Dag huis f Ali: 'Niemand verlaat zijn land als er geen noodzaak is' 'De vogels vlogen hier door het dak' 'Ik probeer elke maand bij mijn moeder langs te gaan, in Keulen' ARIE WESTENENG Ali Dib (52) werkt sinds vijf jaar als pakketbezorger. Hij rijdt vijf dagen per week door Vlissingen. ,,Ik ken de meeste mensen in mijn wijken, weet pre cies bij welke buren ik iets kan af geven, of op welke adressen ik een pakketje in het schuurtje mag leg gen." Pakketjes bezorgen is heel hard werken, zeker met Black Fri day en de feestdagen, maar Dib heeft er plezier in. ,,Toch is het niet mijn droom baan, ik ben eigenlijk ingenieur", vertelt de uit Syrië gevluchte Dib. ,,Ik had een heel goed leven in Douma in Syrië als civiel ingeni eur en had een eigen tapijthandel, als bijbaantje." Als Syrië niet in burgeroorlog zou zijn gekomen, was hij met zijn gezin niet wegge gaan. Dib vluchtte in 2013 en nam zijn jongste dochter mee, ze was toen pas 8 jaar. Mensensmokkelaars hadden een route via Turkije en Duitsland naar Nederland be dacht. Aan de wekenlange vlucht in vrachtwagens en een trein denkt Dib liever niet terug. Hij had geen idee waar hij uiteindelijk terecht zou komen. Hij wist wel dat hij zijn gezin uit oorlogsgebied en uit de ellende wilde krijgen. Dat zijn drie dochters en zijn zoon in Nederland een toekomst kunnen opbouwen, vindt Dib prachtig. ,,In Syrië is het niet vei lig, de armoede is enorm en crimi naliteit is overal. Je kunt er niet wonen, normaal leven of stude ren." De gezinshereniging lukte een half jaar na Dibs vlucht. Daarna kreeg het gezin vlot huurhuis in Middelburg. In een krappe Nederlandse huizenmarkt kan dat zor gen voor scheve ogen. Hoe denkt Dib daar over? „Niemand verlaat zijn land zonder noodzaak", zegt Dib. Men sen die hij vertelt over de vlucht snappen hem, merkt hij. ,,We wa ren als gezin gedwongen om te vluchten, er was door de burger oorlog geen enkele toekomst in Syrië." Als er huizen te weinig zijn in Nederland, is meer bouwen één oplossing, vindt Dib. De sociale woningbouw is te beperkt. Kijk ook naar investeerders die meer dere huizen kopen en ze duur ver huren, misschien moet je daar ook eens iets aan doen. Mensen die uit ellende, uit oorlogsgebieden ko men, moeten ergens kunnen le ven. Het moeilijkst in Nederland was voor Dib de taal, de andere cultuur was voor hem geen probleem. ,,Tijdens mijn studie was ik zeven jaar in Rusland. Omgaan met an dere culturen vind ik interessant." Hij wilde in Nederland zo snel mogelijk aan de slag. In de eerste tijd, toen hij nog geen betaald werk kon vinden, zette hij zich als vrijwilliger in bij Vluchtelingen werk en maakte nieuwkomers wegwijs. Een geschiedenis van vluchten herhaalt zich in Dibs familie. ,,Ik ben zelf eigenlijk Palestijn, mijn vader vluchtte op zijn 11de uit Pa lestina naar Syrië." Hij ziet zijn fa milie als vluchtelingen sinds 1948. De vlucht van zijn zoon met zijn gezin heeft Dibs vader niet mee gemaakt. Die overleed al in 1980. Zijn moeder vluchtte met zijn broer naar Duitsland in 2015. 'Mutti Merkel' had toen de gren zen opengezet voor Syriërs. On danks haar hoge leeftijd kon Dibs moeder toen eindelijk vluchten en kwam in Duitsland terecht. „Ik ^probeer elke maand even bij haar Jangs te gaan, in Keulen", vertelt iDib. Zijn directe familie woont nu in Nederland, Oostenrijk Tien Duitsland. Ali Dib woont in Mid delburg en werkt als pakketbezorger in Vlissingen. Jorien Buys en Tom van Rees voor hun huis aan de Ring van Burgh-Haam- stede. Achter elk huis zit een verhaal. In Dag huis! vertellen bewoners waarom ze hun huis kochten, wat ze er hebben meegemaakt en waarom ze het verkopen. Deze week Tom van Rees (50) en