Obsessie voor cijfers is I I I I I I I I I I I I I I I I I 18 Op de bouwplaats zorgt 'meten is weten' voor een deugdelijk bouwwerk. Maar tegenwoordig leggen we alles, ook prestaties van mensen en organisaties, langs de meetlat. Met alle gevaren van dien. ,,We slaan door in wat we meten'', concludeert Berend van der Kolk in 'De Meetmaatschappij'. Als iets wél meetbaar is, betekent dat nog niet dat dat er perse toe doet HANS VAN ZON uist rond de jaarwisseling meten we er weer op los. Het afgelopen jaar moet zo veel mogelijk in statistieken en lijstjes worden samengevat. Dat moet houvast geven, zeker in een tijd waarin het bestaan zo onrustig is door een pandemie, politieke onrust, polarisatie, klimaatverandering. Me ten zou moeten leiden tot rust, tot overzicht, een afrekening met het verleden en nieuwe doelstellingen. In zijn boek De Meetmaatschappij legt onderzoeker Berend van der Kolk de gevaren bloot van al dat meten. ,,We verliezen uit het oog waarom we dat eigenlijk doen. Door ons zo hevig op meetbare prestaties van onszelf en anderen te richten, bevinden we ons meer en meer in een constante com petitie met alles en iedereen. Mensen raken overbelast, terwijl gedaan wordt alsof wat niet meetbaar is niet bestaat, of onbelangrijk is'', aldus de universitair hoofddocent aan de VU in Amsterdam. De drang om prestaties te meten is natuurlijk niet van deze tijd. Hon derd jaar geleden werd al gedacht dat het meten van prestaties in fabrieken zou kunnen leiden tot groot voor deel, voor zowel werknemers als werkgevers. Maar de komst van tech nologie heeft het meten een enorme vlucht gegeven. Tot op de kleinste details kunnen er cijfers worden ver zameld ter meerdere glorie van effici- entie, service, beter overzicht voor de managers die daardoor betere beslis singen zouden kunnen nemen. Vol- gens Van der Kolk heeft de meetex- plosie ook veel goeds gebracht. Me tingen leggen bijvoorbeeld patronen bloot. Zij kunnen mensen motiveren, bijdragen tot een slimmer gebruik van mensen en middelen. Met me tingen kunnen beslissers ter verant woording worden geroepen. ,,Maar de hoge verwachtingen zijn niet waargemaakt'', concludeert hij in De Meetmaatschappij. Er is een andere kant van de medaille. Het meten heeft bijgedragen aan fraude en po gingen om de werkelijkheid fraaier te maken dan die is. ,,Verder zijn we door al dat meten en vergelijken van prestaties in een continue competitie beland. In toenemende mate beïn vloedt onze meetobsessie de werke lijkheid. We trekken ons massaal iets aan van het aantal ontvangen likes op LinkedIn en Instagram en strijden om de aandacht en waardering van anderen.'' Dat roept grote gevaren op: overmatige prestatiedrang die onszelf doet opbranden, de gestelde doelen raken uit beeld, er wordt een schijn werkelijkheid gecreeërd en meten wordt een machtsmiddel. Meetob sessie kan ook leiden tot 'misplaatste arrogantie en onterechte zelftwijfel'. Niet compleet Bovendien zorgt kwantificeren altijd voor verarming van informatie, aldus Van der Kolk. Hij gebruikt daarbij de Cito-toets als voorbeeld. Toetsen en cijfers geven geen compleet beeld van een kind. Er wordt voorbijgegaan aan alles wat niet gemeten wordt of on meetbaar is. „Wat zegt een Cito-toets bijvoorbeeld over het doorzettings vermogen van een leerling? Of over pestgedrag? Over de gave om origineel te zijn?'', aldus de onderzoeker. Van der Kolk noemt 'indicato risme' een van de meest schadelijke bijwerkingen van al dat meten. Dan wordt het eigenlijke doel uit het oog verloren, kan het meten een doel op zichzelf worden en raken allerlei as pecten die niet worden gemeten, on dergesneeuwd. Van der Kolk geeft daarbij een voorbeeld uit 'eigen keu ken', uit de academische wereld. ,,Prestatiedruk kan studenten tot wanhoop drijven en zelfs aanzetten tot plagiaat of spieken. Ook is het niet moeilijk om het schrijven van een es say of scriptie 'uit te besteden' tegen betaling. Dit heeft natuurlijk niets meer met 'leren' te maken, het eigen lijke doel van onderwijs'', beschrijft de onderzoeker. Zelfbeeld Van der Kolk waarschuwt ervoor dat de 'alomtegenwoordigheid van me tingen en ranglijsten ons in een con stante competitie met anderen stort'. ,,Om onze onzekerheid met betrek king tot onze positie in de organisatie of de maatschappij te bevechten, gaan we op zoek naar informatie die ons zelfbeeld kan bevestigen. Door de sfeer van competitie die zo ont staat, wordt de vraag 'Wie ben ik?' langzaam verdrongen door 'Waar sta ik ten opzichte van anderen?"', aldus de universitair hoofddocent. Hij vindt het belangrijker dat iedereen zich afvraagt 'of we een maatschappij willen waarin vrijwel alles aan com petitie wordt onderworpen, of dat er misschien gebieden zijn die we liever niet onder het regime van meten en beoordelen willen plaatsen'. Maar het blijft in De Meet maatschappij niet alleen bij ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO A Het gevaar van de eindeloze meetlat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 66