'Het volk wordt in de hele wereld voor de gek gehouden' De winkels in Sluis gingen niet massaal open, niettemin is de organisatie content. Een kleine honderd aanwezigen protesteerden tegen de coronamaatregelen maar vooral tegen de sluiting van de winkels. Vanwege de weekmarkt moest het protest uitwijken naar de parkeer plaats bij Toversluis, aan de rand van Sluis. Een gevarieerd gezel schap trof elkaar, elkaar gevonden in het verzet. Kevin Patout, naar eigen zeggen een gewone burger die het beu is, zette mede het protest op poten. ,,We demonstreren om onze zaken weer open te krijgen. Het heeft geen nut om heel de economie te sluiten. We zijn tegen veel meer an dere dingen, maar nu gaat het ons om zaken weer open te krijgen. Het is misschien niet aan de gemeente Sluis, maar hoe vaker je zeikt, hoe groter de kans is dat je je zin krijgt. Iedereen heeft er uiteindelijk wel mee te maken. Als je in je eentje je zaak opent, ben je een makkelijk doelwit voor de politie. Als alle on dernemers nou eens samenkomen en alle zaken openen, zijn er geen manschappen genoeg om iedereen te arresteren." Linkerarm overheid De winkels deden de deuren niet open. Over de opkomst is de orga nisator niet ontevreden. ,,Het valt me mee, het is nog niet zo druk. La ter worden het er misschien meer. Jammer dat mensen nu, na twee jaar pas een beetje opstaan tegen de maatregelen. Als ze dat nou in het begin al hadden gedaan.'' ,,Voor mij was de laatste demon stratie in Amsterdam een goed voorbeeld. Dat heeft mij hoop gege ven. Ze konden niks met de beel den, want iedereen bleef vro lijk. Met 'ze' bedoel ik de media. De pers is toch de linkerarm van de overheid." Astrid van der Ven zingt, gehuld in een paarse vlag met een Canadese esdoorn, dat ze de 99 pro cent zijn. ,,Dat is de vlag van Ro- mana, de échte koningin van Ca nada", legt ze uit. ,,Het volk wordt voor de gek gehouden", is haar overtuiging. ,,Niet alleen hier maar in de hele wereld. Ook de media la ten geen wetenschappers aan het woord die een tegengeluid laten Kijk je naar Knokke, daar zijn de winkels open, daar gaat alles door. Daar is het hartstikke druk. Hier in Sluis zie je niks, nakkes, niente horen. Zoveel artsen worden de mond gesnoerd. Je kunt op internet veel vinden. Doe je eigen onder zoek, zeggen wij altijd." Wakker worden ,,We zijn het beu", Marco IJben, de goedgebekte eigenaar van Het Kleine Café in Aardenburg, spreekt de aanwezigen in onbeschaamd Amsterdams toe. ,,De winkels moe ten dicht. België is heel blij met onze centen." Wat hem betreft was de bijeenkomst vrijdag pas het eer ste signaal vanuit Sluis. ,,We moe ten dit soort dingen vaker doen. Ik hoop op meer aanhang. Mensen moeten wakker worden, die QR- code, dat is helemaal niet vanwege corona. Het heeft daar helemaal niks mee te maken. Het is gewoon puur controle van de mensheid." Sancho Jansen, voorzitter van de Sluise ondernemersvereniging en eigenaar van restaurant de Frietstal is wel gevraagd om te spreken maar koos ervoor de uitnodiging af te slaan. ,,We vonden dat we dat als vereniging niet moesten doen, daarnaast zit ik ook in quaran taine." ,,We zijn het net zo beu natuurlijk", erkent Jansen. „Iedereen is het beu, ondernemer ofniet. Wij willen ook zo spoedig mogelijk open, dit is ge woon nekkend. Vooral het steeds ontbreken van een perspectief. Het is net een verkeerslicht, groen, oranje, groen, rood, oranje, rood Dat trek je op den duur niet meer. Extra frustrerend is het voor on dernemend Sluis dat ze er bijkans uitzicht hebben op gul spende rende Nederlanders. Op een boog scheut kan alles. ,,Kijk je naar Knokke, daar zijn de winkels open, daar gaat alles door.Het is er hart stikke druk. Hier in Sluis zie je niks, nakkes, niente. Er zijn zeven gezin nen afhankelijk van mijn restau rant. Steeds weer een nieuwe pers conferentie, steeds houden ze je een warme worst voor en steeds valt het tegen. Ik krijg de indruk dat we geregeerd worden door het OMT." I zaterdag 8 januari 2022 Zeeland Op de parking bij Toversiuis werd het ongenoegen rond de coronamaatregeien kenbaar gemaakt. Foto inzet: Marco IJben van Het Kieine Café in Aardenburg spreekt de mensen toe: ,,Die QR-code is heiemaai niet vanwege corona. Dat is puur controle van de mensheid.'' fotos anne hana Coronaprotest Sluis blijft netjes Guido van der Heijden Siuis - Sancho Jansen, ondernemersvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29