NOT Awut JfS 13 BEDREIGER KAAG VECHT OOK TEGEN SATAN POLITIEK Is de man die D66-leider Sigrid Kaag bedreigde, opgehitst door Forum voor Democratie? 'Absurd' verwijt, zegt de partij. Forum is aanjager, zeggen anderen juist. Hij wil 'liefde' en 'vrij heid'. En 'geen World Economisch Forum', aldus Max van den B., woensdagavond. Een collega van website Onrecht TV, waar Max voor filmt, legt de woorden in een opname vast, terwijl de 27-jarige Amsterdammer met een brandende fakkel naar het huis van D66-leider Sigrid Kaag loopt. De politie rekent hem erna in. Een dag later wijzen CDA'er Hugo de Jonge en ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers met de beschuldi gende vinger in de richting van Fo rum voor Democratie. Het is die par tij, zeggen ze, die het klimaat voor 'idiote bedreigingen' als deze heeft geschapen. De Jonge en Segers wij zen op de 'tribunalen' waar Forum van sprak, waar politici zich zouden moeten verantwoorden voor hun coronabeleid. En er waren de woor den van FvD'er Gideon van Meijeren, die opriep tot 'burgerlijke ongehoor zaamheid'. De Jonge: ,,Er zijn mensen die zich daardoor gelegitimeerd voe len om over te gaan tot bedreiging en intimidatie." Dezelfde Max stond kort voor kerst bij De Jonges woning in Rotterdam. En inderdaad, Van den B. sprak bij Kaag woorden over het World Eco nomic Forum WEF), het platform van wereldleiders en industriëlen dat jaarlijks bijeenkomt in Davos. Het zelfde platform waarvan Forum al maanden suggereert dat het een eli tair, heimelijk genootschap is dat de coronapandemie misbruikt om ver groening en globalisering door te drukken, met hulp van het Neder landse kabinet. Eenling De link tussen de bedreigingen en Forum is toch al snel gelegd: zo dook er een foto op van Max met FvD-lei- der Thierry Baudet tijdens een de monstratie in Den Haag. En lieden van Onrecht TV waren recent te gast in de Tweede Kamer, op uitnodiging van FvD-Kamerlid Pepijn van Hou- welingen om 'knelpunten in demo- land' te bespreken, schreef 'baas' van het videokanaal Eline van 't Noord- ende op Facebook. Forum wuift weg dat de partij aanja ger zou zijn van intimidaties en be dreigingen zoals bij Kaag thuis. 'Ab surd', aldus Baudet in een tweet. Politicoloog Léonie de Jonge, die veel onderzoek doet naar populisti sche stromingen, waarschuwt te veel conclusies te trekken op basis van één actie. ,,Die fakkeldrager kan een verwarde eenling zijn." Wie Van den B.'s filmpjes op Face- book bekijkt, ziet een palet aan on vrede. Hij dook op bij boerenprotest, coronademonstraties, liep bij een be toging mee met de toch linkse bewe ging Extinction Rebellion, maar is ook christen die strijdt tegen satan omdat deze 'greep op de wereld krijgt'. Zo trok hij naar de fabriek van Duvel-bier. En hij nam óók FvD'er Theo Hiddema de maat door hem filmend lastig te vallen. Van den B. haalde verhaal, omdat de advocaat een man bijstaat die wordt verdacht van het bezit van kinderporno. Van den B. is 'symptoom van iets breders', zegt politicoloog De Jonge, die wel naar Forum wijst. ,,Die partij legitimeert verzet in de Tweede Ka mer. Het bedreigt collega-politici met tribunalen. Dat zijn woorden, maar het is niet gek dat anderen die woorden buiten het parlement om zetten in daden. Forum is een aanja ger." Volgens haar kunnen populisti sche bewegingen een crisis 'perfor- men'. ,,Door te blijven zeggen dat we Niet gek datanderen de woorden buiten het parlement omzetten