Vuilste PFAS-grond rondweg wordt afgevoerd 9 Advocate Elise van Acker krijgt geen genoeg van rechtbankspel Wie vermoordde docente Lieke? Nico, Jordi, Youssef of iemand anders? Het rechtbankspel Schuld of Onschuld zet kijkers op een dwaalspoor. Advocate Elise van Acker is fan. Eldridge Pentury Middelburg Crimiboxen, escaperooms en true-crimeseries. Elise van Acker (50) uit Sint Jansteen kan er geen genoeg van krijgen. Ze is vergroeid met haar werk als ad vocate (specialisaties strafrecht, personen- en familierecht) en he lemaal weg van de rechtszaak Schuld of Onschuld die nog tot eind januari online te volgen is. ,,Mensen hebben vaak een ge dachte over hoe strafrecht ver loopt. Maar dit spel laat zien hoe ingewikkeld een rechtszaak kan zijn. Als kijker word je gedwongen om na te denken. Het is boeiend en je leert er ook wat van. Ik zie het als een stukje hersentraining", zegt Van Acker. Niet te snel oordelen In Schuld of Onschuld moeten kij kers inloggen op een website en vallen ze middenin een moord zaak, die wordt uitgespit en waarin zijzelf als jury een oordeel mogen vellen over de hoofdver dachte. Is hij schuldig of onschul dig? In korte videofragmenten ko men verklaringen voorbij van de rechter, officier van justitie, getui gen, experts en de verdachte zelf. ,,Soms voel je je ineens een re chercheur omdat je moet naden ken over het bloedspoor dat is ach tergelaten. Heel interessant'', zegt Van Acker. ,,Schuld of Onschuld laat goed zien dat er altijd meer dere scenario's mogelijk zijn. Het is niet altijd zo makkelijk als dat het lijkt. Je moet dus niet te snel oordelen, iets wat tegenwoordig nogal veel gebeurt.'' Het populaire onlinerechtbank- spel heeft nu drie zaken achter de rug: de Kerstmoord, Droommoord (beide in de vorige lockdowns) en de Midwinternachtsmoord, waar van de ontknoping deze week be kend werd. Het Midwinternachts- moord-proces terugkijken kan nog heel de maand. Van Van Acker mag het door Korthals Stuurman Theaterbureau gemaakte Schuld of Onschuld een blijvertje worden. ,,Het spel is voor iedereen te begrijpen, want er wordt geen advocatentaal ge bruikt", zegt de Zeeuws-Vlaamse. ,,Ik heb alle drie de moorden ge- bingewatched en je ziet dat het spel zich heeft ontwikkeld en pro fessioneler is geworden. In de laat ste serie zat er een kleurrijk dos sier bij terwijl je het bij de eerste twee series met de video's en al leen krantenartikelen moest doen. Het is niet altijd zo makkelijk als dat het lijkt Ik heb erg genoten van Jan Kooij- man, de advocaat van de ver dachte. Hij is weliswaar acteur, maar ik houd ervan om te zien hoe iemand theater maakt in de recht bank. Zelf ben ik wat dat betreft geen theatermaker, maar ik wil daar wel naartoe.'' Dood gevonden In de Midwinternachtsmoord draait het om de dood van docente Lieke de Waal, die in een plas bloed is gevonden in de lerarenka- mer van het Hermes College in Meppel. Uit gesprekken met getui gen blijkt dat de docente er nog een ander, dubieus leven op na hield. Was het zoals de officier van justitie beweert collega Nico, die Lieke in de verlaten kamer van de school neerstak? Of moet de schuld worden gezocht bij ande ren, zoals leerlingen aan wie ze lesgaf? In een slotvideo zien kijkers wat zich daadwerkelijk afspeelde en wie Lieke van het leven beroofde. Elise van Acker zat in de Midwin- ternachtsmoord op het juiste spoor. ,,Ook leuk aan Schuld of Onschuld is om er met vrienden over te praten en te vragen hoe zij het hebben gezien. Dan discussië ren we bijvoorbeeld over de plek waar de steekwond zat. Ik vind het vooral geweldig om anderen mee te nemen in ons vak.'' ANTWERPEN Binnen een maand hopen de bou wers van de Oosterweelverbinding, de nieuwe noordelijke weg om Antwerpen, weer aan de slag te kunnen gaan. Vanwege te ruime regels rond de verplaatsing van verontreinigde grond legde de Belgische Raad van State vorige week de werkzaamhe den stil. De verbinding is de noord-westelijke schakel die de Antwerpse ring compleet maakt. Hiervoor moet onder meer een tunnel onder de Schelde worden aangelegd. Door de PFAS-affaire rond het chemiebedrijf 3M worden in Zeel and de graafwerkzaamheden langs de Scheldeoever met argusogen be keken. Die nieuwe weg komt vlak langs de chemische fabriek 3M en daarmee door een met PFAS ver vuild gebied. Lantis, de overheidsorganisatie die als bouwheer voor het Ooster- weelproject optreedt, gaf gisteren tekst en uitleg over de manier waarop ze de aanleg van de 4,5 mil jard euro kostende weg denkt te kunnen hervatten. Werk waarvoor geen grond verplaatst hoeft te wor den is toegestaan. Dat is echter maar een zeer beperkt deel van de bouwactiviteiten. Lantis dient volgende week een aanvraag in voor een nieuwe ver gunning. Kern daarvan is dat grond niet meer over het hele gebied van het Oosterweelproject verplaatst kan worden, maar slechts binnen deelgebieden. De lokale actiegroep Grondrecht had samen met milieuorganisatie Greenpeace en burgeractivist Tho mas Goorden de zaak tegen de ver gunning voor de grondverplaatsing aangespannen. Het meest omstre den onderdeel van het oude plan is het gebruik van de meest vervuilde grond te gebruiken voor het aanleg gen van een veiligheidsberm op het Gelukkig moeten we aan die meest vervuilde grond nog niet beginnen terrein van 3M, het chemiebedrijf dat verantwoordelijk is voor de PFAS-vervuiling. Aan de veilig heidsberm wordt voorlopig niet verder gewerkt. De sterkst ver vuilde grond zal worden aangeduid als 'af te voeren'. Waar die grond naartoe gaat, moet nog blijken. ,,Gelukkig hoeven we aan die meest vervuilde grond het eerste jaar nog niet te beginnen", stelt Luc Hellemans, directeur van Lantis in Het Laatste Nieuws. ,,De komende maanden moeten we dan met alle partijen naar een structurele oplos sing zoeken." Tot nu toe ging Lantis ervan uit dat de veiligheidsberm de beste op lossing was voor de 'PFAS-grond'. ,,Maar we staan open voor andere ideeën", stelt Hellemans. ,,Er zijn veelbelovende reinigingstechnie ken, misschien komt daar iets uit de bus de komende tijd en kunnen we dat nog tij dig operationeel krijgen." - Theo Giele Advocate Elise van Acker: ,,Ik vind het vooral geweldig om anderen mee te nemen in ons vak.'' foto lex de meester PM ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Moordzaak als hersentraining - Elise van Acker, advocate Zie: www.schuldofonschuld.nl Bij de bouw van de rondweg om Antwerpen zal zwaar met PFAS verontreinigde grond niet wor den hergebruikt maar worden afgevoerd. - Luc Hellemans, directeur Lantis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37