Jan Vantoortelboom Zonderlinge feiten T In het nieuws Uit het nieuws Compliment voor wie eruit sprong Stormloop op Wandelmarathon DEZE WEEK IN Z Ook dit nieuwjaar zijn er geen recepties Zelfs nog gezellig bij veel regen en wind' De jacht was open en gezien ik ook van Mars kom, gaf dat enige sjeu 6 CHRIS MCEVOY IS GEK OP VLISSINGEN 8 SYRIËRS VINDEN NIEUW THUIS IN ZEELAND 9 DAG HUIS: EERSTE RANG OP DE RING et leven was de afgelopen weken niet bijzonder geanimeerd. Toch zijn er een aantal zaken voor gevallen die raadselachtig en zelfs zonderling waren en aldus een beetje kleur gaven aan mijn gevoel van verwondering en sluimerende ver beelding. De eerste was het feit dat al mijn bijen dood in hun kast lagen, sommige zelfs nog terwijl ze van de suiker aan het eten waren. Alsof ze overvallen werden en niet eens van de verbazing konden bekomen om te ontsnappen. Hier en daar stak zelfs nog een bijenkop in een honingraat. Aangezien ik pas ben begonnen met imkeren en slechts één volkje had, besloot ik een lokale imker te bezoe ken. Hij had precies hetzelfde voorgehad, meer dan twintig bijenvolkeren waren gestorven, ook bij hem in het harnas, leek het wel. Dat had hij nog niet eerder in zijn leven mee gemaakt. Het jammere van de zaak: hij had er geen slui tende verklaring voor. Slechte zomer, zei hij. Misschien te weinig stuifmeel. Nattig en dus ideale omstandigheden voor die verrekte varroamijt. Daardoor verzwakken de bijen. Niets kon met zekerheid worden besloten. Er was dus alleen maar verwondering, maar verwondering is het begin van wijsheid, zei Plato al. Verwondering overviel me ook toen ik op oudjaar een lap rosbief uit de vriezer die in mijn tuinhuis stond ging halen en ik bemerkte dat de lampjes het niet deden. Bij nadere in spectie zag ik alarmerend grote keutels en het elektrici- teitssnoer dat was doorge knaagd. Doorgaans ben ik wel wat veldmuisjes gewend, maar het beest dat dit voor mekaar kreeg moest wel een doorgeschoten mutant zijn of erger: ratten. Ze waren zelfs aan de plinten en de plastieken zwemspeeltjes van mijn kinderen begonnen en de gedachten aan mijn wereldliteratuur die boven in dozen stak en waar ze lus tig gaten door konden kna gen om hun jongen in groot te brengen, maakten me on verlet oorlogszuchtig. De jacht was open en gezien ik ook van Mars kom, gaf dat enige sjeu aan de dagen. De strijd is ondertussen be slecht. Twee kanjers van bruine ratten waar zelfs de testikels van mijn husky van gingen indalen. Maar de grappigste van de zonderlinge gebeurte nissen betrof de scooter van mijn zoon. In afwachting van het behalen van zijn au torijbewijs, wilde hij toch nog op zeker spelen mocht hij zakken, en kocht dus die opgevoerde, maar slecht afge stelde scooter. Het duurde twee weken en er was zelfs een 'specialist' voor nodig om het ding in snelheid te begrenzen. Een bevredigend proefritje en daarna werd de scooter in hetzelfde tuinhuis waar de ratten woonden weggezet. We kenlang kwam er niemand aan. Tot op de zonnige ochtend dat mijn zoon hem naar buiten duwde en de motor deed aanslaan. Hij zette zijn helm op, trok zijn handschoenen aan wilde plankgas geven. Maar toen hij aan de gashendel draaide, en dat deed ie altijd zeer levenslustig, dan gebeurde het. Geloof het of niet, maar de scooter reed achteruit. Mijn zoon hing nog net niet over het stuur. Verwondering, het begin van alle wijsheid. Mijn zoon is nu de trotse eigenaar van de enige achteruitrijdende scooter ter wereld. Een goede investering. En verder komen de vossen steeds dichterbij, verto nen zich zelfs gewoon, maar blijven al zeventien jaar van mijn chickies af. En dat is maar goed ook, want wie aan mijn kippen komt, mag rekenen op een heuse oorlog, waarin ik wellicht mezelf in verbeeldingskracht en inventiviteit op een zonderlinge manier zou verwonderen. Een nieuwjaarsreceptie van de provincie Zeeland met ongeveer zeshonderd mensen: twee jaar ge leden kon het nog. Het borrelde en bruiste toen tijdens de traditionele bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Dit jaar is er geen nieuwjaarsbij eenkomst waar de commissaris van de koning spreekt. Geen open bare receptie waar allerlei Zeeu wen en Zeeuwse bestuurders el kaar kunnen ontmoeten. Een on line nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie afgelopen jaar bleek niet de oplossing. Ook in gemeentehuizen door heel Zeeland blijft het stil, er zijn nergens nieuwjaarsbijeenkom sten. Vanwege de coronamaatrege- len zijn grote bijeenkomsten nu niet gepast. Provincie en gemeen ten trekken één lijn. Afgelopen week hield commis saris van de koning Han Polman wel een nieuwjaarsspeech bij de Oosterscheldekering, die online nog te zien is. In die speech be dankte hij alle Zeeuwen voor hun inzet voor de provincie. Van man- telzorgers tot politici en van caissi ères tot fruittelers. Han Polman en gedeputeerden trekken dit jaar voor het eerst Zee land in voor het uitdelen van de 'Zeeuwse complimenten'. Ze zet ten de hele komende week Zeeu wen en Zeeuwse organisaties in het zonnetje. Hun prestaties sprongen er helemaal uit in 2021. Kustmarathonvoorzitter Chris Si mons ziet de aanmeldingen voor het Zeeuwse ren-, wandel- en mountainbikefeest binnenstro men. ,,Het is opvallend, vooral onze wandelonderdelen zijn erg populair." De Wandelmarathon was afgelopen week binnen twee dagen al helemaal volgeboekt. In schrijven voor de kustwandeltocht op zondag 2 oktober kan dus niet meer. Voor de Light Wandeltocht van Domburg naar Zoutelande op vrij dagavond 1 oktober zijn nog maar een paar plaatsen over. ,,Als tegen hanger van de Light Run hadden we de wandeltocht in het donker voor het eerst in 2021. Ook dat trekt wel heel erg veel mensen." Het doet Simons goed dat deelne mers zeer enthousiast blijven, on danks een paar jaar Kustmara- thons met heel slecht weer. ,,Zelfs bij veel regen en wind blijft de ge zelligheid overeind." Serieuze hardlopers kunnen zich nog inschrijven voor de Kust- marathon, er is nog plek zat. De aanmeldingen voor die lange tocht over stranden en duinen zitten op een derde van het maximum. Ook voor de mountainbiketocht zijn nog voldoende plekken beschik baar. De organisatie verheugt zich op het evenement in oktober. Het zou de 20ste editie van de Kustma- rathon zijn geweest als 2020 was doorgegaan. Die werd afgelast van wege corona. Roze water KIEK! P10 12 Saskia Noort Grens ligt bij dreigen met geweld 16 Nieuw kabinet Snelcursus minister-zijn 17 Onder politici Flankpartijen, zet je maar schrap 18 Wetenschap 'Meet met mate' 19 Eureka! Stress zorgt voor blessures ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50