Syrische vluchtelingen vinden nieuw thuis in Zeeland Nazir: 'Het zijn hier goede mensen en goede buren' N Safy: 'Hier voel ik dat ik in mijn land ben' in 8 'De vlucht van Syrië naar Nederland was heel zwaar' Je ontvlucht je land, gaat de asielprocedure in en krijgt uiteindelijk te horen dat je in Nederland mag blijven. Vaak moet je dan lang wachten op een wo ning, want voor duizenden statushouders is er niet meteen een huis beschikbaar. Deze drie statushou ders kregen een woning toegewezen en zijn blij dat ze in Zeeland een nieuw bestaan kunnen opbouwen. 'In Aleppo is niks meer voor mij. Ik heb ook geen heimwee' O* J ■9,.-iS!E a een jaar en drie maanden zag I Nazir Kabi (33) zijn vrouw en I kinderen terug. Hij ziet een nieuwe toekomst voor het gezin in Zeeuws-Vlaanderen. ,,Het is hier per fect." Nazir, zijn vrouw Nisreen Haj Omar (22) en hun kinderen Mohammed (6), Nour (4) en Omar (2) wonen sinds maart in Clinge. In een fijn en gezellig huis, dat ze zelf hebben ingericht. Vrij williger Jan Geursen van Vluchtelin genwerk weet nog precies wanneer hij Nazir voor het eerst ontmoette. ,,Ik haalde hem op bij de bushalte. Hij had al leen een paar plastic tassen bij zich, dat was alles wat hij bezat." De familie heeft geen makkelijke jaren achter de rug, ze moes ten een lange weg af leggen om in Neder land te komen. Nazir en Nisreen ontvluchtten in 2016 het oorlogsgeweld in Syrië. Ze trokken met hun eerste kind naar Turkije en namen na een jaar ofvier een beslissing: Nazir zou in zijn eentje naar Europa gaan, met de bedoeling om zijn gezin daarna over te laten komen. Hij ging van Turkije via Griekenland, Macedonië, Kroatië, Hon garije, Oostenrijk en Duitsland naar Nederland. Twee maanden was hij on derweg, het grootste stuk legde hij lo pend af. Tijdens zijn vlucht door regen, wind en kou werd hij teruggestuurd aan de grens bij Bosnië en Kroatië. Dan begon alles weer opnieuw. ,,Het was heel zwaar", vertaalt Safwan Jlilati voor hem. De tolk van Vluchtelingenwerk staat hen bij, omdat het gezin Nederlands leert. Nazir kwam eerst bij asielzoekers centrum Duinrell in Wassenaar terecht. Hij zat daar met andere mannen en wachtte. Na een jaar en drie maanden kreeg hij zijn verblijfsvergunning. Hij kon zijn gezin naar Nederland halen en ze kregen een huis toegewezen in Clinge. Nazir kon aangeven of zijn voorkeur uitging naar de stad of het platteland, vertelt Jan Geursen. Hij wilde graag in een rustige omgeving wonen. ,,Het zijn hier goede mensen en goede buren", zegt Nazir. Vroeger woonde hij bij de stad Idlib. Hij werkte als zelfstandig onder nemer en had een kaas- en yoghurtfa- briek. Een baan als chauffeur ziet hij ook zitten, zegt Jan. ,,Hij heeft zijn rijbewijs hier al ge haald." Nisreen denkt erover om weer te gaan studeren of te werken, als de kinderen groter zijn. Familie dichtbij hebben ze niet. De zoon van Nazirs zus woont in Maas tricht en zijn broer woont in Duitsland. De rest van de familie is nog in Syrië. Ze wonen nu redelijk veilig maar de wegen zijn dat niet: ze kunnen er feitelijk niet weg. Nazir zou graag, als het weer kan, zijn familie bezoeken. Maar de toe komst ziet hij in Nederland. ,,De toe komst van mijn kinderen is al begon nen hier." Safy al Sayeed Omar (26) kocht net zijn eerste huis in Goes en hij werd 30 de cember vader. Hij is dolgelukkig in Zeel and en geniet van zijn werk als timmerman in de bouw. Safy vluchtte in 2014 vanuit Syrië met zijn moeder en twee broers naar Neder land en is 'al bijna Zeeuw geworden'. 