'Eind januari gaat het pieken met omikron' ^Grahams 4 Vijfvragen Als de coronacijfers uit Enge land, Denemarken en Frankrijk gunstig zijn, zouden maatrege len een tikje kunnen worden ver soepeld, voorspelde een OMT- lid eerder deze week. Volgens OMT-lid Marion Koopmans moe ten we oppassen dat we niet al leen naar het gunstigste land kij ken. ,,Het probleem is de hoge besmet telijkheid. In Nederland gaat het aantal besmettingen nu steil om hoog. Dat betekent dat de R-waar- de voor omikron een stuk hoger is! De deltavariant zou met de hui dige maatregelen echt aan het uit doven zijn, maar omikron heeft dat spel veranderd. Dat is duide lijk. Hoe ernstig de toename wordt, hangt af van de verhouding tussen infectie en opname. We weten dat die bij omikron iets gunstiger is, maar ook bij omikron kunnen mensen ernstig ziek wor den. We moeten serieus rekening houden met een flinke golf opna mes. Het loopt eigenlijk - met alle slagen om de arm - zoals je zou verwachten op basis van de mo dellen. We zien nu een heel steile toename, maar dit is echt nog maar het begin. Eind januari of begin februari gaat dat pieken.'' ,,De schoolopening zal het in elk geval niet verminderen.'' „Precies! Dat is het lastige! De aan tallen besmettingen gaan in alle landen flink omhoog, maar het aantal ziekenhuisopnames en op names op de intensive care ver schilt nogal. Van land tot land zijn er heel verschillende achtergron- den. Het maakt uit in welke leef tijdsgroep het virus circuleert, het maakt uit of die groep al eerder be smet is geweest, het maakt uit wat de criteria zijn voor opname, het maakt uit welke vaccins mensen hebben gehad, of ze geboosterd zijn en zo ja wanneer. Bij al die landen zit dat allemaal net even anders. Dat maakt het voor ons ook heel lastig om te zeggen: in Nederland gaan we dus dit zien.'' ,,Het beeld is consistent dat de kans op opname met omikron kleiner is. Dat blijft overeind. Het is dus niet zo dat vaccins niet meer werken, die doen wel degelijk wat. Maar hoeveel minder mensen pre cies in het ziekenhuis zullen be landen in de Nederlandse situatie is onzeker. We verwachten ook dat C Viroloog Marion Koopmans: alleen kijken naar gunstige cijfers is niet goed er van de opgenomen mensen minder op de ic komen. Maar bij het begin van de stijgende aan tallen besmettingen in Engeland, Frankrijk en Denemarken zag je een piek bij de twintigers. Dat kan betekenen dat, als de besmettings- golf ouderen bereikt, er alsnog meer mensen op de ic komen. We kijken ook naar de ontwikkelin gen in de VS, waar de cijfers heel steil omhoog gaan, zowel wat be treft opnames als ic.'' ,,Dat is lastig te zeggen. Waar je voor moet oppassen is dat je alleen kijkt naar Denemarken, het land waar de uitkomsten het gunstigst zijn. Wat Engeland doet met die soepele regels is best een gok. Uit Engeland hoor ik geluiden dat de grenzen van hun testcapaciteit in beeld zijn. Als je afvlakking ziet, komt die dan daardoor? Het is een ingewikkelde puzzel.'' Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' HollandöBarrett CORONAREGELS Het is een trend die de coronacrisis wel eens zou kunnen gaan overleven: de intieme uitvaart. ,,Als er veel mensen op een crematie zijn, kun je je als nabestaande toch wat bekeken voelen. Die druk of ballast was er nu niet.'' Het fijnst vond Jos Peeters het voor zijn vader Pierre van 92. Een 'dienstbare man' die volgens Jos meestal vooral bezig is met ande ren. Of die het wel naar hun zin hebben, of hij nog iets kan bete kenen. Voor hem was het dus even wennen, de gedachte dat de uitvaart van zijn vrouw Truus eind december alleen met zijn twee kinderen, hun partners en zijn vijf kleinkinderen was. ,,Maar toen de dienst erop zat, zei hij: 'Misschien is het gezien de gele genheid niet helemaal op zijn plaats, maar ik zou toch graag even een applausje willen voor hoe mooi dit was.''' Als de familie had gekozen voor een grote