Waarom wil Hugo toch per se door? Angela 24 Vrijheid voelde nog nooit zo goed Popster worden mag een jongensdroom zijn, maar Ernst Jansz (73) beviel die status maar matig. Zijn eigen jeugdambitie, sinds zijn 6de: concertpianist worden. De Doe Maar-toetsenist moest 67 jaar wachten voordat het lukte. INTERVIEW 'Wonder nodig voor concerten Doe Maar' Tot voor kort moest je naar Ivo Niehe en Art Rooijakkers zappen om 'de andere kant' van een politicus te ontdekken. Wat hebben we ze niet zien doen afgelopen tijd? Pianospelen, koffiezet ten in hun witte woonkeuken. Caroline van der Plas maakte het helemaal bont door voor RTL 4 zowel de deur van haar half ingerichte Haagse pied-a-terre open te zwaaien als die van haar Deventer doorzonwoning. En toen er nog geen witte politiekeet voor zijn deur stond, was Hugo de Jonge niet te beroerd om de camera's tot diep in zijn woning toe te laten. Alleen zijn schoenenkast bleek écht privé. Echtelieden (m/v) werden erbij gesleept, kinderen kwamen aan het woord, trotse ouders schoven aan om te vertellen dat het altijd zo'n bijzonder kind was. En als tegenprestatie voor alle aandacht en complimen ten liet zo'n politicus dan z'n schild een beetje zakken en toonde eens twijfel, onzekerheden ofverdriet. behalve de TV Show en Rooijakkers over de vloer ook de gestoorde medemens politici thuis opzoekt en als aardigheidje een brandende fakkel meeneemt in plaats van taart of bloemen, zal het voorlopig wel afgelopen zijn met dit soort privé-inkijkjes. In elk geval tot de volgende verkiezingen. Één troost voor de voyeurs onder ons: tijdens Opi leerde ik donderdagavond dat er helemaal geen huis bezoek nodig is om een politicus dieper in de ziel te kijken. Daar zat Hugo de Jonge die zich ineens opvallend kwetsbaar opstelde, kwetsbaarder dan ik hem afgelopen vier jaar heb gezien. Hij vertelde over de bedreigingen, de impact daar van op zijn gezin, de brandende wens om door te wil len met de coronaportefeuille, de lastige gesprekken die dat thuis opleverde en de prijs die hij voor het werk betaalt en ook bereid is om te betalen. Allemaal tot op zekere hoogte natuurlijk, want we hebben het hier wel over Hugo de Jonge, die stellig heid tot kunst heeft verheven. Maar ook donders goed snapt dat het in het huidige tijdsgewricht niet ver standig is om op nationale tv uitgebreid te gaan zitten keuvelen over alle fouten die hij de afgelopen twee jaar als minister heeft gemaakt. Leuk voor de kijkcij fers van Fidan en Sven, maar de volgende dag bijt de Tweede Kamer zijn kop eraf. Ondanks alle openheid en kwetsbaarheid kreeg ik als kijker toch geen antwoord op de meest prangende vraag: wat is het toch in het karakter van De Jonge dat hij ondanks alle ellende, beschimpingen en bedrei gingen door wil als minister en zich nu weer zo'n las tig dossier in de maag heeft laten splitsen? Medetafelgast Johan Derksen hield het op 'bran dende ambitie' en 'enorme ijdelheid', waarbij De Jonge een geamuseerde trek op zijn gezicht niet kon verbergen. Kennelijk schoot Johan raak. Maar het moet toch ook iets te maken hebben met trots, kop pigheid, calvinisme en wellicht komen er zelfs wel wat masochistische trekjes aan te pas. Gelukkig hebben we nog vier jaar om daar achter te komen. ERNST JANSZ OVER TWEE NIEUWE ALBUMS Quote van de dag Herseninfarct 'Maris' Bauer rnst Jansz zit aan de keukentafel in zijn oerderij in n Neerkant en zijn ogen glin- nerzijds omdat hij pret heeft m de verbazing van zijn toehoorder, anderzijds omdat hij zo geniet van wat ij tot stand heeft gebracht. Om te beginnen met de verbazing: eigenlijk kon Ernst Jansz tot het begin van deze eeuw geen piano spelen. Hij had nooit geleerd hoe hij op de juiste manier zijn vingers neerzet op de toet sen, terwijl hij toch furore had gemaakt als toetsenist van CCC Inc. en Doe Maar. Over dat pianospel zo meer. De an dere aanleiding voor zijn pretoogjes: Jansz is oprecht dolgelukkig met de twee albums die hij gisteren gelijktijdig uitbracht. Het ene, Live in tijden van corona, is de weerslag van twee livestreams