Geen handen of knuffels bij uitvaartverzorgers: 'Maar wij zijn geen politieagent' 5 zijn. Maar van de verhalen van Maureen wist ik: als je het doet, moet je één lijn trekken. Als je een extra iemand vraagt, zal de ander denken: waarom ik dan niet?" Streng Het is precies de reden waarom Irene Stengs, hoogleraar en onder zoeker van rituelen en populaire cultuur, het te vroeg vindt om te concluderen dat uitvaarten na co rona kleinschaliger zullen zijn dan ervoor. ,,Het is inderdaad zo dat mensen door corona als het ware een goed excuus hebben om niet iedereen meer uit te nodigen. Maar onder normale omstandig heden moet je sterk in je schoenen staan om zo'n strenge selectie te maken. Dat is toch ingewikkeld, het kan een boel gevoeligheden blootleggen. Want van wie is een overleden persoon eigenlijk? Van iedereen die zich met de dode ver bonden voelt, of van een beperkte groep naasten?'' Jos Peeters zegt uiteindelijk juist veel positieve en bemoedigende reacties te hebben gekregen op de manier waarop de crematie van zijn moeder werd ingevuld. ,,Be- kenden begrepen het wel, en von den het een mooie wijze van af scheid nemen.'' De trend om als nabestaande meer eigen regie over een crematie of begrafenis te nemen, werd al ver voor corona ingezet, weet Stengs. ,,De kerk is voor veel mensen min der belangrijk geworden bij le venslooprituelen. Daardoor gaan ze zelf op zoek naar een waarde volle invulling van zo'n gebeurte nis. Zo zie je bijvoorbeeld dat uit vaarten minder zwaarmoedig zijn geworden. Mensen zien het als een reünie waarbij ze oude beken- den weer zien, of willen het leven vieren in de geest van de overle dene. Compleet met taart, bier en een bandje.'' En anderen kiezen dus voor in timiteit. ,,Dat bestond dus al. Het zou kunnen hoor, dat we het in de toekomst nog vaker gaan zien. Maar ik kan me ook voorstellen dat, als het kan, er juist weer be hoefte is om in grote gezelschap pen samen te komen." Mensen durven veel persoonlijker te praten. En sommigen gaan voor heel intiem, alleen het gezin Na de zomer kregen de uitvaart verzorgers daarvan al een voor proefje, toen de coronaregels met grote snelheid werden versoepeld en het dringende advies om af stand te houden tijdelijk verviel. ,,Je merkte meteen dat veel men sen weer gewoon voor een ouder wetse uitvaart kozen, met veel mensen'', zegt Maureen Peeters. ,,Dat vond ik wel jammer hoor. Ik moest er ook echt weer aan wen nen, aan die massaliteit.'' Liefde De vader van Jos houdt een dag boekje bij. ,,Daarin benoemt hij vrij feitelijk de belangrijkste ge beurtenissen, zonder grote woor den. Na de dag van de uitvaart schreef hij: 'Een mooie dag vol liefde.' Dat liet hij me zien, iets wat hij ook niet zomaar doet. Dat raakte me heel erg.'' Zo ook in Uden, waar de laatste weken regelmatig zes crematies per dag plaatsvonden in plaats van C Mensen kun je aanspreken op hun gedrag, maar dat is het dan ook GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Jos en Maureen Peeters namen net na kerst in kleine kring afscheid van hun (schoon-)moeder. FOTO KOEN VERHEIJDEN - Kee Ceelen, manager Dela Bij Dela, de grootste uit vaartverzorger van het land, bracht de coronacri sis tal van uitdagingen met zich mee. Nog altijd staat er bij een aantal vestigingen een extra koelcel, omdat er anders niet genoeg plaats is voor de lichamen van alle overleden mensen. de gebruikelijke drie. Al die uitvaarten vinden plaats on der de door het kabinet op gelegde restricties: 1,5 me ter afstand, geen handen schudden, niet knuffelen, een mondkapje dragen tij- dens het lopen. „Voor onze medewerkers is dat soms erg lastig", zegt Kee Ceelen, locatiemanager van de ves tiging in Uden. ,,Om te be ginnen kun je zelf de nabe staanden niet condoleren zoals je het vroeger deed, dat is normaal het eerste wat je doet. Vervolgens moet je zorgen dat alles in goede banen wordt geleid. Maar wij spelen geen politie agent, dat is niet onze taak. Wij zijn niet de handhavers van de wet. Wij kunnen men sen aanspreken op hun ge drag, maar dat is het dan ook. Sommige mensen luis teren daarnaar, anderen niet. En bij families die al de hele week samen rouwen, zie je vaak dat er geen af stand wordt gehouden. Daar kun je je dan ook wel iets bij voorstellen.'' Het belang van Ceelen is 'dat ze de volgende dag ook nog genoeg personeel over heeft voor een uitvaart'. ,,Dus wij zorgen ervoor dat onze medewerkers veilig kunnen werken. Als niemand een mondkapje draagt, dan blijft ons personeel tijdens het koffiedrinken na een uit vaartdienst achter het buffet staan.'' Corona brengt ook mooie dingen met zich mee, zien ze in Uden. De condolean- ceboeken, waarin alle gas- ten bij binnenkomst (vaak met dezelfde pen) hun naam schreven, zijn in veel geval len vervangen door een kaartje dat met de rouw kaart wordt meegestuurd. ,,Daarop kunnen mensen een persoonlijke boodschap voor de nabestaanden schrijven. Wat mij betreft is dat veel mooier dan een naam in zo'n boek'', zegt Ceelen. ,,Ik hoop echt dat het een blijvertje is.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5