Saskia Noort Een dictatuur? Je mag in dit land juist alles &SÓ Dierenmens Met vreugde geven wij kennis Inmiddels weten we dat het een meisje is 12 et nieuwe jaar is nog maar net begonnen, ingeluid door illegaal verkregen vuurwerk. Een stuk of wat kinderen liepen daarbij letsel op, het jongste slachtoffer was 7, zij konden helaas niet mee naar de wappiedemo om daar onder het mom van liefde en vrijheid om tribunalen te roepen. Liefde en vrijheid opeisen met geweld en bedreiging, dat kan in onze de mocratie. Max van de B. mag gewoon de straat van Sigrid Kaag inlopen met een reuzefakkel, live gestreamd door een wappin, nadat hij enkele weken eerder bij Hugo de Jonge op de stoep stond. Als iets het bewijs is dat we niet in een dictatuur leven, dan is dit het wel. Je mag de straten waar onze mi nisters wonen online zetten. Je mag demonstreren terwijl de demonstratie eerder verboden werd. Je mag illegaal vuurwerk afsteken. Je mag een vacci natie weigeren. Je mag beweren dat in het ziekenhuis uitsluitend acteurs liggen. Je mag in de Tweede Kamer zeggen dat er tribunalen zullen komen. Je mag als Tweede Kamerlid Diederik Gommers een aandachtsgeile nicht noemen. Je mag je achterban ophitsen, chaos en verdeeldheid zaaien, tot er binnenkort echte slachtoffers gaan vallen en ook de Tweede Kamer be stormd wordt en deze bloeddorstige vrijheidseisers alvast beginnen met hun tribunalen. In de naam van vrijheid en liefde worden wetenschappers, artsen, poli tici, columnisten, journalisten, verpleegkundigen, GGD-personeel en handhavers uitgescholden, rouwenden lastiggevallen vanwege het wap- pie-vermoeden dat de dode is overleden door het vaccin. 'Liefde en vrij heid', scanderen ze, maar liefde en vrijheid gaan niet samen met intimidatie, met fakkels, met bedreigingen en met het uitschelden van iedereen die er anders over denkt. Ik heb me een tijdlang niet uitgesproken over deze grimmige ontwikkeling, omdat ook ik de meest grove verwensingen en misselijkma kende bedreigingen mocht ontvangen. Ik ben bang geweest als de bel ging, ik 's avonds een ommetje met de hond ging doen of laat thuis kwam. Mijn liefde en vrijheid kwamen ernstig in het geding, zeg maar. Na het zien van het filmpje waarop Sigrid Kaag aan haar eigen voordeur dergelijke intimidatie ontvangt, al leen maar omdat zij haar werk doet als gekozen minister voor ons land, kan ik hier niet meer stil over zijn. Je mag het oneens zijn met haar, met dit kabinet. Je mag het oneens zijn met QR-codes, vaccinaties, boosters en de sluiting van zo onge veer alle openbare gelegenheden. Je mag daar ook tegen demonstreren en op sociale media over klagen. Maar bij dreigen met geweld ligt de grens. Of je je nu wel of niet laat vaccineren, als je ernstige corona krijgt, je hand eraf geblazen wordt door een cobra, je ontslagen wordt, wilt studeren of een van je ouders niet meer voor zichzelf kan zorgen, ben je maar wat blij dat je hier woont. Maak het niet stuk. Wees kritisch, wakker voor mijn part, maar ook naar de mensen die met agressie een vrijheid opeisen waarin tribuna len worden opgetuigd. Wil je het bloed van wetenschappers, artsen, jour nalisten, zorgverleners, politici of een brave mondkapjesdrager aan je han den hebben, als moederhart? Lijkt me niet. '1 Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. De vreugdekreet hoort bij een filmpje van een zeld zame bevalling van een zeekoe. Toen de staart van de baby uit de moeder te voorschijn kwam, sloegen de verzorgers alarm. Even later renden de dierenarts van Burgers' Zoo en een cameramedewerker naar de kraamkamer-to-be. Op 30 december om 9.18 uur kwam het kalf ter wereld. ,,Hij zwom meteen naar boven om adem te halen'', vertelt verzorger Koos Pan- jer opgetogen. ,,Daarna ging het jong op zoek naar de tepel van zijn moeder, ook dat was een enorme geruststelling.'' Er zit een verhaal achter die opluchting: Burgers' Zoo verwelkomde drie jaar geleden ook een babyzee koe, maar dat jong was erg zwak. ,,De moeder