim Fairley van de Univer siteit Leiden. Waarom doen mensen dan toch mee als de kans op een echt lek kere geldprijs zo klein is? Volgens Fairley overschatten we de win- kans gigantisch. Uit onderzoek blijkt dat een gemiddeld persoon denkt dat hij of zij een kans van 1 op 2500 heeft om de jackpot te winnen, in plaats van 1 op 7 mil- joen. Dat klinkt misschien gek, maar dat is het niet volgens Fair- ley. ,,Mensen zijn vaak heel slecht in het inschatten van kansen in extreme omstandigheden. Dat zie je bij positieve situaties, zoals het winnen van de loterij, maar ook bij negatieve. Denk aan de kans dat we slachtoffer worden van een terroristische aanslag. Voor ex treme situaties is vaak veel aan dacht. Je hoort het bijvoorbeeld in het nieuws of mensen praten er over bij de kapper. Dat zorgt er voor dat jij je makkelijker kunt voorstellen dat het jou ook zou kunnen gebeuren.'' Dat optimisme wordt bij lote- rijen nog eens extra gevoed door dat we de winkansen niet bereke nen in het deel van het brein waar je normaal je rekensommen maakt. ,,Als we beslissen of we meedoen aan de loterij wordt ons beloningssysteem actief. Dit is ook het gebied dat 'aangaat' als jij ver liefd bent, iets nieuws koopt, of li kes krijgt op sociale media'', ver telt Fairley. Je bent in je hoofd dus al bezig met de beloning. Hoe ho ger de te winnen jackpot, hoe meer we de kansen overschatten. Kortom: wiskundig gezien is het niet zo'n handige keuze om mee te doen met de loterij. Je zult waar schijnlijk meer verdienen als je jaarlijks je lot verkoopt aan een an der. Dat neemt natuurlijk niet weg dat het wel heel leuk kan zijn om mee te spelen. ®Kijk op de site bij /wetenschap Wekelijks vertelt een wetenschapper over haar eurekamoment. Deze keer sportpsycholoog en bewegingsweten schapper Afke van der Wouw (48). ,,Als sportpsycholoog be geleid ik sporters, teams en coaches richting pres taties en hoe ze deze kun nen optimaliseren. Na tuurlijk zijn zaken als een goede conditie, kracht en techniek van belang, maar als je een topprestatie wilt neerzetten, maar je moet ook kunnen omgaan met druk, je aanpassen aan wisselende omstandighe den. Ook communicatie en concentratie worden steeds belangrijker. De af gelopen twee jaar was de hele maatschappij in de greep van corona en tij dens die periode schreef ik met collega Yara van Gendt het boek Leren re valideren. Tijdens het schrijfproces zijn we ach ter twee dingen gekomen die met elkaar verbonden zijn, een eurekamoment in tweeën. Op de eerste plaats blijkt zowel uit on derzoek als in de praktijk dat het aantal sportblessu res door corona veel hoger is dan normaal, soms wel tot drie keer zo hoog. Dat komt doordat we door de lockdown eerst te lang stil hebben gezeten en vervol gens te enthousiast van start zijn gegaan. Daar naast kwamen we erach ter dat niet alleen de toe stand van spieren, pezen, kapsels en gewrichten een rol spelen bij blessures, maar dat ook de mate van stress die iemand ervaart van invloed is op het ont staan van blessures en op hoe lang je geblesseerd blijft. Het blijkt dat meer dan 80% van de langdurig geblesseerde sporters in de maanden voorafgaand aan hun blessure een big life event heeft meege maakt, zoals de geboorte van een kind, een sterfge val of scheiding. Stress kost energie en door co rona zitten we al twee jaar min of meer in een conti nue vorm van onzeker heid. Het steeds moeten aanpassen kost energie die je vervolgens niet in je herstel kan stoppen waar door de kans dat je gebles seerd raakt groter wordt.'' - Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWStiGfltiSt en met U GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 L11^19 FOTO ROB ENGELAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67