Jorien Buys (62) die hun monumentale pand uit 1780 aan de Ring in Burgh-Haamstede verkopen. ,,Aan de voorkant altijd gezelligheid, aan de achterkant de stilte." GERRIT VAN LOON Tom kocht het oude graan- pakhuis in 2004. „Sindsdien hebben we onze hele ziel en zaligheid in dit pand gesto ken", vertelt Jorien die van Goeree-Overflakkee komt. Vanaf 1998 is ze helemaal in geburgerd in Zeeland. Tom kwam als 7-jarig jochie samen met zijn broer, zus en ouders naar Haamstede. Wat trof Tom aan? ,,Een erg vervallen staat. Veel asbest. Vogels vlogen vrolijk in de rondte vanwege de gaten in het dak. Granaatinslagen. Deze hebben we zichtbaar ge laten op zolder. Het pand heeft een rijke historie. Het heeft de oorlog en waters noodramp meegemaakt. Bij de watersnoodramp kwam het niet onder water te staan, om dat het op een duintop lag. De balkkoppen zijn gerestaureerd en ontdaan van vele lagen verf. Monnikenwerk met een krab bertje en föhn. Alle vloeren en wanden zijn eruit geweest en geheel vernieuwd. De origi nele vloerdelen hergebruikten we. In de woonkamer troffen we na het weghalen van de binnenmuur een schouw." Veel oude kenmerken be houden? ,,Ja, het balkenplafond en de voorgevel zijn in originele staat teruggebracht. De rijks monumentencommissie was er erg blij mee. Dit pand was ooit de fotowinkel van foto graafVan den Berge. Een be kende op Schouwen. Zijn muze was Tineke Deurloo uit Haamstede. Zij staat op prach tige nog steeds opduikende ansichtkaarten op het strand. Er was een donkere kamer voor de foto's. In de kelder troffen we een soort van kooi aan. Die we hebben we weg gehaald. Er schijnt voor de fo tograaf nog een huisarts hier (II '-";=S£ Tom en Jorien binnen, onder het balkenplafond. gevestigd te zijn. Het dak heb ben we met zink handmatig beslagen. Elektrische bedra ding was met stof omhuld. Buitenmuren zijn schoonge maakt en opnieuw gevoegd. Al het leidingwerk werd ver nieuwd. Ook de olietank is verwijderd." Wat hebben jullie beleefd in dit huis? ,,Ons bedrijf BHVK Leisure opgestart vanuit de voorkant. Een knus en warm kantoor waar wij fijne herinneringen aan hebben. Gasten checkten in, schoonmaakdames dron ken er hun kopje koffie voor ze aan de slag gingen. Eigena ren kwamen graag op bezoek. We groeiden uit ons jasje Info Ring 10 is een oud graan- pakhuis in het centrum van Burgh-Haamstede. Het woonoppervlak be slaat 235 m2 (inhoud: 1000 m3). Het rijksmonu ment uit 1780 is zeven tien jaar geleden grondig gerenoveerd. De vraag prijs bedraagt 985.000 k.k. Makelaar: Sinke Ko- mejan Zierikzee. en verhuisden ons bedrijf in 2015 naar De Roterij. In dit woonhuis zijn veel familie bijeenkomsten gevierd. De woning biedt ruimte aan ie dereen. Tijdens kerst toveren we ons pand om in een Charles Dickens-plaatje." Naast dit huis zit een snack bar. ,,Aan de voorkant van de wo ning is er altijd gezelligheid. Aan de achterkant: heerlijke stilte. Niet voor te stellen, maar tijdens nachtmarkten was er aan de achterkant hele maal niets van te merken. Heerlijk om de keuze te heb ben: rumoer of volledige stilte. Bij evenementen als de Burghse Dag en de wieler ronde hadden we prachtig uit zicht. Eerste rang." Waarom in de verkoop? ,,De woning is erg groot voor ons samen. Familie komt min der logeren. We willen kleiner wonen. Lastig, omdat er wei nig te koop is dat aan onze wensen voldoet. We willen op de kop van Schouwen blijven wonen." Jullie hebben een geheim. ,,Ja, iets wat we vonden op zol der. Maar inderdaad: dat blijft geheim." GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 ligt hier' C0T0 DIRK-JAN GJELTEMA FOTO'S KATJA VAN NOORT lE friet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57