+4,3% Een baantje voor Johan (84), want van thuiszitten word je pas echt oud Overheid helpt Nederlandse start-ups op weg in de VS 14 COLUMN CORONA Arcelor Mittal Anne-Marije Buckens Aegon INTERESSE IN HORECAPANDEN Staalgigant Restaurants en kroegen hebben het zwaar, prijsstijging van maar de animo om een horecazaak te kopen is er niet minder op geworden. En zelfs in een lockdown valt het aanbod tegen: vorig jaar stonden minder zaken te koop dan voor corona. Johan zou mijn oudste klant ooit worden. Geïntrigeerd door zijn wens nodig ik hem uit op mijn kantoor. Een kwieke man komt binnen. Grijs haar, kalende kruin. Modern gekleed, beetje mager. Hip mon tuur, olijke blik. ,,Ik heb mijn hele leven op de weg gezeten als vrachtwagen chauffeur. Daar is een tekort aan, toch? Dan kan ik vast zo begin nen." Johans motivatie is niet te versmaden. Ik denk aan mijn ou ders en grootouders. Harde wer kers, allemaal nog aan het werk of gestorven in het harnas. Voor mijn familie is werk ons bestaan, onze hobby en passie ineen. Zondag, eerste kerstdag.handel voor alles. Ik mag Johan. Tussen de klanten die tot op de dag nauwkeurig weten hoe lang het nog duurt tot dat ze met pensioen mogen, is hij een verademing. ,,Mijn vrouw moet er niet aan denken dat ik de hele dag thuiszit. We houden van elkaar, hoor, maar wij zijn niet ge wend om elke dag samen te zijn." „Eerlijk gezegd heb ik mijn pen sioen ook niet goed geregeld", gaat Johan verder. ,,25 jaar geleden kocht ik mijn eigen vrachtwagen en begon voor mezelf. Ik was niet zo goed met de administratie en toen de Belastingdienst kwam, kon ik de lease van de vrachtwa gen niet meer betalen. Failliet. Alles weg, inclusief pensioen." Ik heb ook nog zo'n blauwe envelop liggen, gaat door mijn hoofd. Niet verwaarlozen. Zo'n stevige blauwe rakker brengt mij na tien jaar nog altijd even aan het wankelen. Hard gewerkt, mijn centen, waar doe ik het allemaal voor? Ik kijk naar Johan en ik weet weer waarvoor ik het doe. Niet alleen voor zijn nieuwe baan, maar ook omdat Johan en ik iets met elkaar gemeen hebben. Wij willen graag werken, omdat we houden van werken. Als Johan het kantoor verlaat, vra gen mijn medewerkers verbaasd wat deze heer op leeftijd kwam doen. ,,We zijn een 50+bureau", zeg ik, 84 is ook 50+. We gaan een baan voor Johan regelen, deze week nog." En het lukt. We vinden een baan als chauffeur bij een grootbakker. Johan brengt elke ochtend brood vanuit de fabriek naar verschil lende winkels. Ik krijg een appje van Johan met een foto vanuit de cabine. De zelfde olijke blik, nog olijker. Slechts zeven maanden later krijg ik een e-mail van de vrouw van Johan. Johan is overleden. Een paar weken geleden werd er kan- Randstad Johan en ik hebben iets gemeen: wij willen graag werken, omdat we houden van werken ker bij hem geconstateerd en na een kort ziekbed is Johan de eeu wige snelweg opgegaan. 'Ik wil je nog bedanken', schrijft de vrouw van Johan. 'Jullie hebben zijn wens om aan het werk te blij ven serieus genomen. Ik vergeet nooit hoe trots hij was dat hij op 84-jarige leeftijd een nieuwe baan kreeg.' Ik rits de blauwe envelop die op mijn bureau ligt open en be sluit zonder morren de samenle ving weer een stukje mede moge lijk te maken en bestel een luxe- lunch voor het team. Op Johan, op het leven. InPost Leiden Voor horecaonderne mer Beau Artist (30) was het een kans die hij en zijn compag non niet konden laten lopen. Ze kregen een belletje dat in hun stad Leiden Vooraf en Toe te koop stond en of zij interesse