20 REPORTAGE FC VOLENDAM WIL TREKPLEISTER VOOR TALENTEN WORDEN Derde club in VS voor Leerdam Newcastle trekt Trippier aan EREDIVISIE Heerenveen haalt Tahiri gratis op Onder leiding van 'Team Jonk' is FC Volendam in de Keuken Kampioen Divisie uitgegroeid tot kampioenskandidaat. Met zanger Jan Smit als commercieel directeur wil de club in 2030 in een nieuw stadion spelen. 'Het andere Oranje' is ambitieus. ,,Het is hier heel erg veranderd.'' Team Jonk heeft de veranderingen doorgevoerd vanuit de filosofie van Johan Cruijff. ,,Het is bekend dat ik enorm geïnspireerd ben door een bepaalde speelwijze'', bevestigt Jonk. „Aantrekkelijk en aanvallend voetbal spelen. Maar om dat te bereiken heb je al die andere facetten nodig, zoals fy sieke ontwikkeling en voeding. Hoe kun je het maximale uit spe lers en een groep halen? Als je daar gericht mee bezig bent, kun je waarde creëren voor de club.'' Dat is de belangrijkste opdracht die Jonk en zijn staf zichzelf de af gelopen jaren hebben gegeven. ,,We willen dat talenten hier graag naartoe komen, omdat ze zien dat het een plek is die goed is voor hun ontwikke ling. Wij zijn een opleidingsclub en daar wil je ook geld mee gene reren, zodat je vlees op de botten krijgt. Het vergt tijd om de juiste cultuur daarvoor te kweken, maar het is wel gaaf dat wij daar stappen in hebben gemaakt.'' Micky van de Ven was daar afge lopen zomer het eerste grote voor beeld van. De 20-jarige verdediger werd voor 3,5 miljoen euro ver kocht aan Wolfsburg. Overigens klinken er rondom de club wel- eens verhalen dat Team Jonk het contractueel zo heeft geregeld dat ze persoonlijk meeverdienen als een speler voor veel geld wordt verkocht. ,,We hebben afspraken gemaakt over bonussen'', legt Jonk uit. ,,De club kan mij een bonus uitkeren op het moment dat het op een aantal facetten ontzettend goed gaat. Als het stadion vol zit, bijvoorbeeld. Het gaat erom dat we meerwaarde creëren voor de club. Daar zijn we met z'n allen mee bezig en daar mag ik ook voor beloond worden. Maar het is niet zo dat ik verdien aan de verkoop van een speler.'' Contractlooptaf Hoe dan ook gaat het FC Vo lendam voor de wind sinds Jonk er trainer is. Wat dat be treft breken er cruciale weken aan voor de club. Zijn con tract loopt namelijk af. ,,We gaan de komende weken met elkaar zitten om te kijken waar we staan en welke stap pen we verder kunnen maken. Of ik met deze club de eredivi sie in wil? Ja, maar ik ben nooit zo'n langkijker. Ik kijk naar wat we nu nodig hebben en ik vind dat er nog ontzettend veel rek in deze spelersgroep zit.'' Dat blijkt ook uit de terugkeer van Antonucci, die ook aan clubs in de eredivisie verhuurd had kunnen worden. Maar de Belg kiest voor Volendam, omdat hij denkt dat hij zich daar het beste verder kan ontwikkelen. Alleen dat nieuwe kunstgrasveld is even wennen. Het kunstgrasveld in het Kras Stadion in Volendam is pas een paar weken oud. Het is daarmee één van de weinige onderdelen van de club waarmee Francesco Antonucci nog niet vertrouwd is. De Belgi sche middenvelder, voor de rest van het seizoen gehuurd van Fey- enoord, wordt aan het einde van de donderdagtraining door onder anderen trainer Wim Jonk uitge daagd voor een potje jeu de boules met voetballen. Het gaat erom de bal vanaf de zijlijn zo dicht mogelijk bij de middenstip te krijgen. Antonucci probeert de bal zo te raken dat-ie met een curve naar het doel draait, maar het kunstgras geeft dusdanig veel effect mee dat zijn poging een hopeloze wordt. Er wordt om gela chen. Het maakt duidelijk dat de sfeer goed is in het vissersdorp. FC Volendam is de winterstop al in gegaan als koploper van de Keu ken Kampioen Divisie, een paar dagen voor de herstart van de competitie is er met Antonucci ook nog eens een versterking bin nen gekomen. Het