O SPORT Jan Noske, Van Anrooij weer naar WK Winst voor De Nooijer Sportief en sociaal. Dat zijn twee woorden die Jan Noske typeren. Hij heeft alle hoeken van de provincie gezien: geboren in Axel, opgegroeid in Middelburg en werkzaam in Noordwelle en Tholen. Als enige Zeeuwse schaatser zag hij op 4 januari 1909 in de eerste Elfstedentocht ooit óók alle hoeken van Friesland. Nou ja, bijna alle hoeken... Het is een foto waar je naar blijft kijken. Een man of dertig poseert voor een groepsfoto. Het is een oude foto, korrelig en zwart-wit. Meer zwart dan wit. Vier mannen zitten achter een eigen ta feltje. Zij zullen wel belangrijk zijn. Achter hen staat een mannetje of 25, netjes in het gelid, bijna allemaal ge tooid met pet of een ander hoofddeksel. Ze houden iets in de hand en dragen iets langwerpigs op de linkerborst. En de snor is blijkbaar in de mode. Wie zijn dit, waar zijn ze en wat verbindt hen? Het is zaterdag 2 januari 1909. Heel vroeg in de ochtend. In Hotel Amicitia in Leeuwarden is de dag al tot leven ge komen. Het is koud, maar niet zo koud als de voorgaande weken. In de maand december vroor praktisch heel Fries land dicht, waardoor de koude droom van sportpionier Pim Mulier vaste vorm kreeg: een schaatstocht langs de elf Friese steden. Liefhebbers reden deze tocht al vele jaren op de bonne fooi, maar Mulier wilde er een georga niseerde wedstrijd van maken. In de Friesche IJsbond vond hij deze Hij beloofde het volgende jaar terug te zullen komen met nog meerdere Zeeuwen winter een gewillige partner. De inschrij vingen voor Muliers visioen stroomden binnen. Uit Tjerkgaast, Tzummarum, Leeu warden, Warga, Franeker, Groningen, Joure, Roordahuizum, Munnikeburen, Tholen. Huh.Tholen? Jazeker, in het brede veld van noordelijke schaatsers dook ook een rij der uit Tholen op. Ene A. Noske. Nummer 30 op de startlijst. Als enige zuiderling meldde hij zich op 2 januari in Hotel Amici- tia. Daar ontving de president van de Friesche Ijsbond, Simon Hylkema, in alle vroegte het gemêleerde peloton. Directeur, ingenieur, boer of student; op het ijs telden klassen en standen niet. Hier gold het recht van de sterkste. Tenminste, als je durfde. De dooi was immers ingetreden en Hylkema legde de deelnemers voor of ze het avontuur durf den aangaan. Meer dan de helft van de 45 rijders haakte vóór de start al af. De 22 reste rende durfals vlokten samen voor de foto. Onder hen Jan Noske. Wie was Jan Noske? Jan Noske werd in februari 1870 geboren in Axel. Hij was de zoon van een kandi daat-notaris die voor zijn werk verhuisde naar Middelburg, naar een herenhuis aan de Rouaanse Kaai. Daar groeide Jan op in een sportief milieu. Als tiener was hij bij zwem wedstrijden in het kanaal succesvol en later toonde hij zich (samen met broer Bram) een begenadigd cricketer, was hij fervent zeiler én - als de winter het toeliet - een verdien stelijk schaatser. De winter van 1890/1891 liet het toe. Jan Noske kroonde zich tot winterkoning bij de wedstrijden van IJsclub Walcheren. In de cember won hij een sprintwedstrijd over 150 meter. Daarvoor had hij 22 seconden en een beetje nodig. Twee weken later won hij een wedstrijd over een halve Engelse Mijl. Dat leverde hem een zilveren medaille op. Geografisch gezien was Jan Noske in Fries- land een vreemde eend in de bijt, maar sportief gezien zeker niet. De vraag is echter hoe Jan Noske afwist van de naderende Elfstedentocht in het hoge noorden. De vervoers- en communica tielijnen draaiden destijds op z'n elfender- tigst, terwijl enige haast wel geboden was. De inschrijving ging immers open op 28 de cember en sloot drie dagen later al. De meest logische verklaring loopt via zijn vrouw Gizelina. Zij kwam uit Appingedam (Groningen) en haar broer woonde in Heer enveen, dus dicht bij het Friese vuur. Zat daar de link? Een ander nog onopgehelderd feit is dat Jan Nokse in de Friese annalen steevast A. Noske wordt genoemd. Zijn voorletters wa ren immers J.D. (Johannes Daniel). Zijn broer Bram had echter wel A.A. als voorlet ters. Was dat een mix-up? ,,De inschrijving gebeurde in 1909 deels telefonisch'', vertelt Ron Couwenhoven, één van Nederlands be kendste schaatschroniqueurs. ,,Ik vermoed dat J.D. zijn broer heeft laten bellen.'' Anders is volgens hem niet te verklaren hoe de naam foutief op de deelnemerslijst kwam. Er is immers nul komma nul twijfel over de deelname van Jan. Op de karakteris tieke groepsfoto staat hij direct achter presi dent Simon Hylkema van de Friese IJsbond, die pontificaal achter het derde tafeltje van links zit. De rijzige gestalte van Jan Noske - met snor, platte pet en een rood-wit-blauw lint op zijn linkerborst gespeld - is klaar voor de start. It giet oan. De tocht van Jan Noske Met dank aan Couwenhoven, diverse bla den die over de tocht berichtten en het standaardwerk van Johannes Lolkama (De Tocht der Tochten) is de Friese tour van Jan Noske in grote lijnen te reconstrueren. ,,Met de simpele woorden 'Nu dan heren, een goede reis' begon op 2 januari 1909 om 5.20 uur de eerste Elfstedentocht. Een startschot ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO VLISSINGEN Shirin van An rooij uit Ka- pelle is voor de vierde maal geselecteerd voor het WK veldrijden. Voor het eve nement, eind januari in het Amerikaanse Fayetville, se lecteerde bondscoach Gerben de Knegt drie be loftes: Van An- rooij, Puck Pie- terse en Fem van Empel. VLISSINGEN Jeremy de Nooijer boekte een belang rijke overwin ning met zijn club Al-Sha- mal. In het competitieduel met hekken sluiter Al- Sailiya trok de ploeg van de middenvelder uit Vlissingen met 0-2 aan het langste eind. Voor nummer acht Al-Shamal was het de derde zege in de Qatar Stars League. 'Nu dan heren, een goede reis' Rudy Boogert Vlissingen - Leeuwarder Courant in 1909 F De gemeenteraad van Tholen in het be gin van de vorige eeuw met Jan Noske, tweede van rechts. ar chief GEMEENTE THOLEN In Tholen liet Jan Noske een statige villa in art deco-stijl bouwen die de naam van zijn vrouw droeg: Villa Gizelina. archief gemeente tholen Tholen a o "5> o cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40