in daden Forum is wel een opvallend geluid, maar de oorzaken van de polarisatie liggen dieper leven in The Great Reset van het WEF, een dictatuur. En dat middenin een pandemie die iedereen spuugzat is. Dan is er wel iets aan de hand, name lijk de coronacrisis, maar dan is nog niet per se een dictatuur geschapen en dat wil ook niet zeggen dat er een geheime agenda wordt uitgevoerd, zoals Forum zegt." Het OM beschouwt dreigementen met tribunalen als 'verkapte doods bedreigingen', meldde hoofdofficier van justitie Michiel Zwinkels don derdag aan EenVandaag. ,,En zo zien wij dat ook." Maar politici hebben een ruimere vrijheid van meningsui ting, dus ligt vervolging niet voor de hand: ,,Als het mogelijk strafbare uitingen zijn, dan geldt de parlemen taire onschendbaarheid. Daar is het strafrecht niet voor bedoeld." In oktober waarschuwde Pie- ter-Jaap Albersberg, de Nationaal Co ordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) nog voor 'het ri sico dat sommigen' in de actiegroe pen tegen coronabeleid 'verder radi caliseren'. Bij een 'een deel van de hardere onderstroom' was de 'drem pel voor het (online) bespreken en plegen van buitenwettelijke acties la ger geworden' en er zouden 'geweld dadige acties blijven plaatsvinden.' Aalbersberg voegde daar later in een interview, aan toe dat als 'poli tiek en media alleen maar polarise ren', dat 'effect heeft op de samenle ving'. ,,Legitimatie van verzet ver taalt zich naar de straat", zei hij. Al wilde hij geen politicus of politieke partij aanwijzen als schuldige. Meer nog sprak hij over de brede onvrede in samenleving, waarbij corona als olie op het vuur werkt. Woningtekorten, de toeslagenaffaire: een waaier aan klachten sluimerde al. De bedreiging van Kaag is er een in een lange rij. Premier Mark Rutte is ernstig bedreigd, Wilders al jaren, het populaire Kamerlid Pieter Omt- zigt werd lastiggevallen op straat. En vorig weekend smeten linkse activisten verfbommen tegen de gevel van het Forum-partijbureau. Sociale media Hans Boutellier, bijzonder hoogle raar Polarisatie, vindt het 'te kort door de bocht' om één partij verant woordelijk te maken. ,,Forum is wel een opvallend geluid in het gepolari seerde klimaat, maar de oorzaken van die polarisatie liggen dieper." Boutellier wijst op de rol van soci ale media, de anonimiteit die gren zen doet vervagen, algoritmes die mensen nieuws voorschotelen die hun gelijk bevestigen. En de 'erosie' van de 'grote verhalen', die van reli gie, de politieke partijen. ,,Die zijn enigszins weg." In zijn boek Het Nieuwe Westen be schrijft Boutellier dat ze vervangen zijn door identiteitspolitiek. ,,De ei gen emotie. Dit vind ik. Dit ben ik." Oog voor gemeenschappelijkheid zou ervoor in de plaats moeten ko men. ,,Je betaalt belasting, omdat je er iets voor terugkrijgt, je hecht aan de rechtsstaat, omdat die je be schermt. Praten met elkaar, zien wat je gemeen hebt. Dat vergt ook wat van burgers. Een zilveren kogel om polarisatie te stoppen, is er niet." GO ZATERDAG 8 JANUARI 2022 Tobias den Hartog Den Haag G Thierry Bau- det in juli vorig jaar bij een boerenprotest in Den Haag, waar hij op de foto ging met Max van den B. foto anp/ HOLLANDSE HOOGTE Max pakte de fakkel: hitste Forum hem op? Max van den B. liep met een fak kel bij het huis van Sigrid Kaag. - Léonie de Jonge, politicoloog - Hans Boutellier, hoogleraar Vi run about r"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13