past perfect in de ambities van de club. Want hoewel ze het in Volendam nog nooit zo lang zonder eredivisievoetbal hebben moeten doen als de afgelopen jaren, wil 'het andere Oranje' meer dan alleen maar promo veren. Er zijn ambitieuze plan nen voor een nieuw stadion in de vorm van een groot zeil schip, dat er rond 2030 moet staan. In 't Skip moet FC Vo lendam kunnen groeien. En het is ook niet voor niets dat Jan Smit commercieel di recteur wordt. De Volen- damse zanger krijgt name lijk wel wat voor elkaar, klinkt het in het Kras Sta dion. Hij kan grotere spon soren naar de club trekken en moet zich gaan bezig houden met de dooront wikkeling van het stadi onplan. Tegelijkertijd is de ont wikkeling op technisch vlak al eventjes gaande. Sinds Jonk voor de groep staat, is Volendam uitgegroeid van een laagvlieger tot een kampioenskan didaat in de Keuken Kampioen Di visie. 'Team Jonk', zoals de trainer en alle stafleden om hem heen worden genoemd, heeft voor veel verandering gezorgd. Aanvoerder Damon Mirani kan het weten. De 25-jarige verdediger maakte de club als jeugdspeler een tijd mee en is er sinds afgelopen zomer terug. ,,Ik speelde hier in de jeugd en ben vanuit daar naar Ajax gegaan'', vertelt Mirani. „Voordat Team Jonk kwam, voetbalde Volendam onderin de eerste divisie. Nu zie je dat de club weer begint te leven. Je ziet kinderen met Volendam- shirtjes rondlopen. De trainers en de staf hebben het gewoon goed op de kaart gezet. Zij zijn ook de reden dat ik weer bij Volendam ben gaan voetballen. De visie van de trainer, de krachttrainingen, de opbouw, het eten. Dat is allemaal erg veranderd.'' ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO MLS Kelvin Leerdam blijft in de Verenigde Staten voetbal len. De 31-jarige verdediger ondertekende een contract voor twee jaar bij Los Ange les Galaxy, met een optie op nog een jaar. Leerdam komt transfervrij over van Inter Miami. Voor de oud-speler van Feyenoord en Vitesse is LA Galaxy zijn derde Ameri kaanse club. Na het winnen van de KNVB Beker in 2017 met Vitesse verhuisde Leer dam naar Seattle Sounders, waarmee hij twee jaar later kampioen van de MLS werd. De international van Suri name bereikte met Seattle Sounders ook in 2017 en 2020 de finale van de Ame rikaanse competitie, maar die duels gingen verloren. PREMIER LEAGUE Newcastle United heeft de eerste grote aankoop ge daan sinds de club in okto ber werd overgenomen door een investeringsfonds uit Saoedi-Arabië. De Engelse international Kieran Trippier komt over van de Spaanse kampioen Atlético Madrid en ondertekent een con tract tot de zomer van 2024 op St. James' Park. De aan vallend ingestelde vleugel verdediger, die 35 interlands speelde voor Engeland, wordt bij Newcastle United herenigd met manager Ed die Howe. Ze werkten eer der samen bij Burnley. Howe werd begin november aan gesteld als nieuwe trainer van Newcastle na het ont slag van Steve Bruce. Heerenveen heeft de Belgi sche middenvelder Anas Tahiri gecontracteerd, als vervanger van Joey Veer man. De 26-jarige Tahiri, die eerder uitkwam voor RKC, komt transfervrij over van het Roemeense CFR Cluj. Hij heeft tot medio 2024 ge tekend in Friesland. „Na het vertrek van Joey zijn we blij dat we Anas kunnen pre senteren. Met zijn creativi teit en ervaring in het Ne derlandse voetbal kan hij voor ons van waarde zijn'', aldus technisch manager Ferry de Haan. Heerenveen verkocht Veerman eerder deze week aan PSV, dat daarmee Feyenoord af wist te troeven. 'Het andere Oranje' leeft op onder Jonk Marijn Abbenhuijs Volendam Trainer Wim Jonk is een icoon in het vissersdorp. In het stadion heeft hij zijn eigen muurschildering. foto marco okhuizen Er is dit seizoen ge noeg te juichen voor Volendam. foto ron baltus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20