moest hem steeds met haar flip pers naar boven duwen om adem te halen'', aldus Pan- jer. Uiteindelijk overleed het dier begin vorig jaar. Waaraan precies is niet be kend - een longontsteking gaf de genadeklap - maar vanaf de eerste dag ha perde zijn immuunsys teem. Vier dagen na de ge boorte van de nieuwe aan winst mag ik op kraamvi site in Arnhem. In het mangroveverblijf dat een miljoen liter herbergt, wijkt de kleine niet van mama's zijde. De aandoen lijke baby met een rimpelig gezicht en springerige snorharen drinkt moeder melk en knabbelt af en toe al verkennend aan een ronddrijvend blaadje an dijvie. ,,Ze is veel levendi ger dan het eerste jong van deze 8-jarige moeder'', constateert Panjer. Hoopvol nieuws dus voor de Caribische Zeekoe, want in de wateren van Florida - een van hun oor spronkelijke leefgebieden - sterven de dieren momen teel bij bosjes. 2021 was zelfs een rampjaar voor de vleesgeworden knuffel. Door een gebrek aan zeegras als gevolg van ver vuiling en klimaatveran dering, raken de manatees of lamantijnen ondervoed. The Washington Post meldde onlangs dat 15 pro cent van de populatie in- Naam dier Florida, zo'n duizend exemplaren, vorig jaar is overleden. En dat komt aan in The Sunshine State. Waar wij hier in Nederland elkaar nog weleens op de kast ja gen als iemand wordt ver geleken met een volslanke zeekoe, heeft de manatee daar een iconische status. Hij figureert op 50.000 nummerplaten en is door 40.000 inwoners geadop teerd via de in 1981 opge richte Save The Manatee Club. Destijds was het dier in gevaar doordat speedbo ten veelal over hem heen voeren of visnetten hem verstikten. Er kwamen speciale no-wake zones waar schepen vaart moes ten minderen. Zelfs de meest onverzoenlijke Re publikeinen en Democra ten vonden elkaar in het beschermen van de vreed zame grazers. Ondanks al die goodwill gaat het nu zo slecht met de zeekoe dat Amerikaanse dierenbeschermers voor het eerst in de geschiede nis hebben besloten de zoogdieren bij te voeren met kroppen sla en kool, net als in de dierentuin. Dat is nogal een operatie: in Arnhem eten de twee volwassen zeekoeien sa- men 60 tot 70 kilo groente per dag. Ga maar na wat dat betekent als je duizenden manatees te voeden hebt. Volgens de deskundigen zullen honderden dieren het alsnog niet redden (dixit The Washington Post). Het is niet de bedoeling dat Europese zeekoeien hun wilde soortgenoten moeten helpen overleven. Omdat de dierentuindie- ren worden ingeënt tegen ziektes en antibiotica krij gen als dat nodig is, zijn ze veel gezonder dan hun wilde soortgenoten, maar in de vervuilde Caribische wateren zouden ze weinig kans maken. Burgers' Zoo steunt wel een opvangcen trum in Belize dat onder zoek doet naar de best mo gelijke manier om Caribi sche zeekoeien te bescher men. De nieuwe ster van Arn hem heeft geen weet van die zwaarmoedige context en barst van de levenslust. Inmiddels weten we dat het een meisje is, waar de dierentuin extra blij mee is. Want de meeste van de 39 zeekoeien verspreid over negen Europese dierenpar ken zijn mannetjes. En wil je die populatie laten groeien, dan heb je vrouw tjes nodig. Onder water rust het kalf na een zwempartij even uit op de flipper van haar moeder. Een lief gezicht, wat kan rekenen op een 'aah' van de verzorgers die vanuit andere dierenver blijven van Burgers' Zoo vandaag naar haar komen kijken. Achter glas bewon deren ze het lieflijke tafe reel. Vooralsnog is het jong een publiekslieveling zon der groot publiek, omdat het park vanwege de lock- down gesloten is. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO FOTO ANNEMARIE HAVERKAMP ,,Hij leeft!" Die woorden van een Arnhemse die renarts gingen de afgelo pen dagen de hele wereld over. Amerikaans tv-stati ons, EuroNews en de Ara bische nieuwszender Al Jazeera; allemaal zonden ze het uit. Soort: Caribische Zeekoe Woonplaats: Arnhem Bijzonderheid: Werd tijdens de ge boorte gefilmd Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60