H Ludovico en Pedro zoeken gastgezin 5 Driewegen is nu stil, maar dat was vroeger wel anders eens een vloer meer in zat." Guus Langeraert is een kind van Driewegen. De huidige inwoner van Oostburg was zoon van de laatste bakker en bracht het brood Tijdens een novemberstorm is heel de voorgevel kapot gewaaid. rond in het dorp. „Vroeger had je hier een timmerman, metselaar, een kapper en twee bakkers. Mijn vader was de laatste, tot 1970. In de toptijd waren hier tien cafés. En op de kermis stonden liefst vier draaiorgels." In 1985 sloot het laat ste winkeltje en sindsdien is er weinig bedrijvigheid meer. 'Het gebouw is vernield' Maar de geschiedenis gaat nooit verloren. Ook die van de openbare lagere school niet. Het gebouw werd in 1883 gebouwd en was ge schikt voor liefst 143 leerlingen. ,,Toen waren de gezinnen veel gro ter dan nu", verklaart Rinus. Het was een school van strakke orde en discipline, met in de beginda gen zelfs een kolenhok voor stoute leerlingen. ,,Ik zie meester Voge laar er nog zo rondlopen", zegt Guus. In 1972 sloot het gebouw, nadat het in de jaren zestig nog ge renoveerd was. ,,Met slecht mate riaal", weet Ernest Joachim, die 43 jaar in de oude school woonde. „Tijdens een novemberstorm is heel de voorgevel kapot gewaaid. Dat was een traumatische gebeur tenis." Tegenwoordig woont Han ter Keurs er. ,,Het gebouw is in de ja ren zestig met dat nieuwe materi aal vernield. Dat was mij een doorn in het oog. Daarom hebben we die oude foto's van de school en de bedrijvigheid van vroeger aan de gevel gehangen. De school heeft iets van zijn oude stijl terug gekregen." Oude foto's sieren sinds enige tijd de voormalige school in Driewegen. Ze vertellen de geschiedenis van het ooit zo levendige dorp. ,,In de toptijd waren er tien cafés." e plafonds in de school waren zo hoog, dat we soms verkleum den van de kou. We moesten ons aan de kachel op warmen." Zet Guus Langeraert, Rinus Willemsen, Han ter Keurs en Ernest Joachim bij elkaar en de anekdotes over Driewegen volgen elkaar in rap tempo op. Het dorp dat tegen Biervliet aanschurkt, heeft een rijke historie. Een glimp is nu waar te nemen op het oude schooltje, waar vier oude fo to's aan de ge vel zijn gehan gen. „Voorbij gangers blij ven even staan om ze te bekijken", vertelt Han, die in de voormalige school woont. ,,Ik heb zelfs een kerst kaart gekregen: 'wat u doet voor dit gehucht is gewel dig'." Driewegen had alles De vier mannen zijn onwijs trots op hun Driewegen. Ondanks dat er tegenwoordig weinig reuring is. ,,Driewegen had ooit zeshonderd inwoners", zegt historicus Rinus Willemsen. ,,Nu nog 150. Van de huizen is nog maar een derde over. Sommige zijn vakantiewoning ge worden, andere zijn kapot gescho ten in de Tweede Wereldoorlog en weer andere zakten vanzelf in el kaar. Dat waren huizen waar niet Elk jaar komen er honderden stu denten naar Nederland, via het High School Holland-programma van Travel Active. De uitwisse lingsorganisatie regelt dat jongeren tussen de 14 en 18 jaar naar een mid delbare school in Nederland gaan en verblijven bij een gastgezin. Waar ze precies terechtkomen, be- kijkt de uitwisselingsorganisatie. ,,De uitwisselingsstudenten zitten verspreid door het hele land. We doen dit al jaren en weten op welke scholen er studenten terechtkun nen", vertelt Wessel namens de or ganisatie. Omdat de twee jongens graag tweetalig onderwijs willen volgen, gaan ze naar de middelbare school in Terneuzen. ,,Niet elke school biedt namelijk tweetalig on derwijs aan. In Terneuzen zit er al een buitenlandse student via ons." Sporter Op de website van Travel Active stellen de jongens zichzelf voor. Zo is de zeventienjarige Ludovico uit Italië een fanatiek sporter en wil hij later bijdragen aan de duurzaam heid van de planeet. Hij zoekt een gastgezin vanaf deze maand tot de zomervakantie. Viool De achttienjarige Pedro uit Brazilië speelt viool, is sportief en verza melt stripboeken. Hij wil vanaf ja nuari tot november 2022 in Terneu- zen blijven. De studenten worden begeleid door een 'local coordina tor' en de gastgezinnen zorgen voor kost en inwoning. Meer informatie is te vinden op travelactive.nl/high- school-holland. VL ZATERDAG 8 JANUARI 2022 'Er waren hier tien cafés' i0W6g8n »P«ntar„ lchoo, - Ernest Joachim, oud-bewoner Vier historische foto's hangen op de voorgevel van de oude school in Driewegen en schetsen samen een beeld hoe het vroeger was. (vlnr) Han ter Keurs, Guus Langeraert, Rinus Willemsen en Ernest Joa chim werkten samen aan het project, fotoannehana Een van de foto's aan de gevel. Bob Maes Driewegen TERNEUZEN Ludovico uit Italië en Pedro uit Brazilië komen dit jaar graag wat Nederlandse cultuur opsnuiven, in Zeeuws-Vlaanderen. Er is al leen nog geen gastgezin voor hen gevonden. Uitwisselingsor ganisatie Travel Active zoekt voor hen een plek in Terneuzen of omgeving. - Sophie Stockman Jaarlijks komen veel jongeren naar Nederland op uitwisseling via Travel Active. foto travel active

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130