met eigen luisterliedjes, bij het andere dekt de titel de lading: Chopin en andere stukken, met een vette knipoog naar een vermaard Doe Maar-album. Hij speelt stukken van Chopin naast eigen composities. Het zijn twee heel verschillende albums, waarover de zanger en compo nist vol passie praat. ,,Ik vind Live in tij den van corona zo mooi dat ik het elke avond in bed beluister via mijn koptele foon. Ik kan er geen genoeg van krij gen'', zegt hij na een lofzang op zijn drie muzikale begeleiders: violiste Aili Dei- wiks, gitarist Guus Paat en bassist Richard Wallenburg. ,,Ik geniet zo van hun spel.'' Spatzuiver Dat doet hij niet van zijn eigen stem, hoewel hij die beter waardeert dan voorheen. ,,Ik ben milder geworden. Als ik nu dingen uit de tijd van Doe Maar hoor, vind ik het best leuk gezongen. Destijds niet, ik ben nooit tevreden geweest over mijn zangstem. Ik zou wil len dat ik zonder moeite op elk moment spatzuiver en met vibrato kan zingen, met een mooie soulstem. Wat er wel goed is aan mijn stem? Hij geeft goed weer wat ik voel.'' Dat zijn twee albums gelijktijdig ver schijnen, heeft alles te maken met de omstandigheden. ,,In 2020 zouden we gaan touren met Doe Maar en daarom kocht ik een nieuwe samplepiano. Toen vanwege corona alles werd afgeblazen, Docu over model was ik werkloos. Ik ging die livestreams doen en nam me voor die samplepiano te gebruiken voor Chopin.'' Jansz wilde zich niet zomaar storten op het werk van de Poolse componist (1810-1849). „Duizenden pianisten gin gen me voor, het is niet interessant als een popmuzikant zonder opleiding wat gaat rommelen. Daarom koos ik niet voor een vleugel, maar voor de elektri sche variant. Mijn kracht: ik heb me mijn hele leven verdiept in Chopin. Ik was 6 toen ik bij mijn opa een plaat hoorde met wals nummer 3 erop, ik was daar kapot van, het mooiste dat ik ooit had gehoord. Toen wist ik: ik wil con certpianist worden en Chopin spelen.'' Ergernis De kennis van Chopin haalde Jansz al op jonge leeftijd uit boeken die hij kocht van zijn zakgeld, maar ook uit de brie ven van de componist. ,,Hij beschreef hoe hij lesgaf. Hij zette een metronoom op de piano die het tempo aangaf en zei tegen zijn studenten: met je linkerhand volg je de metronoom, met je rechter hand mag je vertragen en versnellen, zolang je links maar dat tempo aan houdt. Hij hechtte daar veel waarde aan. Nou, 90 procent van de mensen die Chopin spelen, houdt zich daar niet aan. Dat ergert mij. Dus ik heb geprobeerd me er wel zo goed mogelijk aan te hou den.'' Zonder overdrijving: Jansz vervult met het album zijn jongensdroom. ,,Ik wilde altijd al Chopin spelen, maar het is nooit gelukt. Ik heb rond mijn 10de Doe Maar voorlopig niet van plan Doe Maar, met links Ernst Jansz. Hoewel de band nog bestaat, zit het er niet in dat Doe Maar nog zal optreden. ,,Ik denk het niet'', zegt Ernst Jansz. Afgelopen najaar zou de band een clubtour doen, maar deze werd afgelast, omdat bassist en zanger Henny Vrienten ziek werd. Wat hem mankeert, heeft hij nooit bekendgemaakt, maar de con certreeks was meteen van de baan. ,,We zijn nog steeds een bandje'', zegt Jansz. ,,Dat kunnen we tot in de eeuwigheid blijven.'' Volgens Jansz is meer naar buiten te brengen over de sta tus van de band. Dui delijk is wel dat er geen concerten meer aanko men. ,,Dan moet er wel een wonder gebeuren.'' Sinds het de akelige gewoonte is geworden dat ZATERDAG 8 JANUARI - Britney Spears zette naaktfoto's op Instagram, verwijzend naar het einde van de curatele waaronder ze dertien jaar stond. TELEVISIE Mariska Bauer (45) is getroffen door een her seninfarct. Zan ger Frans Bauer meldde dat zijn 'Maris' hem en zijn gezin liet schrikken. Sa men maken ze onder meer tv-programma's over reizen. Netflix maakt een documen taire over Anna Nicole Smith. Het Playboymo del (destijds 26) trouwde in 1994 met de 89-ja- rige oliemiljar dair J. Howard Marshall. Na zijn dood begon een lange strijd om zijn erfenis. Alexander van Eenennaam NETFLIX 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24