Bewoners woonzorgcentrum verhuizen over vijf jaar H Bewoners Hengstdijk vrezen dat hun straat in een vakantiepark verandert 4 mm Bewoners van de Reygerskreek in Hengstdijk vrezen dat hun straat in een vakantiepark veran dert. Dan komt de leefbaarheid in gevaar: ,,We hebben een school en dat willen we zo houden." In de Reygerskreek, aan de rand van Hengstdijk, is iets vreemds aan de hand. Bij vijf woningen zijn de voordeur en brievenbus niet meer bereikbaar vanaf de straatkant. Er staat een hek of schutting voor en de huizen maken een verlaten in druk. De huizen zijn wel bereikbaar via recreatiecentrum De Vogel, waar de achterkant van de wonin gen aan grenst. Daar wordt dat type woning te huur aangeboden via de website van het recreatiecentrum. Zorgen over leefbaarheid Reygerskreek werd ooit als bunga lowpark voor recreatief wonen ge bouwd. Omdat bijna alle huizen permanent werden bewoond, kre gen ze in 2004 de bestemming 'wo nen', op twee huizen na. Dat werd ook opgenomen in een nieuw be stemmingsplan in 2010. ,,Maar het lijkt nu alsof we teruggegaan naar recreatiepark", zegt Jan van Belle. Samen met Jack Stoffijn trekt de be woner van Reygerskreek aan de bel, omdat vijf huizen in hun straat ge kocht zijn door De Vogel en bij het aangrenzende recreatiecentrum getrokken lijken te zijn. Het is niet alleen vreemd in het straatbeeld, het gaat ten koste van de leefbaarheid en brengt het voortbestaan van de school in ge vaar, leggen de mannen uit. ,,Hui- zen moeten permanent bewoond worden, anders wordt het hier on- Het centrum van Oostburg wacht de komende jaren een grondige metamorfose. In het gebied rond het gemeentehuis komt nieuw bouw voor onder meer het woon zorgcentrum, ziekenhuis en Zwin College. Ook Tragel, instelling voor gehandicaptenzorg, doet mee en de gemeente Sluis is in overleg met vastgoedeigenaren en woningcor- poraties. Ook sportverenigingen sluiten waarschijnlijk aan. Om ruimte te maken voor de nieuw bouw, gaat het gemeentehuis ge deeltelijk tegen de vlakte, alleen het monumentale stuk blijft. Vergrijzing De gemeente en ZorgSaam, eige naar van Stelle en ziekenhuis Anto- nius, zijn kartrekker van het pro- j ect, dat Vitaal West-Zeeuws-Vlaan- deren is gedoopt. Volgens Zorg- Saam-bestuurder René Smit moet de zorg in de streek helemaal an ders worden ingericht. „Vergrijzing en personeelstekorten zijn grote problemen. We moeten de zorg toekomstbestendig maken. Als we de zorg niet anders organiseren, verdwijnt het over een tijd." Een oplossing kan een nieuwe vorm zijn van huisvesting voor ou deren, vlakbij de zorginstelling. „Mensen moeten langer zelfstandig wonen. Voor hen moeten aange paste woningen komen, met 24/7- zorg, zoals de bejaardenhofjes vroe ger." In een uithoek is dat lastig te regelen, daarom wil ZorgSaam de huizen bij het gezondheidscen trum hebben. Zo is zorg altijd dichtbij. Smit wil de zorg ook zo in Aardenburg, Sluis en IJzendijke. Het project is ontstaan uit ver nieuwingsplannen voor het zie kenhuis in Oostburg. ,,Dit gebouw is uit 1973. Toen was het super mo- Als we de zorg niet anders organiseren, verdwijnt het over een tijd dern, maar nu moeten we veel in vesteren in isolatie", zegt project leider Johan de Feijter. ,,Dat is niet te doen. Ook hebben we veel ruim tes die leegstaan. De vijfde etage wordt niet gebruikt." De bewoners van Stelle moeten in 2027 naar hun nieuwe onderkomen verhuizen. Daarvoor moet het gemeentehuis gedeeltelijk