7 15 rif sprek. Acht patiënten vertellen over hun situatie. Ook D66-Kamerlid Wieke Pau- lusma is erbij. Ik ben de laatste spreker en hoop dat ik het zo lang volhoud. Voor het eerst in lange tijd doe ik een blouse aan in plaats van een trui en doe ik een klein beetje make-up op. Sinds long co- vid heb ik uitslag op mijn gezicht, dat verberg ik liever. Ik ben onder de indruk van al die ont wrichte levens. Patiënten, veelal vrou wen, krijgen te horen dat hun klachten veroorzaakt worden door stress, angst, het gezinsleven of de overgang. Soms worden ze door fanatieke therapeuten over hun grenzen gejaagd. Dat over kwam mij in het eerste jaar ook. Hulp verleners dachten dat ik aan 'bewe gingsangst' leed. Mijn klachten zouden vanzelf over gaan als ik er niet zo op ge focust zou zijn. Bij de fysio trainde ik alsof ik nog gezond was. Ik werd alleen maar zieker, maar dat werd weggewuifd. Inmiddels heb ik dokters die me wél se rieus nemen, maar de schade is niet meer terug te draaien. Die eerste maan den hebben me echt gesloopt. De meeting is afgelopen. De spanning giert door mijn lijf. Mijn hoofd, nek en schouders doen enorm pijn. Doordat mijn bovenlichaam en hoofd te weinig bloed krijgen wanneer ik rechtop zit, verkrampen mijn spieren. Mijn benen en armen shaken en ik ben aan het klap pertanden. Deze reactie krijg ik soms na inspanning. Ik zet thee en doe ademha lingsoefeningen om te kalmeren. DAG 8 - DINSDAG Ik lig al een paar uur in bed, maar voel me nog even opgejaagd. Ik heb rusteloze benen en wissel veel van houding. Ik zet mijn luisterboek aan. Mijn benen trillen en ik krijg de span ning maar moeilijk uit mijn lijf. Ik zet een kop gemberthee. Vroeger lag ik al leen wakker als ik piekerde, nu lig ik wakker met een blanco geest. Ik slaap het beste als ik overdag niets doe, terwijl ik vroeger juist beter sliep als ik mezelf had uitgeput. Nog steeds wakker. Ik heb stekende hoofdpijn en voel me uitgeput, maar ook opgejaagd. Om 9 uur sta ik op. 11.00 uur Ik kan het niet opbrengen om te dou chen. Ik word gebeld, maar kan me er niet toe zetten op te nemen. Ik heb keel pijn, pijn tussen mijn schouderbladen en gezwollen lymfeklieren. Deze symp tomen komen vaak terug, meestal na een slechte nacht en te veel inspanning. Dit heet post-exertionele malaise. 15.00 uur Ik bestel boodschappen via de app Gorillas. Ik doe dit bij hoge uitzonde ring, want ik voel me schuldig dat die bezorgers de benen onder hun lijf van daan moeten fietsen. DAG 9 - WOENSDAG Mijn broertje haalt me op voor een af spraak bij de dermatoloog, want reizen met het OV of op de fiets lukt niet. Huiduitslag is een van de minst erge symptomen, maar elke keer dat ik in de spiegel kijk, stoor ik mij er wel aan. De dermatoloog weet niet goed wat het is. 15.00 uur Ik ruim de was op. Een simpele hande ling, maar uitputtend. Ik besluit de rest van de middag een serie te kijken DAG 10 - DONDERDAG Tijdens het douchen tikt mijn hartslag de 190 aan, hoewel ik medicatie slik om de hartslag te verlagen. Ik vind mezelf te jong voor een douchekruk, maar mis schien moet ik mijn trots opzij zetten. 16.30 uur Vandaag meer dan 16.000 nieuwe be smettingen. Vreselijk: elke dag komen er zo meer dan duizend mensen bij met langdurige klachten. Ik vind het bizar dat in Nederland op ziekenhuiscapaci teit gestuurd wordt. Alsof de vele levens die door long covid verwoest worden er niet toe doen. In het buitenland lopen onderzoeken waar patiënten op termijn iets aan kun nen hebben. In Duitsland is men bezig met een veelbelovend onderzoek naar auto-immuniteit. Hier put ik hoop uit. Ook is er een studie waarbij mi crostolsels uit het bloed gefilterd wor den. Je kunt je op een wachtlijst laten zetten, maar het is erg duur. DAG 11 - VRIJDAG Ik moet een WIA-uitkering aanvragen, want ik ben al bijna twee jaar ziek. Ik nt 10-20 procent we Ws na aan "nHS Ken De Britse pensen tong s?Pat cptPenï"aart:^^eefdan een covid-Wacht Wachten m wor_ aar, 20 P< activiteiten. -eregis- vrees dat veel mensen problemen krij gen met de aanvraag en de keuring. Doordat in Nederland zo weinig ge deeld is over long covid, zijn veel verze keringsartsen niet goed op de hoogte. DAG 12 - ZATERDAG Vandaag werk ik met mijn lotgenoten groep aan een position paper voor een gesprek in de Tweede Kamer, volgende week. Ik hoop dat veel Kamerleden aan wezig zijn, dat de ernst en omvang van dit probleem dan doordringt en dat er eindelijk iets geregeld wordt. Soms gaat schrijven goed, maar vandaag heb ik weer last van brainfog. Denken gaat traag, ik kan niet op woorden ko men en heb moeite met zinnen vormen. DAG 13 - ZONDAG Ik begin de dag met een paar uurtjes apathisch op de bank. Daarna een nieuwe schrijfpoging, gelukkig gaat het vandaag beter! Ik ontdek allemaal spel fouten in het stuk van gister. Bizar. 15.30 uur Mijn ouders en zusje komen met bood schappen en een douchekruk - zo lief. Het is ontzettend druk om drie mensen en een hond op bezoek te hebben. Liefst wil ik dat we één gesprek voeren, waar bij iedereen zijn beurt afwacht. Geluid kan binnenkomen alsof iemand met een megafoon in je oor staat te schreeuwen. Ik vind het fijn mijn familie weer te zien, maar na een uurtje moeten ze weg. Gelukkig weten ze dat inmiddels. Vijf dagen later - naschrift GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 19.00 uur 20.10 uur 02.00 uur 04.00 uur 07.30 uur 08.00 uur 09.00 uur 17.00 uur 12.00 uur TEKENINGEN MARK REIJNTJENS 11.00 uur 13.00 uur 09.30 uur ,,We horen net dat het gesprek in de Tweede Kamer is verzet vanwege de hoge besmettingscijfers. Ik vind dat moeilijk te accepteren. Wéér gaat het niet over de vele chronisch zieken, terwijl dat gesprek met dit hoge besmettingsniveau relevanter is dan ooit. Zelf heb ik geen idee hoe mijn toekomst eruitziet. Veel dingen die ik wilde, lijken buiten bereik te raken. Die onzekerheid is soms lastig. Long covid-patiënten die net als ik al bijna twee jaar ziek zijn, krijgen steeds vaker de diagnose ME/CVS, een ernstige chronische ziekte waarvoor geen behandeling bestaat. Het liefst denk ik niet te veel aan later, en concentreer ik me maar op de waan van de dag.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63