Na 35 jaar dreigt doek te vallen voor Vlasdag Dreischor 8 Zonder hoed en camera zul je Zierikzeeënaar Leen Koper (73) niet snel op straat zien. Hij legde in veertig jaar tijd duizenden Schouwen- Duivelanders op foto vast. et zijn baard en hoed is Leen Koper een opvallende ver schijning. Eentje die kan mopperen als de beste, al houdt hij dat niet lang vol. Maar hij vindt het onbe grijpelijk als bekende fotografen elke keer hetzelfde kunstje opvoe ren. En hij snapt er niets van dat een paar jaar terug opeens iedere amateur met een camera zichzelf fotograaf ging noemen. Om ver volgens, voor ieniemieniebedra- gen, bruidsreportages weg te ka pen bij professionals. Dat laatste betekende een jaar of zes geleden zelfs het einde van zijn eigen fotostudio aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee. ,,Het was echt een ramp. Er was geen werk meer te krijgen. Iédereen was opeens fotograaf." En dan die flauwekulverhalen van sommige fotografen over hun werk en het geroeptoeter; dat is niets voor Ko per. Frustrerend? ,,Nee, dat niet hoor. Maar het verbaast me alle maal wel." Meteen verkocht Zijn eerste camera kreeg Koper in 1973 als verjaardagscadeau van zijn vrouw, ter ere van de geboorte van hun zoon. Koper, zoon van een nettenmaker uit IJmuiden, nam het fototoestel op 7 juni in zijn handen. ,,Op de achtste begon de liefde voor fotografie." Hij schoot zijn eerste beste film direct vol. ,,Ik was meteen verkocht." En nog altijd. Hij fotografeert én bewerkt zijn foto's met onvoor stelbare gedrevenheid. ,,Dingen op jouw manier laten zien. Je eigen visie op landschap, modellen of stillevens geven." Hij laat zich daarbij inspireren door schilders uit vroegere eeuwen. ,,Die werk ten met een heel beperkt kleuras- sortiment. Zelf trek ik de kleuren bijna altijd flink terug." Portretwerk is zijn grootste pas sie. ,,Iedereen is anders. Iedereen heeft ander licht nodig. Dat vind ik het mooie er aan." Zijn stijl is klassiek, zonder al te veel toeters en bellen. ,,Ik wil dat mensen er waardig op staan. Ik ben een ro mantisch fotograaf, qua beeld." Koper, die zijn carrière ooit op een accountantskantoor begon, werd bij toeval fotograaf. Door de woningnood verruilde hij in 1972 IJmuiden voor Zierikzee. Na het fotograferen van zijn pasgeboren zoon was de beer los. Bij Foto Ver- schoore, waar hij destijds zijn filmrolletjes wegbracht, viel zijn werk op en werd hem een baan Ik wil dat mensen er waardig op staan. Ik ben een romantisch fotograaf, qua beeld aangeboden. ,,Ik heb daar achttien jaar met veel plezier gewerkt." Rode draad In 1992 begon hij (,,Met 5000 gul den") voor zichzelf. Hij volgde in ternationale seminars, gaf ze ook zelf en won een hele serie interna tionale prijzen. Koper moet, alleen al met zijn trouwreportages, zeker drie keer de bevolking van Schou- wen-Duiveland voor zijn lens hebben gehad. Gemiddeld foto grafeerde hij zo'n dertig bruiloften per jaar. En dat veertig jaar lang. ,,Ga je uit van honderd gasten per feest dan zet je zó 120.000 mensen op de foto. En dat is nog los van het portretwerk wat ik deed." Nog al tijd is fotografie rode draad in zijn leven. De laatste twee coronajaren stortte hij zich vooral op land schappen. Zijn voormalig buur man en galeriehouder Peter van Zoetendaal prikkelde hem om daar in eigen beheer een boek van uit te geven. Dat boek Binnen 35 ki lometer van mijn huis kwam in de cember uit. Nieuwe boeken zijn in de maak. Koper werkt aan fotoboe ken met stillevens, strand/duin en zee en vrouwen. Wie voor dat laat ste boek model wil staan, kan zich melden, via Facebook. Bestuurslid Nannie Dorst (62) telt in haar gedachten de bestuursleden die stoppen. Ze komt met zichzelf erbij op vijf. ,,Die zien het allemaal niet meer zo zitten dit te organise ren. Sommigen zijn zelf zorgelijk. En de drie nieuwe bestuursleden, die recentelijk hadden aangegeven te willen helpen, missen de exper- tise om de dag één op één voort te zetten. Corona is niet de reden om het bijltj e er bij neer te gooien en de Stichting Dreischor 't Oude Vlas dorp op te heffen." Strenge eisen ,,Maar het is niet handig dat de nieuwe bestuursleden geen erva ring op konden doen de afgelopen jaren, vanwege het afgelasten van het evenement door de epidemie", vertelt Dorst. ,,De gemeente stelt strenge eisen aan de organisatie. Ik laat in het midden of dat terecht of onterecht is. Er moeten vooraf heel professionele verkeersplannen en sinds twee jaar ook een afvalplan worden ingediend door onze vrij willigers. Je mag geen plastic beker tjes meer gebruiken, dat soort za ken. Vorig jaar kwam er een corona plan bij. Dat is allemaal veel werk." Een andere reden voor het ter ziele gaan van de Vlasdag in oude vorm is geld. De financiële buffer wordt elk jaar kleiner. Sponsoren stoppen. Een volwaardig pro gramma neerzetten werd steeds moeilijker. ,,Als dan op de Vlasdag ook het weer tegenvalt blijven de parkeerinkomsten achterwege. Scheelt ook weer. Aan vrijwilligers komen is altijd een hele klus." ,,Weet je: iedereen vindt de Vlas dag fantastisch. Maar je organiseert die niet met vijf man. Je hebt veel handen en centjes nodig. De Iedereen vindt de Vlasdag fantastisch. Maar je organiseert die niet met vijf man Burghse Dag in Burgh-Haamstede kan bijvoorbeeld rekenen op veel vrijwilligers. In Dreischor wonen duizend mensen. Een verschil. We vinden het echt zonde dat deze dag waarschijnlijk niet in oude vorm terugkeert. We hebben erg lang en goed over dit besluit nagedacht. Het was niet gemakkelijk. Uiteindelijk zagen we toch te veel beren en leeu wen op de weg." De bestuursleden verkennen de mogelijkheden om toch iets van Vlasdag te behouden. ,,Dreischor en het vlas zijn immers onlosmake lijk met elkaar verbonden. We zijn in gesprek met een partij op het dorp die mee wil denken en helpen. En enthousiastelingen kunnen in dorpskrant De Reisenaer via een enquête ideeën kwijt. Dat kan tot 20 januari via: ndorst@zeelandnet. nl. Vlasdag in aangepaste vorm moet kunnen blijven bestaan", al dus Dorst. ZATERDAG 8 JANUARI 2022 PM Fotograaf in hart en nieren Esme Soesman Zierikzee - Leen Koper, fotograaf DREISCHOR Dreischor zonder een Vlasdag op de derde zaterdag in augus tus is niet voor te stellen. Toch dreigt na 35 jaar dat scenario. Het bestuur gooit het bijltje erbij neer en hoopt op draagvlak onder bewoners om met oude elementen een nieuw soort eve nement te maken. - Nannie Dorst, 't Oude Vlasdorp - Gerrit van Loon Altijd een hoed op en vaak een fotocamera voor de pak. Leen Koper is een bekende verschijning. Jarenlang had hij een eigen fotostudio in Zierikzee. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36