Jan Rot 'Als jij niet meer kan optreden, ben je binnen drie weken dood,' voorspelde Daan een tijdje terug. Voor sommige mensen mag deze lockdown 'geen pijn' doen, voor mij is alles weer van de baan geveegd. Ja, natuurlijk is het fijn met het gezin. Maar toch. Zonder agenda heb ik geen houvast, ik maak gewoon niks meer mee. Of nou ja, wat is niks. Een twietje van een vrouwelijke kletscoach uit Rotjeknor die oreert vertrouw op je lijf, ziekte komt pas als je er aan toe bent, brengt me een dag van slag. Iemand die op mijn eigen Facebook-pagina briest dat ik moet oprotten met dat gezeur over kanker - Idioot! - word je ook niet blij van. En dan is er nog een zuignap die steeds een ander vals account aanmaakt en mijn volgers met slijmberichtjes bestookt. Wat voor mensen zijn dat? Ook stuurt iemand me elke maand anoniem bekeringspost, want de hel is dichterbij dan je denkt. Maar daartegenover staan al die lieve berichtjes, brieven, cadeautjes, bloemen, soms uit onverwachte hoek. Hartverwarmend. Aan bezoek en bellen doen we niet. Voor je het weet zit n je met z'n allen te grienen. Bij appjes kun je het nog lollig oplossen. z Hoe is het nu met je, Jan? Kut, maar verder gaat het prima. De waarheid is dat ik begin te merken hoe mijn lichaam 5 wordt gesloopt. Evenwichtsstoornis bijvoorbeeld, je wilt iets pakken en lazert bijna om. Coördinatie - kopjes die 2 uit je handen glijden, een pen, een schaar... Kortademig heid - je komt omhoog van je bureau en staat bij de deur al te hyperventileren. Vergeetachtigheid - waar mijn mobieltje ligt, wat ik ook weer in de keuken kwam doen. Maar het ergste is de lethargie, de sloomheid. Een kwartier op de rand van het bed voor de moed bijeen is geraapt om je aan te kleden. De gang naar de badkamer om je tanden te poetsen lijkt onneembaar. En steeds de neiging om weer in bed te kruipen, de elektrische onder deken op twee, wegsoezen van de wereld. Blijf bewegen! waarschuwt de chemofolder, en braaf doe ik mijn rondjes op de trimfiets die de liefste voor me heeft gekocht, want ik weet ook: dit is een gevaarlijk stadium. Ik heb een hekel aan het geroep van 'blijf vechten, kanker kun je overwinnen,' het ontkennen wat er aan de hand is, en een blind vertrouwen dat als jij maar blijft geloven op een wonder, het er ook echt van komt. Maar willoos wegdrijven vanuit bed, bad of bank, daar wordt het ook niet beter van. Dan ben je al bij het einde, zoals Vasalis dichtte: En nu nog maar alleen het lichaam los te laten de liefste en de kinderen te laten gaan... Nee, vooralsnog liever Dylan Thomas: Do not go gentle into that good night but rage, rage against the dying of the light. En ineens heb ik de oplossing. Voel je je gammel? Doe gewoon of je twintig jaar ouder ben! Met 84 valt dit allemaal reuze mee! Rock Rollator, is daar al een liedje van? Muzikant Jan Rot (64) is getrouwd met Daan (46). Ze hebben vier kinderen: dochters Elvis (19) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (16) en Wolf (13). In juli hoorde hij dat hij ongeneeslijk ziek is. De hel is dichterbij je denkt, ze en ze 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 120