Buurt migrantenhuis wil herziening uitspraak Raad Voormalig dorpshuis Kattendijke gaat in februari tegen de vlakte voor vijf woningen Jaarwisseling 6 De jaarwisseling kost de Bevelandse en Thoolse gemeenten gezamenlijk bijna 80.000 euro aan schade. Burgemeester Margo Mulder van Goes noemt het ronduit 'schokkend'. In totaal hebben de zes Thoolse en Bevelandse gemeenten 79.872 euro schade. In Goes daalde het schade bedrag van 38.170 euro vorig jaar naar 33.280 nu. Geen reden voor burgemeester Margo Mulder om tevreden te zijn: Op een of andere manier lijken we er toleranter voor te raken dat je op 31 december allerlei explosieven in brievenbussen en ondergrondse containers gooit, terwijl dat op een zomerdag tot headliners in het nieuws zou leiden." Explosieven Het zit Mulder hoog. ,,Er is geen en kele reden om allerlei dingen te gaan vernielen met explosieven. Of het nou wél of géén leuk jaar is ge weest. Ik gebruik daarbij bewust de term 'explosieven', omdat er heel veel zwaar vuurwerk was dat daar dicht tegenaan zit. Dat heeft in Goes weer tot een aanzienlijke schade geleid: 33.280 euro om precies te zijn. En dan re ken ik de 11.000 euro voorberei- dingskosten, om van alles dicht te zetten, nog niet eens mee. Dit is echt schokkend." Asfalt kapot Mulders Reimerswaalse collega, Petra van Wingerden-Boers, is eveneens teleurgesteld in het ver- loop van de jaarwisseling: ,,Ook landelijk is het vuurwerkverbod op grote schaal genegeerd. Door zwaar vuurwerk is er helaas weer veel schade. We doen er alles aan om die schades te verhalen op de daders", waarschuwt zij. Reimerswaal De rekening in Reimerswaal is ver gelijkbaar met die van vorig jaar. De totale schade bedraagt 24.112 euro. Het gaat om schade aan het asfalt (Yerseke) en afvalbakken en ver keersborden. Op Noord-Beveland is het minste schade aangericht. 'Slechts' drie af valbakken sneuvelden er en één verkeersbord is gestolen. Totale kosten: 1500 euro. Een verdrievou diging van het jaar daarvoor. Tholen: vuilnisbakken De schade in de gemeente Tholen is ongeveer 8500 euro, tegen 9200 euro het jaar daarvoor. Op Tholen moeten voornamelijk vuilnisbak ken worden vervangen. Borsele is 8200 euro lichter dank zij het vuurwerk. Ook hier zijn het vooral afvalbakken, bankjes en ver keersborden. Vorige jaarwisseling was de schade nog 9400 euro. In Kapelle zijn de kosten juist ge stegen: van 3500 euro vorig j aar naar 4200 euro deze keer. In de fietstun- nel in Kapelle moest glas worden opgeruimd. Goes In zo'n beetje alle delen van de ge meente Goes is schade ontstaan. Het gaat om het gebruikelijke werk (afvalbakken en verkeersborden) maar ook om schade aan parkeer- meters, een hekwerk bij het sport park en aan een ondergrondse af valbak. Die laatste is gelijk ook de grootste schadepost: 5000 euro. Het oude dorpshuis van Kattendijke wordt in februari gesloopt. Op de vrijgekomen ruimte worden vijf woningen gebouwd. Twee daarvan zijn koopwoningen. ,,Het gaat in totaal dus om vijf woningen", aldus wethouder Joost de Goffau. ,,Twee kleine le- vensloopbestendige huurwonin gen, waarvan de huur maximaal 750 euro per maand zal bedragen, en één grotere levensloopbesten- dige huurwoning. Die zal onge veer 1100 euro huur op moeten gaan brengen. Daarnaast worden er nog twee kleinere koopwonin gen gerealiseerd." Of de koopwoningen geschikt zijn voor starters durft hij niet te zeggen: ,,Ik weet niet of ze min der gaan kosten dan 250.000 euro, wat hier de norm is voor starters- woningen. En ook niet wat voor prijs de ontwikkelaar er voor heeft gesteld. Maar het worden kleinere woningen, ze gaan zeker geen vier-ton-plus worden." De planning is dat er in februari al gesloopt gaat worden. Dan gaat het oude dorpshuis tegen de vlakte. ,,Na de zomervakantie kan er begonnen worden met de rea lisatie van het project. Dan kan er na een maand of vijf al iets staan. Dus begin 2023 komen de koop woningen waarschijnlijk op de markt. Alhoewel ik me afvraag in hoe verre te koop ook daadwerke lijk 'te koop' zal zijn. Want lokale bewoners zullen waarschijnlijk wel belangstelling hebben." Ouderen en starters De nieuwbouw voorziet volgens De Goffau in een bestaande be hoefte op Kattendijke. ,,De in steek is dat ouderen en starters uit het dorp