gesloopt zijn. Een jaar later gaat ook het ziekenhuis over. De gemeente ziet het project als een grote kans Oostburg leefbaar te houden. Wethouder Peter Ploe- gaert zei eerder te hopen dat leeg staande panden dankzij Vitaal West-Zeeuws-Vlaanderen een nieuwe invulling kunnen krijgen. Het gemeentehuis zou in het mul tifunctioneel centrum De Wind maker kunnen trekken. In de nieuwe onderwijscampus moeten het Zwin College, basisonderwijs en kinderopvang komen. Voor het plan is tien jaar uitgetrokken. - Bob Maes leefbaar. Want in die huizen komen dus geen gezinnen meer. Sinds een jaar of vijf hebben we een nieuwe school in Hengstdijk, dat willen we zo houden." Daarnaast speelt er nog iets, over de scheiding tussen de woonwijk en het recreatiecentrum. In het be stemmingsplan staat dat er een 'ruime zone' aangehouden moet worden langs Reygerskreek. Dat is een bij het park behorende groen strook en ontsluitingsweg die ach ter de woningen loopt. Die werd door De Vogel gebruikt voor snoei- afval, als opslag en werkverkeer reed heen en weer, vertellen de be woners. Na twee jaar aan de bel trekken en handhavingsverzoeken, is de strook sinds een maand of twee weer vrij. ,,Maar het is een wankel evenwicht", zegt Van Belle. Hulst wakker schudden De bezorgde bewoners zijn in to taal met een man of acht en willen Hulst wakker schudden. Van Belle: ,,Is dit een camping met een dorp erbij ofeen dorp met een cam- Is dit een camping met een dorp of een dorp met een camping? ping?" Van de campinggasten heb ben ze nooit last gehad, benadruk ken ze. ,,Je hoort dat mensen plezier hebben. En je weet dat er in de zo mer disco is tot één uur 's nachts en daarna is het ook stil", zegt Jack Stoffijn. Huizen in een woonwijk zijn bedoeld om permanent in te wonen, daar gaat het hen om. Stof- fijn: ,,We willen dit vriendelijk op lossen, maar er moet hier wél op ge handhaafd worden." 'Nader onderzoeken' De gemeente Hulst laat in een reac tie weten dat zij niet op de hoogte is van het toeristisch verhuren van woningen en/ofhet bij de camping trekken van woningen in de Rey- gerskreek. ,,Wij zullen dit nader gaan onderzoeken om te kunnen beoordelen of er sprake is van een strijdig handelen met het geldende bestemmingsplan. Indien nodig zal verder actie worden ondernomen", laat een woordvoerster weten. ,,Nu is het eerst zaak om de bestemming en het huidige gebruik van de per celen duidelijk te krijgen." Hoe het precies zit, is namelijk ingewikkeld: sommige van de ge kochte huizen hebben bij het ka daster de bestemming 'wonen' en andere huizen 'wonen (recreatie)'. Het geldende bestemmingsplan is echter bepalend voor het toege stane gebruik van percelen en niet het kadaster. De eigenaren van re creatiecentrum De Vogel waren niet bereikbaar voor commentaar. ZATERDAG 8 JANUARI 2022 VL 'Straks is het onleefbaar' Sophie Stockman Hengstdijk OOSTBURG In 2027 moeten de bewoners van woonzorgcentrum Stelle naar hun nieuwe stek in het cen trum van Oostburg verhuizen. Het jaar erop trekt het zieken huis naar de campus, waar zorg, wonen, onderwijs en sport on derdak vinden. - René Smit, ZorgSaam Hoge hekwerken en houten schuttingen zorgen ervoor dat voordeuren van zo'n vijf woningen aan de Reygerskreek in Hengstdijk niet meer vanaf de weg bereikbaar zijn. De voordeur is wel toegankelijk via recreatiecentrum De Vogel. foto anne hana - Jan van Belle, bewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 129