Toeristische verhuur is splijtzwam in West-Zeeuws-Vlaanderen 3 Toerisme is de kurk waar West-Zeeuws-Vlaanderen op drijft, maar bewoners zien steeds vaker de keerzijde van de medaille. Toeristen verplaatsen zich van de vakantie parken naar de dorpen. En dat zorgt voor overlast en onbetaalbare huizen. „Volgens de grondwet heb je recht op huisvesting." 'Als een huis verhuurd wordt aan toeristen, staat het meestal leeg' ZONE Hier, in de Dorpsstraat, wordt heel veel ver huurd, zegt Peter Zuurbier (71), voorzit ter van de dorpsraad van Nieuwvliet. ,,De mensen ko men en gaan. Je denkt soms: 'Waar zijn mijn buren gebleven?' In de winter komen de toeristen niet en vaste bewoners zijn er ook niet veel meer. Dan lijkt Nieuwvliet een spookdorp. Het is een triest beeld." We maken een rondje door Nieuwvliet. Veel gordijnen zijn gesloten, luiken zijn dicht. Het kustdorp lijkt uitgestorven. Plots stopt Zuurbier bij een huis in de Cadzandseweg. ,,Dit is onlangs verkocht voor 555.000 euro. Er zit best een stukje tuin aan, maar dat zijn toch ongelooflijke bedragen." Als volleerd makelaar lepelt Zuurbier de verkoopbedragen van verschillende huizen op. 290.000 euro voor een opknapper. Vieren halve ton voor een andere woning. ,,En dit huis uit de jaren 30 kost 370.000 euro. Wordt ook ver huurd. Ik ken iemand die het wilde kopen, maar hij woont nu voor veel minder geld in een gloednieuw huis in Othene in Ter- neuzen." De huizen in Nieuwvliet zijn populair. Klinkt goed, maar Zuur bier schetst de keerzijde. ,,We we ten niet wat er met die huizen ge beurt. Komt er iemand permanent wonen, of wordt het verhuurd aan toeristen? Dan is het huis af en toe bewoond, maar staat het meestal leeg." De populariteit van vakan tiewoningen maakt de laatste ja ren een vlucht. ,,Volgens het ka daster heeft Nieuwvliet 227 wo ningen. Daarvan is slechts 56 pro cent permanent bewoond. De rest is een tweede woning of is voor toeristische verhuur." Toeristische verhuur. De term is gevallen. Bij de bakker, koffieauto- maat of in het café: overal in GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Peter Zuurbier ziet de toekomst van Nieuwvliet somber in: „Slechts 56 procent van de huizen is permanent bewoond." foto kelly thans 'In de winter lijkt Nieuwvliet een spookdorp' BOB MAES - Peter Zuurbier, dorpsraad Nieuwvliet VERVOLG OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51