zelf van de woningen gebruik kunnen gaan maken. Het project is volledig met behulp van de dorpsbewoners en de dorps vereniging tot stand gekomen. We hopen dat er met dit project wat ruimte komt voor de vraag die er in het dorp is naar wonin gen. Ik verwacht dat de woningen voornamelijk gevuld gaan wor den met mensen uit het dorp." Met de nieuwbouw gaat een lang gekoesterde wens van Kat- tendijke en van het Goese college in vervulling. ,,In 2014 heeft het dorpshuis zijn functie verloren en destijds heeft het college al ge lijk gekeken naar een nieuwe in vulling. Op dat moment is aange geven dat men het wel zag zitten om daar vier levensloopbesten- dige huizen te creëren. Dat heeft best wel even geduurd omdat er, onder meer, niet werd voldaan aan de minimale verkoopeis die het toenmalige college had ge steld." Het oude dorpshuis werd tot voor kort (antikraak) gebruikt en bewoond door een kunstenaars duo. Dat moest in december het pand verlaten. Dat leidde nog tot ophef omdat het pand een week later weer te huur werd aangebo den. De reactie van Goes dat dat 'een foutje' was lijkt door de hui dige sloop- en bouwplannen be vestigd te worden. ,,Op 8 februari vorig j aar hebben we het herzieningsverzoek ingediend. Afgezien van een ontvangstbeves tiging op 19 februari 2021 hebben we er nog helemaal niets van ge hoord", zei voormalig CDA-gede- puteerde en oud-burgemeester Joop de Boe deze week bij de Raad van State. De Boe was daar omdat hij weer een rechtszaak over de ar beidsmigranten heeft aangespan- nen tegen de gemeente Tholen. Hij trekt de kar voor enkele omwonen den van het voormalige huisartsen- pand aan de Schoolstraat. Ze blijven erbij dat het pand door slechts één huishouden bewoond mag wor den. Over het aantal arbeidsmi granten is hij niet helemaal zeker, maar het zijn twintig huishoudens of zoiets, zei De Boe. Uitzendbureau Op 7 oktober 2020 bepaalde de Raad van State dat Tholen niet hoeft op te treden tegen pandeigenaar Robert Grootscholte. Uitzendbureau Greentalent huurt het voormalige huisartsenpand en huisvest daar ar beidsmigranten. Bewoning door C Omwonenden blijven erbij dat het voormalige huisartsenpand door slechts één huishouden bewoond mag worden verschillende huishoudens is niet in strijd met het bestemmingsplan, vonniste de Raad van State. Dat mag niet, vinden de omwonenden; volgens hen zou de eigenaar zelf of de verhuurder in het huis moeten wonen. De Boe wil daarom herzie ning van het vonnis. Eerder vingen de omwonenden ook bot bij de gemeente Tholen en vervolgens bij de rechtbank. Zij klaagden over geluid- en parkeer overlast door de bewoners van het huis. Nadat de rechtbank hun eis had afgewezen, vroegen ze de Raad van State om een oordeel. Maar toen ze daar ook nul op het rekest kregen, besloot De Boe tot een nieuwe ronde bij de Raad van State. Omdat in de bestemmingsplan nen van Tholen niets is geregeld over kamerbewoning en arbeids migranten maakte de gemeente raad in april vorig jaar een para pluherziening. Die geldt voor de hele gemeente, inclusief het bui tengebied. Dat betekent dat alle be staande woonvormen worden ge respecteerd. Maar voor nieuwe ka merbewoning of andere woonvor men is aparte toestemming nodig. De Boe voerde deze week tegen deze parapluherziening een rechts zaak. Hij zegt dat hiermee ten on rechte de bewoning van het pand in de Schoolstraat wordt gelegali seerd. ,,Die was in strijd met het be stemmingsplan en zoiets kan niet positief bestemd worden", zei hij. Staatsraad Bruno van Ravels zei dat het herzieningsverzoek wordt meegenomen in deze nieuwe zaak tegen het parapluplan. Uitspraak door de Raad van State volgt. ZATERDAG 8 JANUARI 2022 PM Voor bijna 80.000euro aan schade KATTENDIJKE Willem Adriaansens Melita Lanting Wissenkerke - Willem Adriaansens POORTVLIET Enkele omwonenden van een voormalig huisartsenpand aan de Schoolstraat in Poortvliet waar arbeidsmigranten wonen, willen herziening van een uit spraak van de Raad van State die voor hen nadelig uitpakte. - Adri Klinkenberg André Smits en Monika Dahlberg woonden de laatste vijf jaar antikraak in het oude dorpshuis. In december kregen zij te horen dat ze er uit moesten, nu is duidelijk waarom. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34