'Japie eventjes wisselen' is het devies 0 >8 JAN 1 2022 Slachtoffer: 'Je hebt me vermoord' 2 COLUMN Maikel Harte Vroeger hoorde je nog wel eens een Belgenmop, tegenwoordig niet meer. Terecht. De Belgen lachen met ons. Op velerlei vlakken. Zo hebben de Rode Duivels ons voetballend al lang ingehaald en als we nog wel ergens bovenuit steken dan lachen ze ook. Er zaten weliswaar vierduizend Nederlan ders in het oranje op de tribune toen Max Verstappen wereldkampioen werd: hij is echter geboren en getogen in België en zette zijn eerste schreden op de kartbaan van Genk. We hebben eindelijk weer wereldtop pers bij het wielrennen, maar Tom Dumou- lin woont in België, net als Mathieu van der Poel, die met Verstappen gemeen heeft dat hij nooit één dag in Nederland heeft ge woond. ons coronabeleid. Twintig procent meer om zet dit jaar voor de winkels en horeca in ste den als Antwerpen, Gent en Brussel. Uit de zakken van d'Ollanders geklopt. De Neder landse NS riep op de trein naar Antwer pen niet te pakken, de Belgische spoor wegen zette juist meer treinen in. Op het moment dat onze lockdown werd afgekondigd, werd er gezegd dat omringende landen snel zouden volgen. Niet dus! Twee mil jard is de economi sche schade na drie weken lockdown. En dat we daarin zitten is eigenlijk een schande. We zijn het lachertje van Europa en ik ben helemaal niet van de afrekencultuur, maar dit moet toch consequenties hebben. We worden op dit moment geregeerd door president Jaap van Dissel en in mijn ogen heeft hij een historische blunder ge maakt. Waar de rest van Europa begon met boosteren zei Van Dissel letterlijk en rond uit: ,,Boosteren is niet nodig." Met als desas treuze gevolgen waarschijnlijk oversterfte en in ieder geval een dramatische lockdown. En zo zijn er nog wel een paar adviezen die de plank missloegen en zijn manier van communiceren was op de laatste conferentie gewoonweg belabberd. Ik weet het: er zijn nu, net zo als er zeventien miljoen bonds coaches zijn, ook zeventien miljoen virologen, maar je kan na twee jaar toch niet anders concluderen dan dat het niet goed is gedaan. Het is denk ik aan Ernst Kui pers om in te grijpen en Van Dissel naar de kant te halen. 'Japie even tjes wisselen'is het devies. En wie er op z'n plek moet? Doe mij maar Marc Van Ranst, zijn Belgische even knie. En dat is geen mop. We zijn het lachertje van Europa. Dat moet toch consequen ties hebben Zo gezegd in deze krant Het Openbaar Ministerie (OM) eist een onvoorwaardelijke celstraf van twaalf jaar tegen de 28-jarige G.E. voor het neerschieten van Kezban in Middelburg. Als er sprake was van een ongeluk, zoals E. beweert, had hij volgens de officier van justitie op die 26e au gustus in 2020 direct alarm gesla gen. ,,112 als elke seconde telt'', zei ze. Maar in plaats van te bellen, stapte G.E. in Kezbans auto en reed hij naar Vlissingen en Oost-Sou burg. Hij liet de jonge vrouw achter in haar eigen huis, levensgevaarlijk gewond, liggend in haar eigen braaksel. Pas na twee uur kwam E. terug en belde hij de hulpdiensten. Volgens het OM is er opzet in het spel en moet E. gestraft worden voor poging tot doodslag en verbo den wapenbezit. De officier eiste twaalf jaar cel, met daarbovenop twee maanden gevangenis omdat E. nog in een proeftijd zat voor een eerdere overtreding van de wapen wet. Het OM vindt ook dat E. moet opdraaien voor de schadeclaims die namens Kezban en haar familie zijn ingediend. Het gaat bij elkaar om een bedrag van ruim één miljoen euro voor geleden materiële, shock en affectieschade. Door het hoofd De toen 21-jarige Kezban raakte in haar huis aan de Burggang levens gevaarlijk gewond nadat ze door E. met een pistool door het hoofd