Start van bewindslieden is hectisch: verhuizen, vergaderen A 16 Omdat het nieuwe kabinet maandag start, krijgen beoogde bewindslieden momenteel een snelcursus minister-zijn. Dat betekent: je beveiligde iPad ontdekken, kennismaken met je chauffeur en bevechten datje af en toe de kinderen naar school mag brengen. 'Dan kreeg de chauffeur eerst een hand en moest Nijpels snel zeggen dat hij minister was' ij gaat vandaag, voor een laatste overleg, nog met de trein naar Den Haag. Maar als D66'er Rob Jetten is beëdigd als minister voor Klimaat en Ener gie, staat er een chauffeur met dienstwagen klaar. Nu het beoogde kabinet van Rutte IV bekend is, is op de achter grond al een hele machinerie op gang gekomen. Na een screening door geheime dienst AIVD, zijn alle seinen op groen gegaan om hen lessen bewindsper- soon-zijn-doe-je-zo te bieden. Daarbij moet van alles geregeld worden: van de inrichting van werkkamers tot de beveiliging thuis. En wil je straks je kinderen nog naar school brengen? Dan 'moeten we dat wel even weten'. Na een gesprek met premier en formateur Rutte gingen de be oogde bewindslieden van VVD, D66, CDA en Christenunie deze week op hun toekomstige minis teries door een 'soort wasstraat', weten betrokken ambtenaren. Er moeten praktische zaken ge regeld worden: toegangspasjes, een beveiligde iPad, inlogcodes aangemaakt, een agenda waar plots een secretaresse over gaat in plaats van jijzelf en er komen zelfs beveiligers thuis over de vloer om te kijken of er risico's zijn. ,,Ze on dergaan meteen een vragenvuur door de ambtelijke top'', zegt een ingewijde. Want hoe wil je dat ambtelijke stukken aangeleverd hebben? Di gitaal? Op papier? En: hoe drinkt iemand zijn koffie? Wil je een broodje bij de lunch ofliever een fruitsalade? En hoe lang wil je dat overleggen worden gepland? Mo gen die een uur duren, of vind je een half uur fijner? ,,In die eerste dagen zie je zo al een dozijn nieuwe gezichten'', al dus een ingewijde. Je nieuwe chauffeur (gebruik van de dienst wagen is in strikte zin verplicht bij verplaatsing per auto), je secreta resse, je woordvoerder en de hoog ste ambtenaren komen gedag zeg gen en je vertrekt met het Blauwe Boek, een soort handleiding voor ministers en staatssecretarissen. Naast nog eens een vuistdik in- leesdossier. ,,Als er maandagmid dag een aanslag wordt gepleegd, kijkt iedereen gewoon naar de nieuwe minister van Justitie, Di- lan Yesilgöz. Die moet dan wel meteen aan de bak kunnen." Nooit meer alleen Een andere ambtenaar zegt: ,,Waar ze allemaal aan moeten wennen: ze zijn eigenlijk nooit meer alleen. Er is vanaf dag één een woordvoer der, chauffeur of politiek assistent bij je." Die meeste naaste mensen, secretaresses, chauffeur, 'kiezen' de bewindslieden zelf. Althans, er moet een klik zijn. En dan nog pakt het wel eens raar uit. De chauffeur van toenmalig minister Ed Nijpels was zo'n gesoigneerde, grijze heer dat buitenlands bezoek die wel eens aanzag voor minister. ,,Dan kreeg hij eerst een hand en moest Nijpels daarna snel zeggen dat hij de minister was." Wat op de achtergrond ook al speelt: de strijd om de werkka mers. De afzwaaiende ministers lieten de afgelopen dagen hun per soonlijke spullen afvoeren. Zo liep de kamerheer op het ministerie van Justitie en Veiligheid deze week met een Kuifje-raket van vertrekkend minister Ferd Grap- perhaus door de gang. Alle per soonlijke eigendommen worden ingepakt en thuisbezorgd. Hugo de Jonge treft juist een ge heel nieuwe werkkamer. Als mi nister van de gecreëerde post Volkshuisvesting krijgt hij een nieuwe ruimte in de toren van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Die kamer (mét privé- badkamer met douche en wasta fel) werd de afgelopen maanden vast gebouwd. Zo moet er op nog een ministe rie geschoven worden, want Eco nomische Zaken en Klimaat is ei genlijk te krap. Op de 'ministers gang' was zo weinig ruimte, dat Dilan Yesilgöz als Klimaatminis ter in een vergaderzaaltje gezet moest worden. Nu wordt er een extra gang opgekalefaterd voor de bewindslieden die Landbouw doen, want die huizen er ook. Het zijn kleinere, goedkopere ingrepen dan vijfjaar geleden werden gedaan. Toen wilde het nieuwe kabinet per se de naam van het ministerie van Veiligheid en Justitie veranderen in Justitie en Veiligheid. Kosten: ruim 2 mil joen euro. Het oprichten van het ministerie van Landbouw - eerder deel van Economische Zaken - kostte nog eens 26,3 miljoen euro Dat soort ingrepen wilde pre mier Rutte ditmaal niet. De laatste horde naar de bor- desscene wordt vandaag geno men, tijdens het zogeheten consti tuerend beraad. Daar bepalen mi nisters onderling wat hun taken pakket precies is. Bijvoorbeeld: valt de rechtspraak onder de mi nister van Justitie of onder de mi nister voor Rechtsbescherming? En er komen vragen op tafel als: hoe gaan we de ministerraad prak- TOBIAS DEN HARTOG tisch doen? Hoewel er altijd ge ruchten zijn geweest dat er stevig wordt gevochten om populaire ta ken, bezwoer Gerrit Zalm dat het allemaal wel meevalt. In zijn boek schreef hij dat het belangrijkste besluit van toenmalig premier Wim Kok in 1994 was, dat er in de ministerraad gerookt mocht blij ven worden. ,,Met mate.'' Maandag volgt dan de formele start van de ministerschappen, als de koning de kandidaten beëdigt. De bordesfoto is het echte begin, het moment voor de eeuwigheid. De dresscode van dat moment is ook geprotocolleerd, overigens. Opvallend genoeg dragen de ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO De nieuwe minister is vrijdag B£^%KsVo°^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64