Pröpper, moreel de grote winnaar O Q. Angst voor grote impact van omikron-variant 18 COLUI Sjoerd Mossou Ergens rond de jaarwisseling dook er een filmpje op van Thibaut Courtois, de Belgi sche keeper van Real Madrid, aan tafel in een vleesrestaurant in een Dubai. Voor zijn neus lag een reusachtige steak op tafel, copieus bedekt met een laag van bladgoud. Naast hem stond - hoe kon het ook anders - de onvermijdelijke Turkse biefstukbakker Nusret Gökqe, alias 'Salt Bae'. U kent deze Salt Bae ver moedelijk wel van internet: een volslagen dorps malloot met een staartje en een geblindeerd brille tje, die zout op biefstukken strooit alsof hij zojuist bevangen wordt door een attaque van krankzin nige aanstelleritis. Om merkwaardige redenen groeide Salt Bae in de afgelopen jaren uit tot een populair statussym bool onder voetballers: een soort levende Louis Vuitton-tas met een vleesmes en een bakje zee zout. (Salt Bae staat al een tijdje op onze shortlist als carnavals-act, maar ik vrees dat we hem weer door moeten schuiven, naar 2023). Het lot bepaalde dat Courtois, niet lang na zijn gouden bieflap, positief werd getest op corona. Hij bleek lang niet de enige, de ene na de andere top- voetballer liep de laatste weken een besmetting op na een korte wintervakantie. Dubai ontpopte zich daarbij steeds meer als een brandhaard, en niet verrassend ook: van alle popu laire vakantiebestemmingen onder voetballers is Dubai tegenwoordig met afstand het populairst. Op Instagram krioelde het werkelijk filmpjes en foto's van voetballers in het emiraat, soms op uit bundige feestjes, soms smikkelend van een blad gouden karbonade, en anders wel poserend in de plaatselijke dierentuin. (Ook de private, nogal du bieuze dierentuin van Dubai groeide stilaan uit tot een voetballerscliché, niet in de laatste plaats omdat voetbal lers er hartelijk worden uit genodigd om een beetje re clame te komen maken.) Het leidde, samen met al lerlei andere vakanties en feestjes over de hele wereld, tot chaos. Voetbal bleek ver rassend genoeg een team sport te zijn: in een handom draai wemelde het van de besmettingen bij clubs in binnen- en buitenland. In steeds meer competities worden wedstrijden noodgedwongen afgelast en uitgesteld - en het einde is nog niet in zicht. Feyenoord en PSV waren zo verstandig hun buitenlandse trainingskamp uit voorzorg af te blazen. Ajax ging lekker eigenwijs wél, stuitte in Portugal al snel op vier besmettin gen, en vertrok halsoverkop met een privéjet, een middelvinger opstekend naar de coronaregels. Het gebeurde allemaal in de week dat PSV'er Davy Pröpper definitief besloot te stoppen met voetballen, op zijn dertigste, omdat hij zich zoge zegd niet meer 'thuisvoelt in de voetbalcultuur'. Nooit meer verplicht op zo'n onnozel trainings kamp, moet Pröpper gedacht hebben. Nooit meer biefstuk eten met bladgoud. Nooit meer goede sier maken met een bedwelmde tijger. Nooit meer luisteren naar je zakkenvullende zaakwaarnemer, je hysterische trainer of de verlammende mening van Jan Publiek. De enige die dat maar vreemd vond was René van der Gijp, maar Pröpper is stiekem de grote winnaar natuurlijk - sowieso in moreel opzicht. Nooit meer biefstuk eten met bladgoud, moet hij gedacht hebben Sainz kan verlengen Villa haalt Coutinho In de eerste divisie rolt de bal alweer, vrijdag volgt de eredivisie. Deze herstart voelt heel anders dan een jaar geleden, toen de focus in 'Super Januari' lag op de sportieve strijd in een lange reeks toppers. Nu is het een periode van bibberen en hopen dat omikron de competitie niet ondermijnt. PSV - Ajax. Feyenoord - Vitesse. FC Utrecht - Ajax. PSV - AZ. Ja, de eerste weken van 2022 bieden veel om je als voetballiefhebber al vast op te verheugen. De eredivisie serveert nu geen 'Super Januari' uit zoals vorig seizoen, maar de com petitieplanner van de KNVB heeft heus weer zijn best gedaan. Alleen: gaan we wel genieten van het spor tieve? Of slokt de onrust rond de omikron-variant van het coronavi rus alle aandacht op? Wie kan garanderen dat Enge land niet 'ons' voorland wordt in ja nuari? De Premier League met tal van uitgestelde wedstrijden als schrikbeeld voor onze ere- en eer ste divisie. Van een eerlijk competi tieverloop is in Engeland geen sprake meer. Omikron woedt er zo hevig, dat er een totaal scheefge trokken stand is ontstaan. Koploper Manchester City heeft al 21 duels gespeeld. Een ploeg als Burnley pas 17. In