l IHIffltt Q Vooral modezaken zien klanten weglopen als gevolg van de pandemie 17 Door de lockdown ziet de middenstand in Duitsland vaste klanten vaker bij concurrerende webshops hun slag slaan. Tot verdriet van winkeliers. „Mensen beseffen niet dat ze een levendig winkelgebied om zeep helpen dooronline te kopen in plaats van hier." Een van de weinige win kels rondom de Ber- lijnse Markthalle Neun waar het licht bij het vallen van de avond nog brandt, is Pony Hütchen. In de meubelzaak, waar vintageliefheb bers tussen tweedehandsstoelen, fauteuils en prullaria vrij spel heb ben, ziet eigenares Lilli Nielsen er gestrest uit. ,,Ik ben totaal over werkt. Kun je me niet anders een e-mail met je vragen schrijven?" Aan de winkelruit hangt een briefje met 'werknemer gezocht'. ,,Ik kan niemand vinden en moet ook nog voor een doodzieke hond zorgen." Een Jack Russell met een bodywarmer kijkt haar baasje wat triest aan. Dan wil Nielsen toch praten, maar wel zonder mond kapje, in de buitenlucht. ,,De klan ten zijn dat masker net als ik meer dan beu." Hoewel de bazin van de vintage winkel doet voorkomen alsof het zo niet langer kan, staat het water haar niet direct aan de lippen, zo vertelt ze. „Gelukkig heb ik door de jaren buffers opgebouwd en sinds de coronacrisis maar een keer een beroep hoeven doen op de Ber- lijnse staatssteun." Om haar heen gingen veel Berlijnse ondernemers de afgelopen twee jaar wel kopje onder. ,,Ze waren snel door hun geld heen en besloten te stoppen." winkelgebied om zeep helpen door online te kopen in plaats van hier." Op haar visitekaartje staan een website en een Instagrampagina. ,,Ja, natuurlijk moet ik meegaan met de tijd, daarom bouw ook ik een webwinkel. Maar ik run een analoge zaak, dus ik weiger om alleen online mijn geld te verdie nen." Bakfietsen Niet iedereen is ontevreden. In de overdekte markthal toont een medewerker van Küchen Liebe zich zeer positief over de toeloop van klanten. ,,We zien dat mensen in deze tijd veel meer zijn uitgeven aan keukengerei. Dat is goed voor ons." Volgens haar blijft de vaste kring klanten het bedrijf, dat in Berlijn nog vier andere vestigingen heeft, trouw. Het helpt dat de kookwin kel zelf met bakfietsen via de web winkel bestelde pannen en polle pels aan huis bezorgt. Daarnaast zijn er ook nog de toeristen, die het hele jaar in de markthal welkom waren. „Vandaag lijkt het wel alsof er een vliegtuig met Nederlanders is geland." In haar vintagewinkel weigert Nielsen bij de pakken neer te zit ten. ,,We moeten onszelf weer uit vinden, maar tegelijkertijd ook beseffen: ondernemers zoals ik hebben heel sterke benen. Ik ben vastberaden om na mijn vijftien jarig jubileum lang door te gaan." In veel Duitse binnensteden ver ging het de middenstand afgelopen jaar dramatisch: de gedwongen sluiting van winkels begin 2021, de abrupte invoering van de 2G-regel in aanloop naar de kerstdagen, voorraadtekorten en grote proble men met leveringen. Met name zaken in de heren- en damesmode zagen hierdoor hun omzetten kel deren tot wel 30 procent ten op zichte van 2019, blijkt uit een recente rondvraag van branche organisatie Handelsverbandes Deutschland (HDE). Rolluiken dicht Het duizelt de Duitser van de coronamaatregelen, die elkaar net als in Nederland in snel tempo opvolgen en duidelijk niet in het voordeel van de winkelier uitpak ken. Zelden kan een koopjesjager in Berlijn, van Kurfürstendamm tot FriedrichstraRe en hier in Neukölln, nog een winkel binnen wandelen. Rondom de Markthalle Neun, een overdekte markt met kraampjes vol eten en spulletjes, blijven veel rolluiken dicht. Som mige winkeliers hebben de moeite We moeten onszelf weer uitvinden, maar ondernemers hebben sterke benen genomen een briefje op te hangen. 'Beste klanten, helaas ben ik van daag en morgen niet in de winkel.' Andere zaken hebben besloten om bijna heel januari dicht te blijven zoals een feestartikelenwinkel, waarvan de etalage vol met kerst spullen een treurige aanblik geeft. Amazon Mede als gevolg van de sluiting van winkels doen veel Duitsers online hun inkopen. Buiten onlinereuzen als Amazon en Zalando ziet retail- organisatie HDE dat ook kleinere webwinkels daardoor uitstekende zaken doen. In 2021 waren zij op jaarbasis goed voor een omzet van 586 miljard euro, een stijging van 1,5 procent vergeleken met een jaar eerder. Maar ook zij hebben te maken met artikelen die niet of veel te laat geleverd worden. Volgens denktank Ifo beklaagde ruim 81 procent van de ondernemers zich hierover. Dat is de gedeelde pijn, die ondernemers voelen. Lilli Nielsen van Pony Hütchen is ontzet over het feit dat ze meer klan ten kwijtraakt aan webshops. „Men sen beseffen niet dat ze een levendig music GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Guy Hoeks Berlijn Koopjesjagers in Berlijn zoeken hun heil online - Lilli Nielsen, winkelier in Berlijn De Berlijnse Lilli Nielsen (onder) weet tijdens de lockdown te overleven met haar vintagewinkel. FOTO'S AD, INSTAGRAM s O DJ 13 no Maandag om 19.00 uur reikt Qmusic-dj Domien Verschuuren weer de felbegeerde Top 40 Awards uit Tijdens de spectaculaire awardshow met optredens van onder anderen Meau, Chef'Special en Suzan Freek, hoor je wie de Beste Nieuwkomer, Grootste Hit en Beste Artiest van 2021 is. De scores zijn geteld, de awards zijn gepoetst, zorg datje klaar zit en volg de show maandag om 19.00 uur op 0music.nl of op AD.nl!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17