Chris McEvoy, een Engelsman in Vlissingen 6 Twintig jaar geleden kwam hij naar Nederland in een donkerpaarse Audi 80, volgestouwd met Britse bouwvakkers. De arbeidsmigranten waar Chris McEvoy destijds deel van uitmaakte, die huisvest hij nu zelf, in Vlissingen. 'Van die fouten leerde ik. En zo heb ik mezelf gevormd, zo heeft de wereld me gevormd' Dure kadewoningen, een splinter nieuwe jachthaven en binnenkort zelfs een honderd meter hoge to ren met penthouses en een sky- bar. Wie twintig jaar geleden door Vlissingen wandelde, had nooit voor mo gelijk gehouden dat de stad er vandaag de dag zo sjiek bij zou liggen. De voormalige scheeps werf was een financiële schandvlek, veel pan den in het centrum waren dichtgetimmerd. De stad was verpauperd. Geen mens die het in zijn hoofd haalde er ook maar een cent in te steken. Vlissingen kwam in een negatieve spi raal. Tot plotseling het ene na het andere pand er piekfijn bij stond. Er verrezen hotels en de lange tijd zo lege Sint Jacobsstraat werd een pittoresk winkelstraatje waar ze in Middel burg alleen maar jaloers op konden zijn. Wie deed dat toch? De naam ME Vastgoed doemde op. De M van Chris McEvoy, de E van Bart Eckhardt. Cowboys werden ze genoemd, met hun opgestroopte mouwen. Zij waren het die deden waar anderen hun neus voor op haalden. ,,Iedereen verklaarde ons voor gek. Alles wat geen mens wilde, dat kochten wij. Voor lage bedragen, maar wel hoge rentes. Maar wij zagen wat anderen niet zagen: Vlis singen heeft alles, alles behalve positiviteit. Wij vonden dat de stad het verdiende om te worden opgeknapt. Hadden we dat niet ge daan, dan waren die grote investeerders voor het Scheldekwartier er waarschijnlijk ook niet gekomen." Chris McEvoy (44) is geboren in Manches ter, maar groeide op in Wales. In het stadje Tenby, een vissersplaatsje omzoomd door wa ter. Een beetje zoals Vlissingen, maar dan veel kleiner. En veel armer. De streek Pembro keshire, waar Tenby deel van uitmaakt, is het minst welvarende deel van Groot-Brittannië. ,,Wie daar niet werkt, heeft geen geld. Mijn va der had een eigen stukadoorsbedrijf, dus wij hadden het thuis goed. Maar ik had als kind veel vrienden in arme wijken, ik wist dus goed hoe hard het leven er kon zijn." ,,Nou, nee. Als kind stond ik altijd op de gang. Ik zag het nut niet in van school en ik wilde al les op mijn eigen manier doen, dus ik luisterde niet. Ik verveelde me en deed alles wat niet mocht. Toen ik 15 was, heeft de school mij ge vraagd de school te verlaten. Dat heb ik ge daan." Wat vonden je ouders daar van? ,,Ik heb lieve ouders, maar zij waren anders dan ik. Tevreden met wat ze hadden. Ze begre pen me niet. Maar ze waren het op een gege ven moment ook wel zat dat ik steeds door de politie werd thuisgebracht. Dus zij vonden het tijd dat ik het nest zou verlaten. Doe het dan zelf maar, met je grote bek." ,,Ik vond het prima. Ik werkte al, als timmer man bij een hoveniersbedrijf. Samen met een vriend betrok ik een studiootje. Ik was 15, een kind nog maar, dus ik moest alles leren. Zelf zorgen voor eten, zelf zorgen voor kleren, zelf zorgen voor geld - en zorgen dat anderen daar van afbleven. Dan ben je snel volwassen. Maar ik was een harde werker, ik zorgde altijd dat ik er goed uitzag en toen ik 17 was, reed ik in een mooie auto." ,,Dat niet, nee. Het heeft me veel geleerd, ik kreeg een basis die veel mensen nooit zullen hebben, maar ik maakte ook fouten. Natuur lijk maakte ik fouten. Je denkt volwassen te zijn, maar dat ben je niet. Maar van die fouten leerde ik. En zo heb ik mezelf gevormd, zo heeft de wereld me gevormd." In Tenby was niet veel werk en wat er was, betaalde slecht. McEvoy zag de ene leeftijdsge noot na de andere vertrekken. Toen hij 20 was, vertrok hij zelf ook. ,,Ik heb altijd geweten dat ik nooit in Tenby zou blijven. Alles was te klein voor mij. Ik ging naar Londen. Van een stadje met vijfduizend inwoners naar een metropool waar vijftien miljoen mensen woonden. Die stap was veel te groot voor mij. Dus toen ik hoorde dat er een plek was vrijgekomen in een auto naar Nederland, stapte ik gelijk in. We gingen naar Apeldoorn, om een asielzoekerscentrum af te bouwen. Dat deed ik kennelijk zo goed dat ik aan het eind van het project werd gevraagd voor nog een project. En nog een, en nog een. Ik ging van Amersfoort naar Lelystad naar Eindhoven, van het ene hostel naar het andere. Tas inpakken en weer door, ja ren achtereen." ,,Ik werd gevraagd voor een project in Oost-Souburg en we zouden verblijven bij Pension Marijke, in de Coosje Busken- straat. De eerste keer dat ik in Vlissingen kwam, kan ik me nog goed herinneren. Ik kwam aan op de boulevard en ik kon de weg niet vinden. Ik stapte uit bij een tele fooncel om het pension te bellen en ik moest het portier stevig vasthouden, zo hard waaide het. Ik keek naar de woeste zee en echt, voor het eerst in al die jaren, van al die steden waar ik geweest was, kreeg ik in Vlissingen eindelijk een gevoel van thuis. Alsof ik het al jaren kende. Ik pakte mijn tas uit en liep naar de Nieuwendijk, op zoek naar een café om wat te eten, en belandde bij Popeye, waar ze me gratis soep gaven. Fijn dat je er bent, zeiden ze. Ik wist niet wat me overkwam." ,,Je werd duidelijk minder goed behandeld dan je Nederlandse collega's. Je kreeg de slechtste klussen, de gevaarlijkste klussen, altijd. Dat is in alle landen zo. Alleen zijn Nederlanders ook nog eens erg gefocust op kosten: als Litouwers voor een paar cent minder blijken te werken, dan willen ze al leen nog maar Litouwers. En dan moet je bedenken dat de meeste arbeidsmigranten ook nog eens niet voor niets weggaan uit hun eigen land. Als je dan ook nog eens wordt weggestuurd, dat doet iets met je. Zelf had ik het geluk dat ik binnen ander half jaar vloeiend Nederlands sprak. Ik werkte keihard en dat werd gezien, dus dat betaalde zich ook uit." ,,Waar ik vandaan kom, krijg je een klap voor je bek als je iemand aankijkt. Maar in Vlissingen voelde ik me veilig. Ik voelde me welkom. Daar ging ik me ook naar gedra gen. Ik werd rustiger, ik kreeg door hoe het leven was. Ik kreeg een vriendin, we kregen kinderen en kochten samen een huis. Ik kreeg klussen steeds verder weg, maar elke ty ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO 'Het straatschoffie dat ik ooit was, heb ik nog vaak nodig' WENDY WAGENMAKERS En arm is daar zeker écht arm? Dus je deed goed je best op school? Maar je was pas 15, en je stond op straat. Was je dan eindelijk braaf? Tot je in Zeeland kwam. Was je als arbeidsmigrant gewend dat mensen onaardig tegen je waren? Knapte je daarvan op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54