Een tijdje terug schepte ik kwark in het koffiefilter. Ik lach erom maar het is natuurlijk vrij triest9 14 DAGBOEK VAN EEN LONG COVID-PATIËNT lopen, een hele opgave. Ik verlaat het huis tegenwoordig amper. Op straat zie ik een kennis uit mijn studententijd, achter een kinderwagen. Ik heb haar tien jaar niet gezien. Ze schuift de kap van de wagen naar beneden. Een lief klein jochie kijkt me lachend aan. Ik ben heel blij voor haar, maar vind dit soort momenten toch pijnlijk. Leeftijdsgeno ten krijgen kinderen, kopen huizen, maken carrière of plannen verre reizen. Mijn leven staat al 21 maanden stil. 18.00 uur Ik houd van koken, maar ook dat is een opgave. Ik kan minder lang op mijn be nen staan en minder goed multitasken. Een recept volgen is moeilijk, zeker wanneer ik ook pannen in de gaten moet houden. Achtergrondgeluiden lei den onwijs af. Het eten brandt regelma tig aan. DAG 4 - VRIJDAG Ik heb een paar uur doorgeslapen, maar ben nu klaarwakker. In slaap vallen lukt niet meer. Toch blijf ik nog even liggen, dan voel ik mij het normaalst. Om half 9 sta ik op. Ik kan in de kast de appel stroop niet vinden. Als ik de koelkast opendoe, zie ik 'm daar staan. Dit noe men ze brainfog. Een tijdje terug schepte ik kwark in het koffiefilter. Meestal lach ik erom, maar het is natuurlijk vrij triest. Ik lijk soms wel dement. Mijn huisarts belt met bloeduitslagen. Mijn ijzergehalte is laag. De dokter schrijft tabletten voor. Ze leeft erg mee, maar kan mijn klachten niet wegne men. Long covid wordt door veel artsen niet goed begrepen. In tegenstelling tot in veel andere landen zijn er in Neder land nog geen behandelrichtlijnen. 10.30 uur Een oud-collega belt. Het is leuk haar stem te horen. Ze vraagt me naar mijn werk. Ik vertel dat ik al ruim 1,5 jaar ziek thuis zit. Ik weet dat ik er niets aan kan doen, maar schaam me toch een beetje. 12.00 uur Het gesprek heeft me uitgeput. De herinneringen aan mijn werkende leven zijn soms pijnlijk. Ik had net mijn droombaan als conservator te pakken, mocht tentoonstellingen maken en over kunst schrijven. Het was mijn werk, mijn hobby en mijn passie. Door long covid moest ik mijn baan opgeven. Ik mis het ontzettend. DAG 5 - ZATERDAG Warempel, een goede nacht. We maken wentelteefjes en gaan aan tafel. Dat doe ik vrijwel nooit, omdat ik mijn benen omhoog moet houden. Al snel word ik kortademig, stijgt mijn hartslag en voel ik me duizelig. Ik kan toch beter even liggen. Ons huis is rommelig en stoffig. Hoog tijd voor een opruimronde, verkondigt mijn vriend. Dan ziet hij hoe ik erbij lig. Hij weet dat ik de onrust van opruimen en het geluid van de stofzuiger niet kan verdragen. Gelukkig begrijpt hij dat dit geen aanstelleritis is. Mijn vriend heeft allerlei lekkers meegenomen van de markt. Ook een burrata, daar ben ik gek op. Gelukkig heb ik mijn smaak nooit verloren! Het blijkt een traktatie van mijn schoonvader, zo lief. Veel familieleden voelen zich machteloos en sturen daarom regelmatig een kaartje of iets lekkers. Waar we vroeger in het weekend een fles wijn opentrokken, drin ken we tegenwoordig nauwelijks meer. We proosten met ijsthee. Om half 10 stap ik alweer in bed. Ik hoor muziek bij de voetbal- club en voel mezelf een saaie oude vrouw. Ik pak mijn oordopjes en pro beer te slapen. DAG 6 - ZONDAG Met lotgenoten heb ik Long Covid Ne derland opgericht. Met onze gebrekkige energie strijden we voor erkenning, be tere zorg en behandelopties voor de vele duizenden patiënten. Met lotgenoten app ik veel. Het lijkt soms alsof ik deze mensen al mijn hele leven ken. 14.00 uur Met vrienden is contact soms lastiger. Dan weet ik niet zo goed hoe te reage ren. 'Gaat het al beter?' Alsof het beter hóórt te gaan. Het concept 'chronisch ziek' is voor veel mensen ingewikkeld, ook voor mezelf. Een hele rits berichten moet ik nog beantwoorden. Ik hik er steeds meer tegenaan. DAG 7 - MAANDAG Een raar idee om zoveel mensen met dit dagboek een inkijkje in mijn leven te geven. Ik ben best bang voor nare reac ties. Ik wil geen persoonlijke aandacht, ik wil alleen dat eerlijk over long covid gecommuniceerd wordt. Dat er aan dacht en hulp komt, zodat iedereen uit eindelijk het leven weer op kan oppak ken. En dat anderen dit lot bespaard blijft. Vanavond houden we met Long Covid Nederland een digitaal huiskamerge- ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 05.30 uur 10.00 uur ganLntte^Heoheb0je?e'dSOr'" Pii hoofdpijn en slaapproblr— temen. 08.00 uur 10.00 uur Verslaggever Sander van Mersbergen benaderde Jettie eind oktober om een dagboek te schrijven. De fragmenten dateren van 2-14 november. Haar verhaal is geverifieerd bij een medicus met kennis van haar situatie en iemand uit haar privéomgeving. Alfons Olde Loohuis, medisch advi seur van stichting C-Support, die duizenden long covid-pati- enten helpt, noemt het verhaal 'heftig, maar herkenbaar'. „Alle beschreven symptomen ko men in de patiëntenpopulatie voor." 14.00 uur 17.00 uur 12.00 uur 14.00 uur 18.45 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62