Een goed begin... Ook in Zeeland booster halen zonder afspraak 11 Mggjg STdRfTe DOOR CO/ZONA f £7£AK5 6££N ONZe 5K7VAKV4NT/£ THOLEN Kosten voor dagbesteding ggz komen straks op bordje van gemeenten Tot nu toe werd deze activiteit voor deze groep via de Zorgver- zekeringswet betaald. Dagbeste ding hoort volgens het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport uit de gemeente lijke Wmo-pot (Wet maatschap pelijke ondersteuning) te wor den gefinancierd. Het is nog niet duidelijk of de gemeenten hier voor van het Rijk meer geld krij gen. Daarover moeten nog af spraken gemaakt worden. De PvdA-GroenLinks-fractie in de Thoolse gemeenteraad heeft het college van burgemees ter en wethouders gevraagd wat de gevolgen zijn voor de ge meente en voor de cliënten. De fractie vraagt het college er voor te zorgen dat de cliënten niet de dupe worden van de verande ring. De fractie wil weten of de voortzetting van de dagbeste ding gegarandeerd is. Daarbij gaat het niet alleen om de cen ten, maar ook om de afwikkeling van aanvragen voor een Wmo-vergoeding bij de ge meente. COR DE JONGE r,\ VLISSINGEN Monnikenwerk Het jaar 2022 lijkt goed te be ginnen. In deze eerste week van het jaar is duidelijk ge worden dat de helft van de minis tersploeg in Rutte IV uit vrouwen gaat bestaan. En volgens een nieuwe wet moet 33 procent van de commissarissen bij een beurs genoteerd bedrijf een vrouw zijn, voor grote bedrijven geldt een in spanningsverplichting. Maken kerken eenzelfde beweging door mannen en vrouwen gelijk te stel len? Bij de Christelijke Gerefor meerde Kerken wordt het dit jaar spannend. Nu kunnen binnen dit kerkgenootschap alleen mannen predikant, ouderling of diaken worden. In 2021 sprak de synode (het landelijke bestuur) over vrou wen in het ambt. Er werden geen knopen doorgehakt, besluitvor ming is doorgeschoven naar 2022. Eindrapport In het 'eindrapport vrouw en ambt' is een meerderheids- en minderheidsadvies opgenomen. Er is verschil van theologische in- zichten over letter en geest, eeu wigheidswaarde en historische context. Behoudende predikanten publiceerden een 'Verklaring van gevoelen' waarin zij hun zorgen uitten over onschriftuurlijke op vattingen over vrouwen in het ambt. Zij hielden een informatie bijeenkomst die werd bijgewoond door een aantal gelijkgestemde predikanten. Terwijl het geduld bij een aantal andere plaatselijke kerken 'op' was. Zij gingen, zoals in Zwolle, tot bevestiging van vrouwen als ambtsdragers over. Licht en zwaar 'Licht' en 'zwaar' stellen zich te genover elkaar op en er lijkt een sfeer van 'buigen of barsten' te ontstaan. Wat extra compliceert is dat de Nederlands Gereformeerde Kerken sinds 2004 en de Gerefor meerde Kerken vrijgemaakt sinds 2017 vrouwen in het ambt toe staan. In sommige plaatsen wer ken deze drie kleine gerefor meerde kerken samen als één ge loofsgemeenschap. Als twee par tijen wel vrouwen accepteren en een derde niet dan is dat niet makkelijk. En hoe zit het in Zeel and? Helaas kon ik de scriba (se cretaris) van de Classis Middel burg (een soort rayon van negen Christelijke Gereformeerde Kerken in Zeeland) deze week te lefonisch noch per mail bereiken. Een plaatselijke predikant, ds. Bert Renkema uit Middelburg, kon wel uit de doeken doen hoe er in Zeeland wordt gedacht: ,,Het beeld in Zeeland is net zo verdeeld als het landelijk verdeeld is. Som mige gemeenten willen bewust vasthouden aan wat is, anderen zien met belangstelling uit naar besluitvorming en argumentatie van de Generale Synode en ook zijn er gemeenteleden die nu al hartelijk verlangen naar verande ring op dit punt. Een keuze van de synode voor het ene of andere standpunt, waarbij de classis de plaatselijke kerk die daarvan af wijkt moet aanspreken, dat lijkt mij moeilijk. Het lijkt mij het beste om de keuze over vrouwen in het ambt aan plaatselijke kerken over te laten en ruimte te bieden voor diversiteit. Ook dan kunnen we elkaar binnen de Christelijke Gereformeerde Kerken in vertrou wen, Schrift en belijdenis vast houden." Zoon Naarmate ik me verder in het on derwerp verdiep, zie ik meer in wat onze negentienjarige zoon laatst tussen twee happen eten door zei: ,,Ik geloof echt wel in God, maar niet in religie - de regels waarmee mensen het elkaar lastig maken." Iedereen vanaf 18 jaar kan een boostervaccinatie krijgen. Een voorwaarde is wel dat de booster minimaal drie maanden na de (laatste) vaccinatie tegen corona wordt gezet. GGD Zeeland heeft alles uit de kast getrokken om er voor te zorgen dat alle Zeeuwen van 18 jaar en ouder uiterlijk half januari een boosterprik konden halen. Maar de GGD merkt dat lang niet iedereen een afspraak maakt voor een boosterprik. Daarom is het vanaf maandag mogelijk om in Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee zonder af spraak een boosterprik te laten zetten. Die vaccinatielocaties zijn open van 09.00 tot 17.00 uur. Voor een overzicht van de vaccinatielo caties, kun je kijken op de web site ggdzeelandprikt.nl. Nu het op sommige locaties niet meer nodig is om een afspraak te maken voor een booster, kan het zijn dat het op sommige momen ten erg druk is, waarschuwt GGD Zeeland. Ze houdt dat in de gaten en zal daar op haar website en via sociale media melding van ma ken. Voor mensen die hun booster- prik willen halen in Domburg, Terneuzen en Tholen blijft het vooralsnog nodig om een afspraak te maken. Dat kan via: coronavac- cinatie-afspraak.nl. Al een afspraak? Als je al een afspraak voor een booster hebt gemaakt, maar toch in de buurt bent van een van de vier locaties, is het geen probleem om binnen te lopen. Het is niet nodig om de oude afspraak via het landelijke callcenter te verzetten. De gemaakte afspraak wordt uit het systeem gehaald als je de booster laat zetten. GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 De kosten voor de dagbeste ding van mensen die ggz-zorg (geestelijk gezondheid) krij gen, komen in de toekomst voor rekening van de ge meenten. - Theo Giele José Baars schrijft over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. Wie een boosterprik wil halen, kan dat vanaf maandag zonder afspraak doen in in Goes, Mid delburg, Vlissingen en Zierik- zee. Een boosterprik. FOTO ANP - Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39