'Sportminister' houdt fitnessclub in ziekenhuis open H 3 UITSPRAAK RECHTER LAAT BEDRIJF GEPEPERDE REKENING TERUGBETALEN Ambachtslieden zijn schaars, die heb je niet meer voor een tientje per uur resultaat, betaalde hij de 2662 euro. „Maar de volgende dag had hij er toch geen goed gevoel over. Hij belde met het bedrijf om verhaal te halen, maar werd meteen geblokkeerd.'' Informatieplicht De rechter stelt dat het bedrijf niet heeft voldaan aan de essentiële in formatieplicht. Hij volgt daarmee de Hoge Raad, die in november bepaalde dat bedrijven die werken in de buitenruimte duidelijk moe ten maken wat een klus kost of zou kunnen kosten. Doen ze dat niet, dan kan de overeenkomst worden vernietigd. De tarieven opsommen is niet voldoende. De Utrechtse rechter viel met name over de spiraalkosten: als de klant had geweten dat 40 meter in rekening zou worden gebracht, had hij geen handtekening gezet. Advocaat Vincent van der Velde van de rioolontstopper noemt de uitspraak 'juridisch opmerkelijk en vergaand'. ,,De rechter lijkt een voorbeeld te willen stellen. Maar daarmee stelt hij meteen het ver- dienmodel van ondernemers in de hele sector ter discussie. Als je de badkamer laat kitten, reken je ook per meter af. Er is deugdelijk werk verricht, het was een ingewik kelde spoedklus op een zondag. De klant zei dat hij tevreden was. Ambachtslieden zijn schaars, die heb je niet meer voor een tientje per uur. Daar mag de rechter ook wel rekening mee houden.'' Van der Velde overweegt in beroep te gaan. ,,Dat de prijs te genvalt en dat hij aan de boven kant zit met zijn tarief kan mijn cliënt zich nog wel indenken. Daarom heeft hij 20 procent korting voorgesteld.'' Daar wil de rechter niet aan; die vindt dat er sprake moet zijn van een afschrikkende werking. Een medewerker van de interne fitnessclub erkent dat het 'een beetje vreemd is' dat alle sport scholen dicht zijn, behalve die in het Erasmus MC. De sportruimte is wel alleen toegankelijk voor mede werkers van het medisch centrum en er mogen maximaal acht perso nen naar binnen, waar dat er nor- maal 25 zijn. ,,Het ziekenhuis vindt het belangrijk om het eigen perso neel fit te houden'', legt ze uit. De grote baas van het Erasmus MC is nu nog Ernst Kuipers, die be kendheid verwierf in zijn rol als voorzitter van het Landelijk Net werk Acute Zorg. Komende week treedt hij namens D66 aan als minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Volgens een woordvoerder van het Erasmus MC is het open hou den van de fitnessruimte niet in strijd met de coronaregels, omdat er 'een uitzondering voor niet publiek toegankelijke gyms' is. Verder wordt een beperkt aantal mensen toegelaten, is iedereen geregis- treerd en wordt de 1,5 meterregel in acht genomen. Het besluit is genomen door de raad van bestuur, zegt de woordvoerder. ,,Sport houdt de medewerkers fit en het geeft ze een uitlaatklep.'' Het staat evenwel in schril con trast met al die sportschoolhouders die de deuren moesten sluiten. Op de website van de Rijksoverheid staat duidelijk dat 'binnensport locaties zijn gesloten'. Alleen voor topsporters geldt een uitzondering. Een regel voor 'niet publiek toegan kelijke gyms' wordt niet genoemd. Een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid kon giste ren geen duidelijkheid verschaffen. Branchevereniging NL Actief re- ageert verbaasd op het feit dat de fitnessruimte van het Erasmus MC open is. ,,Ik ben niet op de hoogte van deze uitzonderingsregel'', laat directeur Ronald Wouters weten. Maar hij is vooral positief verrast. Dinsdag overhandigt hij namelijk een petitie aan het nieuwe kabinet om binnensport weer mogelijk te maken. ,,Sport versterkt het afweersysteem en werkt als een natuurlijke booster. Het openen van sportgelegenheden is juist een oplossing van deze crisis. Het is zeer positief dat Kuipers dit ook inziet. Wat hij in Rotterdam heeft gedaan mag hij als minister in het hele land uitvoeren.'' NOTA Je zet je handtekening op de iPad van een medewerker die je riool komt ontstoppen, en moet dan 2662 euro betalen. Kun je er dan nog onderuit? Ja, zo bepaalde de rechter in Utrecht. Slotenmakers, ongediertebestrij- ders en rioolontstoppers presente ren soms torenhore rekeningen voor simpele of erger, slecht uitge voerde klussen. De uitspraak van de rechter zou een eind kunnen maken aan het misbruik van con sumenten door - vaak - eenmans zaakjes die in de zoekresultaten van Google bovenaan verschijnen. ,,Ik ben blij met deze uitspraak'', zegt Gerard Spierenburg van de Consumentenbond, die er gere geld klachten over krijgt. ,,Want 2662 euro: dat gaat helemaal ner gens over.'' Online melden men sen dat ze honderden en zelfs meer dan duizend euro kwijt zijn aan 'spiraalkosten' voor klusjes die soms maar een halfuur duurden. Met de spiraal of trekveer wordt door het riool geveegd om de ver stopping los te krijgen. Meestal laten klanten die met zulke hoge rekeningen worden geconfron teerd het erbij zitten, maar een inwoner van De Bilt stapte naar de rechter. Een rioolfirma uit Soest moet nu het hele bedrag terug betalen, plus rente en kosten. Volgens advocaat Barry van Nimwegen had zijn cliënt te maken met een verstopping, waardoor een putje bij de achter deur overliep. Via een verzamel site kwam hij in contact met een rioolontstopper. De centralist meldde de voorrijkosten van 35 euro. Verder werd een start tarief gerekend van 169 euro voor het eerste halfuur en 29,90 euro voor elk kwartier daarna. ,,De medewerker die langs kwam zei dat er ook nog spiraal kosten bij kwamen: 49,90 euro per meter. Het putje bevond zich op maximaal tien meter van de straat, dus mijn cliënt dacht dat hem dat op z'n hoogst 500 euro zou kosten. Maar toen hij ging kijken hoe het ging, zei de rioolontstopper: 'Ik heb er al 40 meter in zitten en ben er nog niet'. De trekveer was al voorbij de overkant van de straat.'' Omdat de man blij was met het Hij belde met het bedrijf om verhaal te halen, maar werd meteen geblokkeerd GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Riool ontstopt - Vincent van der Velde, advocaat rioolbedrijf ROTTERDAM Terwijl de sportscholen zijn gesloten is de interne fitness ruimte van het Erasmus MC gewoon open. Tot verbazing van de sportsector. Volgens het Rotterdamse ziekenhuis mag dit op grond van een uitzonderings regel, maar die is niet bekend bij de branchevereniging. Doet minister Kuipers als mi nister ook de sportscholen open? FOTO ROBIN UTRECHT - Antti Liukku voor2662 euro: 'Dit gaat echt nergens over' Oristopping putje achterdeur Voorrijkosteri 35, OO Starttarief (eerste half uur) 169,00 2 uur extra (a 29,90 per half uur) 119,60 Spiraalkosten 45 meter 2245,so Te betalen: 2662,10 Ariën Prins Utrecht - Barry van Nimwegen, advocaat gedupeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3