Nederland is KNVB-competi- tieleider Jan Bluyssen stellig. De bond huldigt het motto van de Tour de France: de koers wacht op nie mand. ,,Dus de competitie in Ne derland gaat altijd door'', zei Bluys- sen deze week nog eens. Bij dertien beschikbare spelers, onder wie één keeper, wordt er ge voetbald. Dit protocol is van kracht sinds twee jaar geleden het betaald voetbal in de coronapandemie werd hervat. En daar verandert voorals nog niets aan. Thuisquarantaine Omdat Ajax veel meer selectiespe lers heeft dan pak 'm beet TOP Oss wordt bij het tellen uitgegaan van de 25 meest ingezette spelers. Maar NAC mist vandaag vijf spelers te gen FC Eindhoven en düs zit de schrik er bij de rest meteen in. En je kunt als Ajax of PSV wel dertien man fit hebben, als pakweg Tadic en Berghuis en Gakpo en Doan in thuisquarantaine zijn tijdens PSV - Ajax op 23 januari, dan krijgen we een gemankeerde topper te zien. Voor het uitstellen van wedstrijden is wel ruimte in de kalender, maar die is zeer beperkt. Maar liefst vijf clubs spelen na de winter ook nog mee in de Europese toernooien. Eén voordeel: in Nederland be- slist alleen de KNVB over het com petitieverloop. De chaos van deze week in Italië lijkt hier ondenkbaar. In de Serie A stond koploper Inter- nazionale donderdag Bologna op te wachten voor de eerste wedstrijd van 2022. Denzel Dumfries en Ste fan de Vrij deden dat in wedstrijd- kledij op het veld, terwijl al lang duidelijk was dat de thuisploeg niet zou komen opdagen. Want hoewel de Serie A het duel weigerde uit te C Met alle uitgestelde duels is de Engelse Premier League nu het schrikbeeld voor onze profcompetities. ManCity speelde al 21 duels, Burnley pas 17 stellen, hadden de lokale gezond heidsautoriteiten dat in feite wel gedaan. Zij legden de Bologna- selectie een verplichte thuisqua- rantaine tot 9 januari op, na een se rie besmettingen bij de club van Mitchell Dijks, Jerdy Schouten en Sydney van Hooijdonk. Ondanks het optimisme van Jan Bluyssen, is het toch goed om de re gels er even bij te pakken. Wat als de competitie onverhoopt toch abrupt stil zou komen te liggen? Dat ge beurde eerder in het seizoen 2019/2020, toen er nog geen pande- mieprotocol bestond. Nu zijn er meer dan 17 speelrondes voltooid (de helft van het totaal), dus dit ere divisieseizoen zal nooit meer on geldig verklaard worden. Bij een ge dwongen stop tussen ronde 18 en 28 (of 20 - 32 in de Keuken Kampioen Divisie) geldt de stand van dat mo ment als eindstand. Maar wel zon der kampioenen, promotie en de gradatie. Behalve als er al een for mele kampioen is, een koploper dus die in het restant niet meer te ach terhalen zou zijn, of als er al offici eel ploegen zijn gepromoveerd dan wel gedegradeerd. Daardoor kan de competitie het seizoen erop een on even aantal clubs tellen. Pas als 85 procent van een seizoen is voltooid, wordt er officieel een kampioen aangewezen en zijn er clubs die degraderen en promove ren. Die grens ligt bij minimaal 29 speelronden in de eredivisie en bij 33 op KKD-niveau. De eerste divisie is gisteren her vat, met Helmond Sport-Dordrecht en de Limburgse derby Roda-MVV. De eredivisie volgt komende vrij- 3OKTOBER 24 OKTOBER ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO Y @SjoerdMossou FORMULE 1 Ferrari wil het contract van de Spaanse coureur Carlos Sainz verlen gen. De 27-ja- rige Madrileen ligt tot het einde van dit jaar vast bij de Italiaanse ren stal. Sainz werd afgelo pen seizoen vijfde in het WK. „Ik wil graag met Carlos gaan zitten, eerst om te horen hoe hij zich voelt", zegt teambaas Mattia Binotto van Ferrari. VOETBAL De Brazili aanse interna tional Philippe Coutinho voet balt de rest van het sei zoen voor As ton Villa. Dat huurt de 29-ja- rige Coutinho voor een half jaar van FC Barcelona. Coutinho speelde tus sen 2013 en 2018 voor Li verpool en was daar teamgenoot van Steven Gerrard, de huidige trainer van Villa. Januari wordt Maarten Wijffels Rotterdam 1. Vitesse-Fey- enoord (2-1) werd nog ge speeld met pu bliek en com plete selec ties, hoe is dat bij de 'return' in Rotterdam? 2. Vuurwerk en sfeer bij Ajax- PSV (4-0), dat zal later deze maand in Eind hoven wel an ders zijn. 3. Ronaldo (l) in actie voor Manchester United, in de zo geteisterde Premier Lea gue. 4. De spe lers van Inter verlaten het veld nadat thuisclub Bo logna is weg gebleven. fotos PIM RAS, REUTERS, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18