vinden veel bewoners 8 Kt ifess 5 ?&ïï*§St m&xw-? 'Mij zijn alle enge ziektes toegewenst. Dit debat is zo verhard, dat alles getolereerd lijkt' iïufi!! langs... Gaat die dan door de brie venbus gluren of een huis ver huurd wordt?" Ook in de registra tieplicht heeft hij geen vertrou wen. ,,Al word je geregistreerd, wat dan? 'Dan kan eventueel be keken worden of er al dan niet maatregelen...' Dan wordt er dus niets geregeld." We kuieren verder door het dorp en stuiten in de Cadzandse- weg op twee mannen. De een vindt dat er regels moeten komen, de ander niet. ,,Als je een huis koopt, mag je er toch zelf mee doen wat je wilt?" Zuurbier, even later: ,,Het klassieke liberale ge dachtegoed. Natuurlijk mag je dat vinden, maar hier is schaarste op de woningmarkt. En volgens de grondwet heb je recht op huisves ting." Net als de mannen in de Cad- zandseweg, is de gemeenteraad verdeeld. Het gaat er de laatste tijd hard aan toe. Raadslid Sebastiaan Keijmel van Onafhankelijk West kan erover meepraten. De inwo ner van Breskens komt in het oog van de storm terecht. Omdat hij in de verhuursector werkt, trek ken sommigen zijn integriteit in twijfel. In de gemeenteraadsver gadering van eind december ver klaart hij dat het bedrijf waar hij voor werkt, een portfolio van 150 huizen heeft en dat er daarvan zes verhuurd worden in de kern Bres- kens. De rest ligt op vakantiepar ken. Het verwijt dat zijn moreel kompas hapert, bestrijdt hij fel, maar dat mag niet baten. ,,Mij zijn alle enge ziektes toegewenst. Ook mijn familie is slachtoffer. Dat raakt me echt, zo ga je niet met el kaar om. Dit debat is zo verhard, dat alles getolereerd lijkt. Er wordt niet meer naar de inhoud geke ken." Wat is die inhoud volgens Keijmel dan? ,,De gemeente heeft toeristische verhuur altijd getole reerd en dat is de kern van het probleem." Hij pakt er een brief van de gemeente uit 2014 bij, ge richt aan kopers van een huis in Breskens. De eigenaren willen de woning verhuren en vragen Sluis wat ze daarvoor moeten doen. Van de gemeente hoeven zij geen actie te ondernemen, staat in de brief, maar ze moeten wel contact opnemen met uitvoeringsinstan tie Sabewa om alles rond belastin gen te regelen. Keijmel: ,,De ge meente keurt het dus gewoon goed. Veel mensen hebben ooit zo'n brief gehad. Als je toeristi sche verhuur altijd getolereerd hebt, kun je het niet opeens ver bieden. Dan kun je planschade verwachten." Het is voor Keijmel ook onbe grijpelijk dat de gemeente niet weet hoeveel huizen verhuurd worden. ,,Dat is het grootste pro bleem, hoe kun je beleid maken als je niet eens weet waar het over gaat?" De nieuwe registratieplicht biedt uitkomst, denkt het raads lid. „Eindelijk krijgen we cijfers. Na een jaar gaan we evalueren en kun je per dorpskern regels op stellen en maatwerk bieden. Ik kan me voorstellen dat je in Cad- zand-Bad wel toeristische ver huur wilt, maar in Oostburg juist niet." Sluis heeft nu dus niet in kaart hoeveel huizen verhuurd worden. Schattingen lopen uiteen van driehonderd tot duizend wonin gen. Dat zijn wel cijfers uit 2018. In Sint Anna ter Muiden zijn be woners gaan turven. Een kwart van de huizen gaat in de verhuur. Professor Peter Boelhouwer, ver bonden aan de TU Delft, schrikt daarvan. ,,Dat lijkt me heel slecht voor de voorzieningen en de leef baarheid. Dan zou een gemeente raad moeten zeggen: 'Dat gaan we aanpakken'", reageert de woning- marktdeskundige desgevraagd. ,,Een kwart van de huizen is héél veel." Uniek in Nederland Steeds meer toeristische gemeen ten kampen met de nadelen van populaire platforms als AirBNB en Booking.com, signaleert Boel houwer. Daarom staan ze toeristi sche verhuur maximaal dertig of zestig dagen toe. In Sluis lag eer der dus 120 dagen op tafel. Uniek in Nederland, volgens de woning- marktdeskundige. ,,Dat heb ik echt nog nooit gezien. Dan wordt een woning een op de drie dagen verhuurd. Je kunt dan niet over permanente bewoning spreken." Hoe nu verder? Peter Zuurbier en Sebastiaan Keijmel zijn het er over eens dat op de rem moet worden getrapt. ,,De piek in toe ristische verhuur is bereikt", vindt Keijmel. Zuurbier beaamt het. „Toerisme is de kurk waar de gemeente op drijft, dat is zonne klaar. Maar het moet gereguleerd worden. Dorpen zijn er om in te wonen." GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 's*Slnw, Steeds meer huizen staan te huur voor toeristen. -/ - Sebastiaan Keijmel, raadslid Als er, zoals nu in de winter, wei nig toeristen zijn, is het stil in de Dorpsstraat in Nieuwvliet. FOTO'S KELLY THANS zie pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53