'Nu actie nodig om Grijpskerke veiliger te maken' Band Breakout klapt uit elkaar van energie 4 Ze zijn iets minder punk geworden, maar het rockt nog steeds stevig wat de jonge Middelburgse band Breakout aan het opnemen is. ,,We houden graag de vaart erin." Dat kun je wel zeggen. De band is in 2019 op gericht, nam in 2020 een EP op, heeft sinds de zomer van 2021 een nieuwe zangeres en de leden zijn altijd nog 'maar' tieners. Het gaat snel met Breakout, terwijl live op treden de band pas een paar keer was gegund. ,,Corona, niet de beste tijd om te beginnen", lacht bassist Louis Goedemé (16). ,,Maar goed, we zijn niet anders gewend." Het eerste album uit 2020 heet 9 Volt. Ze kijken er voldaan op terug, maar niet heel erg trots. ,,Het was onderdeel van onze groei", zegt gi tarist Christophe Rentier (15). ,,Die nummers spelen we ook niet meer." Zijn eigen gitaarspel was toen niet goed genoeg, vindt Ren tier terugblikkend. Bovendien be tekende de komst van Kerstin de Jonge (19) als zangeres een flinke verandering. ,,Een nieuwe start. Door Kerstin en wat zij kan, zijn we op een ander niveau gekomen." De puntige punkrock maakt plaats voor meer melodieuzere, vollere rock. Ze schrijven alle lied jes zelf,,Ik de teksten", zegt Kerstin, ,,en de guys schrijven de muziek." De guys zijn behalve Louis en Christophe ook drum mer Tijn Datema (15). ,,Soms heb ben we stevige discussies", bekent Christophe. ,,Maar als iemand van ons iets voorstelt en het slaat aan bij de rest, dan rolt een nummer er ook snel uit", merkt Louis op. Liefde en oorlog Kerstin schrijft vooral vanuit haar gevoel, zegt ze. ,,Dat kan de liefde zijn, familie, maar ook de oorlog in Afghanistan. Haat gaat van links naar rechts." Omdat ze als enige niet in Middelburg woont maar in Rotterdam, treint ze wekelijks op en neer om met de band te kun nen repeteren en schrijven. De jonge muzikanten schrijven niet alleen alles zelf, ook de opna mes doen ze aan huis, met de mo biele studio van Demolition Man Records (Niels Poppe). ,,Nee, een coach hebben we niet", zegt Louis. Die hebben ze naar hun overtui ging ook niet nodig. ,,We hebben een kritische blik op onszelf en op wat we doen." Kerstin: ,,We heb ben wel eens wat coaching gehad, maar uiteindelijk doen we toch wat we zelfwillen." Christophe: ,,En dat is ónze creativiteit uiten in ónze muziek en niet doen wat een ander zegt. We willen zelf uitvin den wat wel werkt, en wat niet. Ja, in die zin zijn we nog steeds een lekker rebels punkbandje." We hebben een kritische blik op onszelf en op wat we doen In de laatste week van 2021 heeft Breakout vier nieuwe liedjes opge nomen. Het eerste zal in februari verschijnen, de andere komen daarna om de zes tot acht weken uit. Allemaal via Spotify. Stel tieners Louis: ,,Dat ritme willen we vast houden om bij de luisteraars in beeld te blijven. Op één moment een compleet album uitbrengen, is niet meer hoe het tegenwoordig werkt in de muziekindustrie. Mensen luisteren losse liedjes en zetten die in een afspeellijst." Bo vendien hebben ze er het geld niet voor om voor langere tijd een stu dio te huren en meteen een heel album op te nemen, lacht Christophe. ,,We zijn een stel tie ners die muziek maken." Wie nieuwsgierig is geworden naar het resultaat, moet nog even geduld hebben. Louis verwijst naar het Instagram-account van Breakout. ,,Daar delen we waar mee we bezig zijn." Ondanks de muzikaal lichte koerswijziging blijft de naam van de band wel een duidelijke hint. ,,Breakout, omdat we uit elkaar klappen van de ener gie. Dat moeten onze nummers ook hebben: energie." Hij geeft aan dat er tal van proble men zijn die opgepakt moeten wor den. Variërend van het sluipverkeer door het dorp tot en met er voor zorgden dat er minder verkeer door de kern rijdt. Een rondweg wordt door sommigen gezien als oplos- sing daarvoor. Maar Van Broekho ven zegt dat zo'n weg niet snel ge realiseerd is. ,,Dat kan nog heel veel jaren duren en er moet op korte ter mijn wat gebeuren." Enkele weken geleden liep hij met wethouder Pieter Wisse (CDA, ver keer) en een ambtenaren een ronde door Grijpskerke om hen te wijzen op alle problemen. Hij beseft dat lang niet alles direct kan en dat elke maatregel geld kost. Maar als er niets gebeurt, vreest hij ernstige ongevallen. Een veiligere fietsroute is volgens hem noodzakelijk omdat fietsers nu een paar keer een drukke weg moeten oversteken. „Fietsers die uit de richting Serooskerke ko men, moeten van de linker- naar de rechterzijde van de weg. En ver derop moeten ze weer een weg oversteken." Het beste zou volgens hem zijn het fietspad door te trek ken zodat het links van de weg blijft en zo ook direct aansluit op de ver- volgroute. De kruising Mariekerkseweg/ Loodholseweg vormt volgens hem ook een echt probleem. Onder meer omdat automobilisten die vanuit de richting Middelburg/ Serooskerke komen daar de bocht afsnijden en zo over de linkerdeel van het kruising rijden. Van Broek hoven vertelt dat tijdens de rond gang met de mensen van de ge meente ze ter plaatse werden aan gesproken door een inwoner die Het kan nog jaren duren voor er een rondweg komt hun ook op dat probleem wees. ,,Dat was wel mooi, want zo hoor den ze het ook van een ander." 'Geen alternatief plan' De snelheid afremmen is volgens hem ook echt nodig. Veel van de in komende wegen nodigen uit om hard te rijden. Ook nu er snelheids- remmende maatregelen zijn geno men. Van Broekhoven noemt Grijps- kerke de aorta van de gemeente, een zeer belangrijke schakel in de verkeersketen met, zeker in het toe ristenseizoen, heel veel verkeer. ,,Verkeersnormen worden nu al overschreden en dat zal alleen maar toenemen als het toerisme blijft groeien." Het moet hem ook van het hart dat de gemeente nu lijkt in te zetten op een rondweg voor in de verre toekomst. ,,Maar een alterna tiefplan, voor als andere overheden niet willen meewerken aan zo'n dure oplossing, die is er niet." - Emile Calon ZATERDAG 8 JANUARI 2022 PM 'We doen wat we zelf willen' Zangeres Kerstin de Jonge, gitarist Christophe Rentier en bassist Louis Goedemé (vlnr) van de jonge Middelburgse band Breakout. De band neemt nieuwe liedjes op die dit jaar verschijnen op Spotify. Drummer Tijn Datema staat niet op de foto. foto ruben oreel Maurits Sep Middelburg - Louis Goedemé, bassist GRIJPSKERKE In Grijpskerke moeten op kor tere termijn enkele problemen worden aangepakt om het dorp wat verkeersveiliger te maken. Dat is een veiligere fietsroute vanaf Serooskerke, iets doen aan de kruising Mariekerkse- weg/Loodholseweg en de snel heid van het verkeer beperken, zo vindt voorzitter Ad van Broekhoven van de dorpsraad. - Ad van Broekhoven, voorzitter dorpsraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32