werd geschoten. Sindsdien ligt haar leven overhoop. Mentaal en fysiek is ze niet meer de oude en ze zit in een rolstoel. Via een Powerpoint-presentatie werden in de rechtbank (zieken- huis)foto's getoond en meteen daarna las Kezban zelf een indrin gende verklaring voor. ,,Je hebt mij vermoord! Je hebt mijn moeder haar dochter vermoord! Mijn zusje haar grote zus vermoord!", schreeuwde ze naar E. Vervolgens brak ze in tranen uit en nam haar moeder het over. ,,Wie ik was, is er niet meer en komt nooit meer te rug. We zijn in rouw. Je had mij afgeschoten als een wild dier Je kwam terug, maar helaas was ik niet dood. Je plan is niet gelukt, want ik ben sterk. Door jouw zieke daad moet ik alles weer le ren Je had mij afgeschoten als een wild dier E. zei dat het nooit zijn bedoeling was om Kezban neer te schieten. Hij maakte het pistool schoon en haalde meerdere malen de slede naar achteren, iets wat stroever ging dan zou moeten. E. stond in de huiskamer van het kleine huis, maar hij liep intussen ook naar de slaapkamer, waar Kezban was. In de deuropening ging het mis en vuurde E. een kogel af die door het hoofd van Kezban ging. ,,Ik wist niet meer dat ik het magazijn intus sen had teruggeplaatst", zei E, die ontkende dat hij het wapen op Ke- zban had gericht. 'Ik was in paniek' De Domburger probeerde haar te reanimeren, maar in plaats van 112 te bellen, verliet hij de woning en vertrok. ,,Ik dacht eerst dat ik alleen de spiegel had geraakt, maar toen zag ik bloed. Ik wilde de politie bel len, maar schaamde me voor wat er was gebeurd. Ik was in paniek, dacht dat ze dood was", zei E. tegen de rechter. ,,In een waas ben ik roe keloos gaan rijden. Toen ik alles re aliseerde, ben ik teruggegaan en heb ik alsnog 112 gebeld." Onder weg had E. zijn moeder, vriendin en oom gebeld en verteld wat er was gebeurd. Die hadden er bij hem op aangedrongen om direct de poli tie te bellen. E. en Kezban hadden geen relatie, maar de vrouw hielp hem aan woonruimte. Volgens E. hadden ze op de bewuste dag geen onenig heid, terwijl Kezban verklaarde dat er juist wel een ruzie aan voorafwas gegaan. Van het pistoolschot herin nert ze zich niks meer. Toos Henk STEE&S MEER MENSEN BELLEN NAAR MELfc MIS&AAfc ANONIEM NEE SMITSSTRAAT MET Aantal sterfgevallen daalt weer in Zeeland Het aantal sterfgevallen in Zeel and daalt weer. Sinds half no vember overleden veel meer mensen dan gebruikelijk. De piek werd half december be reikt. Toen overleden in één week 138 mensen. Sindsdien neemt het aantal sterfgevallen weer wat af. In de week vóór kerst ging het om 117 mensen. Vorige week werden 107 overlij- dens geteld, blijkt uit cijfers die het CBS gisteren publiceerde. Dat is nog altijd een stuk hoger dan in dezelfde week van 2020, toen 74 Zeeuwen overleden. ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO Het hardst lachen de Belgen echter om VUURWERK ,,Dat mis ik nu toch het meest, een eigen plekje voor ons samen" - Trudie Bouman, slachtoffer woning brand met Oud en Nieuw REGIO SCHULD OF ONSCHULD ,,Soms voel je je ineens een rechercheur omdat je moet nadenken over het bloedspoor dat is achter gelaten" - Elise van Acker speelt graag het rechtbank- spel ZEELAND9 OM eist 12 jaar cel in zaak-Kezban Eldridge Pentury Middelburg Verdachte G.E. (m) in de Middelburgse rechtbank. Links de recht bankvoorzitter, rechts advocaat Mark Dunsbergen. tekening eric elich - Verklaring slachtoffer Kezban De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Paul Kusters SMTCHS TRA A T BE M VAN MARINUS. OP HUISNUMMER 12 STAAT tsE KERSTBOOM NO© OP/ Internet: toosenhenk.nl VLISSINGEN /"ftooetsuKii fJAUl/AK/ ■Z.ÖZZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2