'Wad hè jie op jouw stute?', vraagt Safy op de bouwplaats geregeld aan zijn collega's van Bouwbedrijf Rijk. Die vertellen dan wat er op hun boterhammen zit. In een leer-/werktraject leerde Safy eerst veel van houtskeletbouw. Te genwoordig werkt hij vaak mee op de bouw plaatsen waar Rijk werkt. ,,Ik kan meer leren en spreek nu meer collega's, dat vind ik erg leuk." Hij woont met zijn vriendin Hanin Al Obaied samen in Wemeldinge. Hij ontmoette haar in het AZC in Budel. ,,De kamer van haar familie en die van ons lag tegenover elkaar." Ze praatten veel en Safy werd verliefd op Hanin. Toen hij met zijn broers en moeder naar een ander AZC moest in Venlo, barstte Hanin in tranen uit. Ook zij was verliefd. Maanden hadden ze geen geld om elkaar te zien, reizen was te duur, het weekgeld van de asielzoekers was net voldoende voor eten. Maar de liefde hield stand. Safy mocht zelfs bij Ha- nin en haar ouders op zolder komen wonen in Goes, hij vertimmerde eerst zelf de zolder. Toen een jobcoach hoorde hoe handig Safy is, tipte die hem een opleiding tot timmerman te doen. Dat vak voert Safy nu met veel plezier uit. Het klinkt als een leven met alleen voor spoed. Maar Safy herinnert zich ook hoe hij met een boot vluchtte uit Libië en hoe een mensensmokkelaar toen een pistool tegen zijn hoofd zette. Hij wilde in dezelfde boot mee als zijn moeder en twee broers, de smokkelaar vond dat gedoe en bedreigde hem, dwong hem in een andere boot te blijven. Tijdens de vlucht gebeurden er meer dingen waar Safy niet graag over vertelt. Safy was zijn familie 25 dagen kwijt. Ze had den afgesproken te proberen naar Nederland te gaan, maar of hun vlucht ook was gelukt, hij had geen idee. Via het COA kwam hij ze weer op het spoor. Ze werden herenigd in het AZC in Budel. Er volgde een hele tocht langs AZC's en anderhalf jaar zaten ze in onzekerheid of ze een verblijfsstatus zouden krijgen. Ondertus sen zagen en lazen ze hoe Syrië werd verwoest. Terugkeren was geen optie. ,,De onzekerheid was ontzettend naar. De verveling was enorm. Je mag niet studeren, kan niet werken, elke dag is hetzelfde, het is alleen maar wachten." In 2015 kregen Safy en zijn moeder en twee broers een verblijfsstatus in Nederland. Zes jaar later is hij dolgelukkig. ,,In Aleppo, waar ik vandaan kom, is niks meer voor mij. Ik heb ook geen heimwee. In Syrië is alles kapot, de gebouwen, de wegen, de economie. Niets voor niets zijn miljoenen Syriërs over de hele wereld gevlucht." ,,Hier voel ik dat ik in mijn land ben, hier voel ik me thuis. De toekomst van mijn vrouw en mij ligt hier, we hebben de Nederlandse natio naliteit." Zijn vriendin Hanin Al Obaied is bijna klaar met haar hbo-studie Engels. Bin nenkort hopen ze in Goes te wonen in een ei gen huis, met hun zoontje Elias. ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO 'Toekomst van onze kinderen Nisreen Haj Omar en Nazir Kabi met hun kinderen Mohammed, Nour en Omar (vlnr) voor hun huis in Clinge. foto anne hana SOPHIE STOCKMAN ARIE WESTENENG Safy al Sayeed Omar met zijn zoon Elias van een week oud. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 56