Toeristische verhuur komt de leefbaarheid niet ten goede, vAKah fE.RIEHh 4 S&S 'Kom op, ga dan naar Middelburg en stamp op de tafel. Doe wat!' ruevwvfet A Er moeten huizen gebouwd wor den voor starters en senioren, want nu stokt de doorstroming. Kijk naar IJzendijke, daar zijn 120 huizen gebouwd in woonwijk De Groote Jonkvrouw. Het stadje blijft leefbaar. Maar hier en in veel andere kustdorpen gebeurt er niets. 'Van de provincie mogen we geen huizen bouwen', zegt de ge meente dan. Kom op, ga dan naar Middelburg en stamp op de tafel. Doe wat! In 2021 doet het Sluise college een nieuwe poging toeristische verhuur in de dorpskernen te re guleren. Vlak voor de zomer stelt het een maximale verhuur van zestig dagen per jaar West-Zeeuws-Vlaanderen is het een gespreksonderwerp. Al jaren. Officieel is het verhuren van je huis aan toeristen verboden. Dat is geregeld via het bestemmingsplan. De gemeente Sluis knijpt echter een oogje toe. Dat begint zich vanaf 2019 te wreken. Dorpsraden in kustdorpen als Groede, Nieuw vliet, Zuidzande en Cadzand trek ken aan de bel, omdat zij zich steeds meer bewoner van een va kantiepark voelen. Meer en meer huizen worden opgekocht en ver huurd aan toeristen. Bewoners vragen zich af wie vandaag de buurman is en of hij een paar da gen later nog dezelfde naam heeft. Het is niet het enige kritiekpunt. Toeristen houden er - logischer wijs - een andere leefwijze op na dan bewoners die géén vakantie hebben. Er wordt geklaagd over geluidsoverlast, straten die uitpui len van de geparkeerde auto's en stank van verkoolde worsten op gloeiende barbecues. Nee, die toe ristische verhuur komt de leef baarheid niet ten goede, vinden veel bewoners. De huizen die te koop staan, zien ze veel liever naar mensen uit het dorp gaan. Zo heeft ook de sportclub toekomst en zijn er genoeg vrijwilligers voor Koningsdag. Er worden zoveel huizen opgekocht, dat de prijzen door het dak gaan. Niemand staat nog te kijken van vier ton voor een simpel rijtjeshuis in Groede. Voor beleggers is dat geen probleem, voor de eigen bewoners wel. Ook op het stadhuis sijpelen de proble men door. Paal en perk stellen Eind 2019 wil de gemeente paal en perk stellen en toestaan dat een woning maximaal negentig dagen per jaar mag worden verhuurd. Ook moeten vakantiegangers toe ristenbelasting gaan betalen en mogen ze met niet meer dan acht man in een huis verblijven. De ge meenteraad vindt het een voorstel dat van plakband aan elkaar hangt en haalt het van de agenda. Sindsdien is de situatie in Nieuwvliet er niet op verbeterd. Permanente bewoners komen er nog nauwelijks bij. ,,Dat heeft niet alleen met toeristische verhuur te maken", nuanceert Peter Zuurbier. voor. Voor veel dorpsra den gaat het niet ver genoeg - verhuur verbieden is het ideaal beeld - maar goed, het is tenmin ste iéts. Even lijken de rijen zich te sluiten, totdat een minimale meerderheid van de gemeente raad een bom doet ontploffen. Tien van de negentien raadsleden willen geen zestig, maar 120 dagen toeristische verhuur toestaan. Die krappe, overwegend liberale meerderheid vindt dat een huisei genaar zelf mag weten wat hij met zijn woning doet. Bovendien kan West-Zeeuws-Vlaanderen sim pelweg niet zonder toeristen, het is de levensader van de lokale eco nomie. Desondanks staan veel be woners te steigeren. Ze vinden dat hun dorpen in de uitverkoop wor den gedaan. In de zomer van 2021 besluit Sluis evenwel nog niets. Dat ge beurt pas in december. In vijf maanden tijd ontpopt toeristische verhuur zich in de samenleving tot een splijtzwam ter grootte van de Indische Oceaan. Voor- en te genstanders staan lijnrecht tegen over elkaar, ruimte voor nuance is er nauwelijks. Ambtenaren maken overuren met het behandelen van inspraakreacties van instanties, belangenclubs en individuele be woners. Er komen er meer dan 450 binnen. Tachtig procent van de brievenschrijvers is nog wel te porren voor maximaal zestig da gen, maar wil het liefst helemaal geen toeristische verhuur in de dorpen. Verhit debat In december slaat het college plots een compleet andere weg in. Het laat een maximum aantal dagen varen en denkt dat een extra hand haver en een registratieplicht voor verhuurders volstaat vanaf 31 maart. Dorpsraden zijn verbijs terd. Alles hebben ze uit de kast gehaald - tot een drukbezochte protestactie op de Groote Markt in Sluis aan toe - en dan komt er dit uit de bus? Toch gaat de gemeente raad na een verhit debat akkoord. Opvallend is dat wethouder Peter Ploegaert tegen het voorstel van zijn eigen college stemt. Hij vindt dat het voorstel geen enkele duide lijkheid biedt. Peter Zuurbier memoreert eraan tijdens de wandeling door Nieuw- vliet. Hij vindt het een besluit van niets. ,,Dan komt er straks een boa ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 - Peter Zuurbier, dorpsraad Nieuwvliet Een opknapper kost in Nieuwvliet 290.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52