en stoomcursus Onder politici Regeringspartijen weten na de doorstart: het is erop of eronder 'We willen ons meer verweren tegen popu listen9 17 Elke week schrijft politiek verslaggever Hans van Soest over wat er speelt in Den Haag in Onder Politici. Deze week: alwéér de laatste kans voor het politieke midden. Forum voor Democratie en andere partijen op de flanken in de Tweede Ka mer kunnen hun borst natmaken. Tijdens de for matie spraken de onderhandelaars van VVD, D66, CDA en Christen Unie met elkaar af dat ze alle kri tiek vanuit de oppositie niet langer onweersproken laten. ,,We willen ons meer verweren tegen populis ten'', zegt een van hen. „Wij heb ben dit probleem zelf laten ont staan, we moeten het ook zelf op lossen.'' Wil premier Mark Rutte nog wel eens zeggen dat partijen 'niet op elk stuk rood vlees moeten reageren dat in de arena wordt ge worpen', voortaan moeten Kamer leden na provocaties feitelijke vra gen stellen. Een voorproefje was vlak voor kerst te zien in een debat over asielzoekers, waarin FvD-Kamer- lid Freek Jansen zei dat Nederlan ders straks een minderheid in ei gen land zijn. Achtereenvolgens liepen Kamerleden van CDA, CU en D66 naar de interruptiemicro foon om te vragen wat Jansens de finitie was van een Nederlander, waarna de FvD'er toch nuances aanbracht. Een onderhandelaar: ,,We coachen onze Kamerleden hoe de flankpartijen aan te pak ken.'' Maar de partijen moeten dan ook wat. Bij het aantreden van het vorige kabinet in 2017 zei CU-leider Gert-Jan Segers dat die samenwerking van VVD, D66, CDA en Christenunie 'de laatste kans van het politieke midden' was. Dat was na een recordforma tie waarin er in het versplinterde politieke landschap geen andere werkbare meerderheidscoalitie was te vinden. Nu is het landschap nóg versplinterder en duurde de formatie nóg langer. In de tussen tijd zijn de peilingen beroerd voor de vier. En in maart zijn al ge meenteraadsverkiezingen. De vier zijn veroordeeld om nog een keer samen door te gaan en weten dat veel kiezers na een jaar lang ruziën hun vertrouwen ver loren hebben in de middenpar tijen. Volgens Rutte kan dat ver trouwen alleen worden herwon nen door de problemen in het land op te lossen. Maar bijvoor beeld de woningcrisis is taai. De problemen in de jeugdzorg moe ten met impopulaire ingrepen worden opgelost. En de Belasting dienst dreigt volledig vast te lopen nu het niet alleen de toeslagenaf faire amper kan afhandelen, maar de rechter ook nog een streep zette door de belasting op spaar geld. Dat zal tot veel extra hoofd brekens leiden. VVD, D66, CDA en ChristenUnie zien dan ook niet uit naar snelle, nieuwe verkiezingen. Ondertus sen kiest iedereen in de Haagse arena de beste positie om hier zo goed mogelijk uit te komen. De keuze van CDA-leider Wopke Hoekstra om minister van Buiten landse Zaken te worden, deed bij sommige CDA'ers de wenkbrau wen fronsen. Buitenlandse Zaken was in de tijd van Joseph Luns of Max van der Stoel een post van aanzien. Nu opereert een mi nister van Buitenlandse Za ken meer in de luwte. Be- langrijke Europese overleggen worden door de premier gedaan. Maar D66-leider Sigrid Kaag be wees in de afgelopen kabinetspe riode dat je je partij ook een ver kiezingsoverwinning kunt bezor gen als je een paar jaar vooral met dingen bezig bent die de kiezer weinig ziet. Met alle binnenlandse problemen biedt deze post ook de kans om de komende jaren onbe schadigd door te komen. Hoekstra heeft zijn ambitie nog niet opgegeven om Rutte uit het Torentje te verdrijven, bezweren de mensen om hem heen. En het zelfde geldt voor Kaag. Ze koos voor het ministerie van Financiën omdat ze zo 'bij alle belangrijke besluiten van het kabinet betrok ken is', zei ze. Maar wat ook mee speelt, is dat schatkistbeheerders vaak populair blijken bij de kie zers. Wel zo handig bij de vol gende verkiezingen. Wie ook al positie heeft ingeno men, is Segers. Hij zei het wat sus send, alsof het allemaal zo'n vaart niet zal lopen, maar hij stelde wel degelijk dat zijn ChristenUnie uit het kabinet stapt als het uitvoe ring geeft aan een nog door de Tweede Kamer te behandelen wet over hulp bij zelfdoding aan mensen die levensmoe zijn. Met al die interne spanningen is het zaak je als coalitie niet ook nog eens te laten verzwakken door vijftien opposi tiepartijen op oor logspad. Zij kun nen komend jaar tegengas ver wachten. Na een jaar van aftre den, excuses en zelfonderzoek wordt de schroom afge worpen. De mid denpartijen voelen alle vier: het is nu de dood of de gladiolen. mannelijke bewindspersonen bij de benoeming door de koning in het paleis het formelere jacquet. Maar voor buiten, op het bordes, kleden ze zich om in een gewoon donker pak. De reden daarvoor is dat het jacquet in 1971 in de ban ging. Toenmalig koningin Juliana wilde niet op de foto 'met een stel letje begrafenisondernemers'. Krabbel Het spannendste van de dag vindt misschien wel kort daarna plaats, op de ministeries, als er een for mele overdracht van macht plaatsvindt. De oude ministers en de nieuwe zetten een krabbel op de documenten, maar vooral: ze praten nog even on der vier ogen. „Daar horen ze pas echt of er nog lijken in de kast zitten", aldus een hoge ambtenaar. Daarna wisselen de minister en staatssecretaris van het zelfde ministerie soms nog ta ken uit. In Rutte II ruilde minis ter Asscher (Sociale Zaken, PvdA) nog met partijgenoot staatssecretaris Klijnsma. „Hij wilde integratie van haar, zij kreeg pensioenen van hem." Na die gesprekken beginnen de hoogste ambtenaren van het mi nister, de secretaris-generaal, met hun briefings. Heel soms gaat het daar mis. Zo maakte Roel Bekker, hoogste ambtenaar op Volksge zondheid, mee dat LPF-minister Eduard Bomhoff meteen de oor log verklaarde. Bomhoff weigerde met een bepaalde topambtenaar samen te werken, omdat die kri tiek had gehad op het regeerak koord waarin te weinig geld werd uitgetrokken voor de zorg. Bekker: ,,Ik zei, dan hebben we toch een probleem." Zelfs premier Jan Peter Balkenende belde Bekker voor op heldering. Bekker ontdekte later dat de LPF een 'hitlist' had van ambtenaren waar de partij vanaf wilde. ,,Ik stond bovenaan.'' Won derwel werd het daarna nog wel 'werkbaar', aldus Bekker. Want eigenlijk is er daarna ner gens meer tijd voor, zegt een inge wijde. ,,Het gaat van stafvergade ring naar debat, van interview naar vergadering. Alles is back to back ingepland.'' Ofwel: ,,Ze zul len kapot zijn aan het einde van de eerste week.'' GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 al bekaf FOTO ANP FOTO'S GETTY, RIJKSOVER HEID, SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65