uitvaart, zou Pierre zich hebben moeten richten op alle gasten, denkt Jos. ,,Nu was hij naar mijn idee veel meer op zijn gemak en kon hij echt bezig zijn met het afscheid nemen van mijn moeder. Dat was heel mooi om te zien.'' Maureen, de vrouw van Jos, is uitvaartverzorger van beroep. Door corona organiseert zij al sinds het voorjaar van 2020 uit vaarten met beperkte bezoekers aantallen. ,,Noodgedwongen na tuurlijk, en vooral in de tijd dat er maar dertig mensen aanwezig mochten zijn bij een uitvaart, was dat soms heel verdrietig. Dat er te veel kinderen en kleinkinde ren waren, en dat het daardoor niet paste. Maar toch, bij veel uit vaarten vinden nabestaanden die kleinschaligheid achteraf heel fijn. Mensen zijn gewend aan grotere uitvaarten, dus in eerste instantie is er weerstand. Maar na de uitvaart kijken ze er vaak toch anders tegenaan.'' Geen druk De familie maakte er in de 'huis kamer' van het crematorium in Venray een afscheid van dat best veel gelijkenissen had met een uitvaart met meer mensen. Een welkomstwoord, een levensloop, een liedje, bloemen op de kist. Jos: ,,Ik deed zelf het welkomst woord. Dat had ik voor een groter publiek ook wel klaargespeeld. Maar in zo'n intieme kring durf je toch meer te zeggen, sneller je emoties te tonen. Als er veel mensen op een crematie zijn, kun je je als nabestaande wat bekeken voelen. Niet uit kwade bedoelin gen, hoor. Maar toch, die druk of ballast was er nu niet.'' Vader was veel meer op zijn gemak en kon echt bezig zijn met het afscheid nemen van mijn moeder Bij Dela, de grootste uitvaartver zorger en -verzekeraar van het land, herkennen ze het verhaal van de Limburgse familie Peeters. ,,Voor sommige families zijn de coronabeperkingen echt lastig, die vinden het moeilijk dat niet iedereen kan komen'', merkt Kee Ceelen, locatiemanager van het crematorium en uitvaartcentrum van Dela in Uden. ,,Maar over de uitvaarten zelf hoor je vooral heel mooie verhalen. Alleen mensen die echt dichtbij een overledene staan, worden uitgenodigd. Dat maakt een afscheidsdienst echt anders. Mensen durven inder daad veel persoonlijker te praten. En sommigen gaan voor heel in tiem, alleen het gezin. Heel infor meel, met het lichaam van de overledene erbij.'' Ceelen denkt dat de intiemere uitvaart een blijvertje is, ook na corona. ,,Voorheen ging je naar een uitvaart als je iemand een beetje kende, uit beleefdheid. Door corona kun je in zo'n geval nu vaak naar de livestream kijken en een lief kaartje sturen. An dersom zullen rouwende nabe staanden zich in de voorberei ding op een uitvaart veel eerder afvragen: wat is voor ons belang rijk, wie moeten er echt bij zijn?'' Dat laatste is nog best een din getje, merkte Jos Peeters toen hij met zijn vader en zus besloot om voor een kleinschalige uitvaart te gaan. ,,Je hebt dan toch mensen van wie je denkt: die hadden het wel fijn gevonden om erbij te i ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO Marcia Nieuwenhuis Bilthoven IHoe staat het met de besmettingen? 2 Het wordt alleen maar meer als de scholen starten. 3 Het OMT kijkt naar Denemar ken, Frankrijk, Engeland en de VS, omdat die voorlopen op ons. Maar dat levert een nogal wisse lend beeld op. 4 Wat valt er op basis van de gegevens wél te zeggen? 5 Op welk land lijkt Nederland het meest? bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème'*, maar ook Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Voor contact: Grahams, www.grahams.nl 'Dit is een metÈch hulpmiddel lees voorgebnjik de gebnjiksednmpng. Vooraf is intieme uitvaart lastig, achteraf heel fijn Chris van Mersbergen Venray/Uden - Jos Peeters, nabestaande Ti. w-'-JÏ Soms was er helemaal geen nabestaande die bij een uitvaart aanwezig kon zijn (l), soms was er door coronaregels alleen een drive through-condoleance mogelijk. fotos rolf hensel, william hoogteyling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4