hadden om de horecazaak over te nemen. Daarover hoefden de twee, eige naars van Bar Lokaal in Leiden, niet lang na te denken. Artist: ,,Het is een begrip in Leiden, het ligt op een A-locatie en heeft in de lock- downs een aardige boterham we ten te verdienen met takeaway." Dat het coronatijd is én Neder land in de zoveelste lockdown zit, maakt Artist kennelijk niet uit. ,,Het heeft ons natuurlijk wel wat langer doen nadenken, maar we gaan ervan uit dat de horeca uit eindelijk weer volledig open kan. En we hebben gezien hoe goed alles dan weer draait." Intussen is de nieuwe eigenaar druk met de verbouwing van de nieuwe aanwinst. De zaak krijgt een nieuwe keuken en nieuw inte rieur. Hij hoopt in februari open te kunnen, als het kabinet dan groen licht geeft. ,,Een voordeel is wel: de lockdown is het goedkoopste mo ment om te verbouwen." Of de overname een koopje was? Wat hij ervoor heeft neergeteld, wil de ondernemer niet kwijt, maar volgens hem hebben ze er de 'normale prijs' voor betaald. ,,De vorige ondernemers zijn niet gestopt uit financiële nood, maar ze vonden het na ruim twintig jaar wel welletjes. En wij dachten niet 'oh nu gaan we voor een koopje', zo stonden we er niet in." Animo Als deze twee horecaondernemers er niet voor waren gegaan, dan waren er genoeg andere gegadig den, zegt Bram Stokman van Adhoc, het grootste horecamake- laarskantoor van Nederland. ,,De animo om te kopen is er in corona- tijd niet minder op geworden." Zo berichtte Funda Business begin november al over een groei ende interesse in horecapanden. In september was er zelfs een piek in zoekopdrachten te zien. Waarom iemand wil kopen in deze onze kere tijd? Volgens Stokman zijn er genoeg kapitaalkrachtige inves teerders die al voor corona uitbrei- Het ministerie van Economische Zaken stelt er 500.000 euro voor be schikbaar. Het landelijke investe ringsfonds Invest-NL draagt ook bij aan het programma, dat een initia tief is van Nederlandse onderne mers en Nederlandse consula ten-generaal in de Verenigde Sta ten. Het programma is volgens het ministerie nodig, omdat Neder landse start-ups die internationaal willen uitbreiden vaak tegen finan cieringsrisico's aanlopen. Dit heeft deels te maken met het feit dat Nederlandse investeerders vaak minder risico willen nemen dan internationale investeerders. Een voorbeeld van een Neder lands bedrijfdat het goed doet in de VS is fabrikant van elektrische fiet sen VanMoof. In 2020 haalde het bedrijf nog geld op bij een investe ringsmaatschappij uit de Ameri kaanse techhub Silicon Valley, Norwest Venture Partners. Het merk, dat in 2009 werd opgezet, heeft winkels in onder meer New York en San Francisco. Door de pan- demie kozen mensen vaker de fiets, waardoor het bedrijf de afgelopen jaren flink groeide ZATERDAG 8 JANUARI 2022 GO Verzekeraar begint met de inkoop van eigen aandelen. Y @annemarije50 profiteert van Johan is 84 jaar als hij belt met de vraag of ik nog 'een baantje' voor hem heb. ,,Ja, misschien denk je, wat moet die ouwe man, maar van thuiszitten word je pas echt oud." c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. Natasja de Groot De banengroei in de VS viel tegen voor het uitzend concern. Groei in pakket bezorging stelde beleggers zwaar teleur. o De Nederlandse overheid helpt start-ups die in de Verenigde Staten willen groeien. Zestig be drijven kunnen een coachings- programma van twaalf weken volgen om ze voor te bereiden op de Amerikaanse markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14